Pet şişe verip bez çanta alacaklar

Çerkezköy’de ‘Sıfır Atık’ projesi kapsamında plastikle bez torba almanın yolunu açacak olan ‘Plastiği Veriyoruz, Doğayı Alıyoruz’ projesinin protokolünü imzaladı. İlkokullarda startı verilen proje kapsamında öğrenciler getirdikleri plastik şişeler yerine bez torba alacak.

Pet şişe verip bez çanta alacaklar

Çerkezköy Bakış - Çerkezköy Kaymakamlığı’nda düzenlenen protokol imzalama törenine Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban, Tekirdağ Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Kaan Sinan Tohumcu, Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş ve Çerkezköy Halk Eğitim Merkezi Müdürü Necmi Akman, Türk Tekstil Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Murat Kıroğlu ile Şehit Muharrem Yanal Özel Eğitim Merkezi Müdürü Mustafa Murat Sütçü katıldı.

“GÜZEL, ÇEVRE DOSTU BİR PROJE”

banner287
Proje hakkında kısa bir konuşma yapan Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş, ‘Sıfır Atık’ projesine destek olmak amacıyla Çerkezköy’de de böyle bir proje başlattıklarını kaydetti.  Projenin önemine değinen Gümüş, “1,5 litre 7 tane pet şişe ile 5 litre üstü 5 tane plastik şişeyi okula getiren bu bez çantalardan alabilecek. Öncelikle ilk okullarda başlatıyoruz. 12 bin öğrencimiz var. Çevre bilincini temelde vermek istiyoruz. İki anlamda bilinç verelim; bir, bez çanta bilinci. İki, plastiğin doğaya atılmaması. Nihai hedefimiz doğadan ilk etapta 25 bin plastiği geri çekmek. Bütün ilkokul müdürlükleri bu projeye dahil. Bez çantaları ise İlçe Halk Eğitim Müdürlüğü, Türk Tekstil Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğü ve Şehit Muharrem Yanal Özel Eğitim Merkezi’ndeki özel çocuklarımız yaptı. Her çantaya, çantayı yapan kurumun logosu basıldı. Hayırlı olsun. Güzel, çevre dostu bir proje. Bu projeye hemen bugün başladık.” dedi.  

GERİ KAZANIMI SAĞLANACAK

Projenin işleyişi ve plastiğin geri dönüşümü hakkında bilgiler veren Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Tohumcu ise “Okullarda toplanan pet şişelerin geri dönüşümünü sağlayacağız. Bu pet şişeler tekrar iplik yapılarak ekonomiye geri kazandırılabiliyor. Bunlardan polyester kumaşlar üretilebiliyor. Bu kumaşlar tekrar üniforma veya giysi olarak bize dönüyor. Belki pilot olarak ilk okullarda başlayacak ama biz bu çalışmanın orta okullara, liselere, üniversitelere, diğer kamu kurum ve kuruluşlara da sıçramasını istiyoruz. Her kurumun yapabileceği çalışmalar vardır. Bu konuda Çerkezköy Kaymakamlığına, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne ve İlçe Halk Eğitim Merkezi’ne teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Çerkezköy Bakış

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
YORUMLAR
Çevre
Çevre - 2 ay Önce

1.5 ve 5 lt şişe diyorsunuz 0.5 olan plastik şişeler çevreye zararlı değilmi ?

SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner510