banner265

banner571

“Önce bir aynaya bakın”

Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, İmar ve Emlak Servisi’nde ortaya çıkan ve soruşturması süren sahtekarlıkla ilgili kendisine “istifa etsin. Belediyeye kayyum atanabilir” açıklaması yapan AK Parti İlçe Başkanı Ümit Kök ve “Soruştura süresince izne çıksın” diyen MHP İlçe Başkanı Ahmet Aydeniz’e sert tepki gösterdi. Akay, “Onların tamamı seçimden kalma zannediyorum. Toplumdan yeterli desteği görememenin iç acısıyla bunları nasıl siyasete alet ederiz ile bir arkadaşımız ‘kayyum atansın’, diğer arkadaşımız ‘belediye başkanı kendini geri çekmeli’ dedi. Siz kimsiniz de bunlara karar veriyorsunuz? Önce bir aynaya bakın bakalım. Çerkezköy Belediyesi’nin net durumu bellidir. Böyle boş laflara benim söyleyecek bir şeyim yok.” dedi.

Gündem 19.06.2019, 18:07 20.06.2019, 11:32
“Önce bir aynaya bakın”
banner301

 Çerkezköy Bakış - Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, geçtiğimiz cuma günü düzenlediği basın toplantısı ile İmar ve Emlak Servisinde sahte tahakkuk fişleri ile işlem yapılarak kamunun yaklaşık 700 bin TL zarara uğratılarak sahtekarlık yapıldığını tespit etiklerini açıklamış, olayla ilgili idari soruşturma başlatıp, Çerkezköy Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduklarını duyurmuştu. Çerkezköy gündemini değiştiren sahtekarlıkla ilgili AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Ümit Kök ve MHP Çerkezköy İlçe Başkanı Ahmet Aydeniz düzenlediği basın açıklaması ile Akay’ı eleştiren yönde açıklama yapmıştı. Akay, düzenlediği basın toplantısında soruşturma ile ilgili son gelişmeleri kamuoyu ile paylaştı.
Akay, “Bugün ikinci bir bilgilendirme toplantısı için sizi davet ettik.  Gelen, katılan tüm basın mensubu arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Bildiğiniz gibi ruhsat ve iskan işlemlerinde çoğunlukla olmak kaydı ile ödeme emirlerinin tahakkuk ve tahsilatlarının gerçekleşmediği ve belediye kasasına girmeyen bedellerin verilmiş yada verilmek üzere olan ruhsatlarla ilgili bir süreç yaşamıştık. Bilgilendirme toplantımızı yapmış, tutanaklarımızı paylaşmış ve savcılığa suç duyurusundan bahsetmiştik. Ben şimdi başından özetle devamında ne gibi işlemler gerçekleştirdi Çerkezköy Belediyesi bugüne kadar onlarla ilgili ilave olarak açıklamalarımı sizlerle paylaşacağım kamuoyu önünde. Bildiğiniz gibi iki türlü bir işlemimiz var. Ruhsat alma aşamasında ortaya çıkan sahte tahakkuk fişleri, bazılarında da sahte tahsilat fişlerinin var olduğu işlemler ile alakalı bir durumumuz var. Olayı sadeleştirmek ve daha iyi anlaşılabilmesi için sade şekilde anlatmaya çalışacağım. Birincisi ruhsat alma aşamasında belediye personellerinden bir arkadaşımızın İmar Dairesi’nden Emlak Dairesi’nden teyit etmesi üzerine süreç başladı ve sahte tahakkuk fişini tespit ettiğimiz tarih 28 Mayıs 2019. Geçen toplantıda galiba yanlışlıkla 2018 demişim ama o toplantıda bayramdan önceki salı günü de demiştim. Anlamayan, anlamak istemeyen arkadaşlarımız için yeniden söylüyorum 28 Mayıs 2019 tarihinde ruhsat almaya çalışan bir dosyada biz sahte tahakkuk fişi olduğunu tespit ettik ve tutanak altına aldık. Yani Belediyeye yatması gereken para sahte evraklarla başka kişilere verilmiş, belediyeye yatırılmış gibi gösterilmiş. Biz bunu verilmemiş ruhsatta tespit ettik.  Sonra tutanak tutulduktan sonra bizzat dosya tarafımdan inceleme altına alınmıştır. 28 Mayıs Salı gününden bayramdan önceki iş günü olan cuma gününe kadar 3 gün boyunca bu dosya bizzat takip edilmiştir tarafımdan. Neden? Bu sahte tahakkuk fişini bu dosyaya kimin ya da kimler tarafından konulmaya çalışıldığının, bu dosya sahibinin kim olduğunun, bu dosya sahibinin bu sahte tahakkuk fişini buraya koyarak ruhsat almaya çalışan kişi ya da kişilerin kimler olduğunu tespit etmek için bizzat tarafımdan bu konu takip altına alınmıştır. Tutanak altına alındıktan sonra çarşamba, perşembe ve cuma günleri takip edilmiştir bu konu. Devamında bayram arası girmiştir. Bayramdan sonrası pazartesi ve salı günü de bu takip devam etmiştir. Detayları vardır bende. Bunun sonucunda da 12 Haziran çarşamba günü suç duyurusu hazırlanmış bununla alakalı ve 13 Haziran günü de savcılığa teslim edilmiştir.” dedi.

KOMİSYONU AÇIKLADI

Açıklamalarına devam ederek muhalefet kanadının sıkça dile getirdiği komisyon üyelerinin kimlerden oluştuğunu da açıklayan Akay, “Aynı şekilde bunun gibi ruhsat ve iskan alma aşaması devam eden 4 işlem bir ikinci tutanak ile tutanak altına alınmıştır. Ruhsat ve iskan alma aşamalarında savcılığa teslim ettiğimiz iki tutanakta 297 bin 11.90 TL bedel yatmadığı için, sahte makbuzlarla yapılmaya çalışılan o işlemler gerçekleştirilememiştir. İçerisinde sahte evraklarla iskan ve ruhsat almaya çalışıldığı tespit edilmiş, ruhsat ve iskanları verilmemiştir.  Yani Çerkezköy Belediyesi 5 dosyada sahte evraklar ile iskan ve ruhsat almaya çalışanları tespit etmiş, sahte tahsilat makbuzları ve tahsilat fişleri ile ruhsat ve iskan almaya çalışanları tespit etmiş, bu evrakların tamamı tutanak altına alınmış, sahte evraklar savcılığa teslim edilmiştir. Suç duyurusu 12 Haziran’da hazırlanmış ve 13 Haziran’da savcılığa teslim edilmiştir. Bu arkadaşların da ruhsat ve iskanları verilmemiştir. Bu 5 dosyada 297 bin TL Çerkezköy Belediyesi’ni yatması gereken bedel öyle anlaşılıyor ki bu arkadaşlar ikinci, üçüncü ellere vermiş ve bu konuda mağduriyetin birinci sahibi olmuşlardır. Bu tespitten sonra 12 Haziran günü biz devam eden ruhsat ve iskan alma işlemlerinde böyle bir işlem varsa o zaman bizim daha önce ruhsat ve iskan verdiğimiz dosyalarda da böyle bir şeyin olma ihtimalini tabi ki düşünerek Başkan Yardımcımız Nedim Yılancı başkanlığında Kemal Gümüş, Mustafa Gümüş ve Nevzat Kumru’dan oluşan komisyonu kurarak, 2019’un Haziran ayından geriye doğru giderek ruhsat harçları, iskan harçları, hafriyat harçları, imar durum belgelerine kadar ne kadar belge varsa geriye dönük tarama işlemine başladık.” ifadelerini kullandı.

SAVCILIĞA TESLİM EDİLDİ

Geriye dönük tarama işleminin devam ettiğini ve şuana kadar elde edilen bilgilerin savcılığa teslim edildiğini dile getiren Akay, “Geriye dönük tarama işleminin sonucunda 3. tutanak şeklinde savcılığa teslim ettiğimiz şekliyle 2019 Haziran’ından  01.01.2018 yılına kadar  toplamda 32 ruhsat dosyasında, yani ruhsatları verilmiş dosyalarda (Biraz önce bahsettiğimiz verilme aşamasında olanlardı) sahte tahakkuk fişlerine rastlanmıştır. Bununla ilgili de savcılığa bütün bu firmaların, müteahhitlerin, mal sahiplerinin isim listeleri, sahte tahakkuk fişleri teslim edilmiştir. Eğer rakam merak ediyorsanız 32 ruhsat dosyasında 2019 yılında 85 bin 378, 2018 yılında da 667 bin 833 TL’lik Çerkezköy Belediyesi kasasına yatması gereken bedel bu birinci sorumlu sahipler tarafından ikinci ellere ödemeleri yapılmış, öyle anlaşılıyor. O ikinci eller tarafından da kötü kullanılıp, Çerkezköy Belediyesi kasasına yatırılmıyor bu paralar. Sahte evraklarla Çerkezköy Belediyesi’nin iskan ve ruhsat dosyalarına işleniliyor. 32 ruhsat dosyasında tespit ettiğimiz sahtecilik durumunu Çerkezköy Cumhuriyet Savcılığına tutanak ile teslim ettik.” diye konuştu.

“YAZILI OLARAK GÖNDERİME BAŞLANMIŞTIR”

Açıklamalarını sürdüren Akay, “Sonra sahte tahakkuk ve tahsilat fişleri ile alınan ruhsat ve iskanların iptal olunacağının yazıları dosya sahiplerine yazılı olarak teslim edilmeye başlanmıştır. Yani ruhsat ve iskan aşamasında sahte evraklarla iskan ve ruhsat almaya çalışanlara ruhsat ve iskanını vermedik, savcılığa teslim ettik. Bu sahte evraklarla ruhsatlarını ve devamında iskanlarını alanların da paralarını Çerkezköy Belediyesi kasasına yatırmadığı için ruhsat ve iskanlarının iptal olunacağı yazılı olarak gönderilme başlanmıştır.” dedi.

“TEFTİŞ EDİLMESİ TARAFIMIZDAN TALEP EDİLMİŞTİR”

Teftiş edilmesi için bakanlığa da başvurduklarını ifade eden Akay, “Ayrıca Kaymakamlık makamına muhakkik tayin edilmesi istenmiş, Valilik makamımız üzerinden yazılan yazıda da bakanlığımızın da buraya, bu konuyla ilgili teftiş edilmesi tarafımızdan talep edilmiştir yazı ile.” şeklinde konuştu.

TARAMALAR DEVAM EDİYOR

Konu ile ilgili gidebilecekleri yere kadar taramaların devam edeceğini ifade eden Akay, “Ruhsat ve iskan ile ilgili tarama işlemleri devam ediyor. Bunların da hangi durumda olduğunu açıklamaya devam edeceğiz.” dedi.

“BUNU DÜŞÜNMEYE ÇALIŞMAK BİLE BİR GAFLETTİR”

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Akay, kendisine yöneltilen, “Muhalefet tarafından olay anlaşılır anlaşılmaz savcılığa bildirmediğiniz, komisyonda neden AK Parti ve MHPli isimlerin yer almadığı ve olayın daha önce tespit edilmiş olup seçim kaygısı nedeni ile mi bugüne bırakıldı da tespit edildiği gibi açıklanmadı yönünde eleştiriler var” sorusunu da yanıtlayan Akay, “Bir sahtecilik meselesini görüp de seçim kaygısı düşünerek yorum yapanların bu memlekette hangi kafa ile siyaset yaptıklarını bu cümleleri duyduktan sonra gülüyorum gerçekten. Siyaset yapma sorumluluğu ile toplumda öne çıkmış insanlar olarak bizler böyle bir sahteliği göreceğiz ve aman seçim var diye ses çıkarmayacağız. Bunu düşünmeye çalışmak bile bir gaflettir. Biz hepimiz kamu adına görev yapıyoruz. Millet bana 5 yılın ardından bir 5 yıl daha görev verdi. Benim dışımda da belediye başkanlığı dışında da olan ilçe başkanı veya yöneticisi siyaset yapmaya çalışan herkesin bu topraklarda sorumlulukları var. O yüzden herkes neyi araştırdığını, ne dediğini dinlesin ona göre yorum yapsın. Böyle bir şey olabilir mi? Buradan ne çıkarırız diye düşünerek değil de nasıl yardımcı olarak bakarsak topluma da daha fazla faydalı olur.” dedi. Tespit sürecini de dile getiren Akay, “Bunun bir süreci var. Savcı tayin oldu, delil toplama süreci var. Böyle bir usul yok. Bizim hiçbir eksik işlemimiz yok bu konuda. Siz ikinci ve üçüncü ellere daha düşük bedellerle bunu hangi gerekçe ile olabileceğini düşünüyorsunuz. Biz üzerimize düşen sorumluluğu korkusuzca yaptık yapmaya devam edeceğiz.” dedi. Komisyona da değinen Akay, “Komisyonu kurmuşuz. Dön geriye ne kadar belge var hassasiyetle araştır. Şeffaf olmayan akıllarına takılan bir şey yok ortada.” ifadelerini kullandı.
“Müteahhit, mal sahibi ile ilgili şikayetlerde bulunacak mısınız.” Sorusuna Akay, “32 tespitten bahsettik. Benim ruhsat ve iskanları iptal etmeme takılıyor arkadaşlar. Çerkezköy Belediyesi kasasına girmemiş bir parayı, belgeyi bulmuş mu? Bulmuş, Tespit etmiş mi? etmiş. Bunu ettikten sonra bize ruhsatı iptal etmek düşer. Mağdur olacak söylemlerini size söyleten kim? O yüzden bizim yapacağımız işlemlerin ne olacağına bu arkadaşlar karar vermiyor. 32 tane ruhsat dosyası var. Ortak noktalar var. 16-17 tanesinin ruhsat projecisi aynı. 4-5 tanesinin işini takip eden aynı. Bu soruları bize soranlar önce bir etrafına baksın derim. Onsan sonra sorgulamaya başlama hakkı doğar.” dedi.

“SADECE 1 KİŞİ GELDİ”

Olayın ardından sadece bir kişinin kendisini ziyaret ettiğini ifade eden Akay, “6 günden beri bana 1 arkadaş geldi. O da müteahhit değil. Kendi başına iş yapmaya çalışan bir tekstilciymiş. Biz bütün durumu savcılığa bildirdik. Siz de ne biliyorsanız savcılığa bilgi verin dedik.”  diye konuştu.  

“SİZ KİMSİNİZ DE BUNLARA KARAR VERİYORSUNUZ?”

AK Parti İlçe Başkanı Ümit Kök’ün yaptığı, “Kayyum atanabileceğini ön görüyorum” açıklamasının kendisine yöneltilmesi üzerine Akay, “Onların tamamı seçimden kalma zannediyorum. Toplumdan yeterli desteği görememenin iç acısıyla bunları nasıl siyasete alet ederiz ile bir arkadaşımız kayyum atansın, diğer arkadaşımız belediye başkanı kendini geri çekmeli dedi. Siz kimsiniz de bunlara karar veriyorsunuz? Önce bir aynaya bakın bakalım. Çerkezköy Belediyesi’nin net durumu bellidir. Böyle boş laflara benim söyleyecek bir şeyim yok.” dedi.  

LİSTEDE SİYASETE BULUŞAN İSİMLER VAR MI?

Elinizdeki listede siyasi bağlantısı olanlar var mı? sorusu üzerine Akay, “Listeyi paylaşmak benim için sorun değil ama bir soruşturma var. Bunu yayınlatıyor olmak bu soruşturmanın önünü mü açar, tıkar mı bunun derdindeyim. Ben soruşturmanın doğru bir zeminde yürütülmesini suçlu kim, kimler ise ben bunun peşindeyim. Ben ruhsat iptal etmek ister miyim, istemem ama para yatmamış.” şeklinde konuştu.

“BELEDİYE VEZNELERİNDE BİR GÜVENSİZLİK VARMIŞ GİBİ HİSSETTİRİLİYOR”

Paranın belediye veznelerine değil de bankalara yatırılması konusunda konuşan Akay, “Ödenmesi gereken paranın sadece belediye veznesine değil, tahakkuk ettirdikten sonra bankaya giderek parayı yatırıp dekontunuzu dosyaya ekleyebilirsiniz. Belediye veznelerinde bir güvensizlik varmış gibi hissettiriliyor. Fakat konunun neredeyse yüzde 95’i belediyeye uğramadan üretilen sahte tahakkuk ve tahsilat belgelerinin imar dairesine verilmesinden kaynaklanıyor. Yani burada bütün belediye çalışanlarını da etki altında bırakacak yorumların ne Çerkezköy Belediyesi’ne ne de Çerkezköy’e bir faydası var. İşin özünde Çerkezköy Belediyesi’ne uğramadan ödenen paralar var. Ben diyorum ki, bu paralar Çerkezköy Belediyesi’ne gelsin ve işlemler devam etsin. Savcılık soruşturması da bunların önüne geçilmesi tespit edilmesi için ne gerekiyorsa yapsın. Bizim dışımıza bilgisi belgesi olan kim varsa hepsini bu dosya içerisinde buluşturalım.” dedi.

“BENİ KİMSE ARAMADI”

Diğer partilerin ilçe başkanları sizi bu konu ile ilgili aradı mı? sorusuna ise Akay, “Beni kimse aramadı. Yaptıkları açıklamaları dinledim. Burada toplanmamızın sebebi Çerkezköy kamuoyunun aklında bir soru kalmamasıdır. Aklında soru işareti kalan kim varsa ben bunu sil baştan anlatırım. Bunun ilçe başkanı olmasına da gerek yok. Bir vatandaş dahi çıkıp gelse ben bu süreci kendisine anlatırım. Anlatmamın bir başka sebebi de belki bu konu ile ilgili bir bildiği, duyduğu vardır. İyi niyet ile bunları savcılığa ulaştırmamızda bizlere yardımcı olabilir.” ifadelerini kullandı.

“BU SAHTEKARLARIN DÜMENİDİR”

Akay’a yönetilen bir başka soru ise, “AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanlığından yapılan açıklamada 3. bir ihtimalden bahsedildi. Bu ihtimalde ise borç karşılığı müteahhit ile mahsuplaşma yoluna gidildiği oldu. Bununla ilgili ne söyleyeceksiniz?” oldu. Bu soruya ise Akay, “O aslında 3. bir ihtimal değil, bu konuyu tam olarak kavrayamamanın bir yorumudur. Mahsuplaşma ne demektir? Sahtekar demiş ki ruhsat sahibine kaç para bu fiş 50 bin lira. Ben senin işini 40 bin liraya yaparım. Belediyeden alacağı olandan da mahsup ederim. Adam 40 bin liraya razı olur. Bu sahtekarların dümenidir. Ortada bir mahsuplaşma yok ki. Sahtekar ya da sahtekarlar bu işin peşine düşmüşler. Çerkezköy Belediyesi’nde kaç para ruhsat harcı 50 bin lira diyelim. Demişler biz sizin işinizi 40 bin liraya yaparız. Nasıl yapacaksın? Belediyeden borcu olanlardan mahsup edeceksin. Etmiş mi? Etmemiş.” dedi.

“GÖRÜNEN DOSYALARIN TESPİTİNİ GERÇEKLEŞTİRİYORUZ”

Geriye dönük yapılan alıştırmalar sonucunda ortaya çıkacak miktarın Çerkezköy Belediyesi’ne geri gelmesini sağlayabilecek misiniz? sorusuna Akay, “Ruhsat alma aşamasında yakaladığımız ruhsatını salmadığımız kişilerin ruhsatını vermedik. Bu bir kamu zararı değildir. Çünkü ruhsatlarını vermedik. Şimdi kamu zararı oluşmaması adına sahte fişler ile ödenmiş gibi görünen dosyaların tespitini gerçekleştiriyoruz. Bu ruhsatların bedelleri belediye kasasına girene kadar o binaların ruhsat ve iskanları verilmemiş olacak. Bu paranın tahsis edilmesi noktasında benim bir görevim ve sorumluluğum var. Görevimi de sorumluluğumu da her şeyi ile yerine getiriyorum. Geriye dönük taramalar sonucunda çıkacak dosyalar sonucunda kamuoyunu bilgilendirmeye devam edeceğiz.” dedi.

AYDENİZ’DEN ZİYARET

Öte yandan, Akay’ın yaptığı basın açıklamasının ardından MHP Çerkezköy İlçe Başkanı Ahmet Aydeniz, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay’ı makamında ziyaret etti. Ziyarette Akay’ın Aydeniz’e konuyla ilgili bilgi verdiği öğrenildi.
 

Kaynak: Çerkezköy Bakış
Yorumlar (7)
VATANDAŞ 3 yıl önce
SAYIN BAŞKAN, GÜZEL HERŞEY AÇIKLAMA YAPIYORSUNUZDA BELEDİYENİN BİR KERE DOĞRU DÜZGÜN YAZILIM PROGRAMI EKSİKLİĞİ OLDUĞU HER ŞEKİLDE GÖRÜNÜYOR VE EMLAK VE İSTİMLAK MÜDÜRÜ , AYLIK MAKBUZ KONTROL YAPMADIĞINDAN DOLAYI BU ZAMANA KADAR BU ŞEKİLDE GİTMİŞ. BURDA SADECE YOLSUZLUK YAPANLARDAN ZİYADE İŞİNİ LAİKİ İLE YAPMIYANLARIDA GÖREVİNDEN ALMAN LAZIM ÖĞLE KOLTUĞA YAYILARAK OTURMAKLA OLMUYOR SAYIN EMLAK MÜDÜRÜ
Bilge vatandaş 3 yıl önce
Başkanım aynaya bakmak için yüz gerek. O yüzüde Rabbim herkese nasip etmez. Seni bilen biliyor. Her şey çok güzel olacak inşallah.
Türbedereli 3 yıl önce
Başkanın bu işte bir suçu yok. Çalışanların yolsuzluğundan başkan mesul tutulamaz. Elinden geleni yapıyor suçluları ortaya çıkarmak için. Başkanı yakından tanıyorum yolsuzluk yapacak kimse değil
firat mu 3 yıl önce
devletın destegıyle bi yerlerde olmaya calısanlar mılletın destegıyle bı yerlere gelmeye calısın mhp ve akp ılce baskanları onlerıne ne konusa onu okuyorlar konusuyorlar mıllet nezdınde bı hukumlerı yok secımlerde zaten bellı oldu mıletın ılce baskanları olana kadar cerkezkoyde mıllet sectıkce muhtar olamazlar..
Son 3 yıl önce
Baskan bu mutahitler kim bi acıklasan akpli mi chpli mi bizde bilelim
bilgin 3 yıl önce
bunlar akp nin kalanları k ederlerorkmayın bunuda örtbas ederler
Ahmet 3 yıl önce
Sen ne yüzsüz adamsın
Namaz Vakti 20 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 37 58
7. Antalyaspor 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Adana Demirspor 37 52
10. Sivasspor 37 51
11. Galatasaray 37 51
12. Kasımpaşa 37 50
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 37 47
15. Giresunspor 37 45
16. Gaziantep FK 37 43
17. Rizespor 37 36
18. Altay 37 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 35 67
2. Ümraniye 35 67
3. Bandırmaspor 35 61
4. İstanbulspor 35 59
5. Erzurumspor 35 58
6. Eyüpspor 35 54
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Keçiörengücü 35 48
12. Gençlerbirliği 35 48
13. Denizlispor 35 46
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 35 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 37 89
3. Chelsea 37 71
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 37 49
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 37 45
14. Aston Villa 37 45
15. Southampton 37 40
16. Everton 37 39
17. Burnley 37 35
18. Leeds United 37 35
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 37 85
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 37 64
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 37 42
13. Espanyol 37 41
14. Elche 37 39
15. Getafe 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 37 32
20. Deportivo Alaves 37 31