Rüzgâr GülüEnerji Santralinde sona gelindi

Kapaklı Belediyesi tarafından geçtiğimiz günlerde yapımına başlanan RüzgârGülü Enerji Santralinde montaj çalışmaları sona erdi. Konuyla ilgili yapılan belediyeden yapılan açıklamada, santralin kısa sürede faaliyete geçeceği belirtildi.

Çerkezköy bakış
Rüzgâr GülüEnerji Santralinde sona gelindi

Çerkezköy Bakış - Geçtiğimiz günlerde Kapaklı Belediyesi, ilçenin enerji ihtiyacının bir kısmını karşılamak amacıyla Karlıköy Mahallesinde Rüzgâr Gülü Enerji Santrali yapımına başlanmıştı. Bin kw gücünde enerji üretecek olan santralinin pervaneleri Pınar Bulvarından trafik polisi ve zabıta ekiplerinin güvenliği sağlamasıyla Karlıköy Mahallesine ulaştırılarak montajına başlanmıştı. Kapaklı Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre RüzgârGülü Enerji Santralinin montaj çalışmaları sona erdi ve kısa sürede faaliyete geçeceği belirtildi.
 

“TÜKETTİĞİMİZ ENERJİYİ KARŞILAMAK AMACIYLA ÇALIŞMALARA BAŞLADIK”

banner287
Kapaklı Belediyesi’nde tüketilen enerjiyi karşılamak amacıyla çalışmalara başladıklarını ve rüzgâr gülü projesini hayata geçirdiklerini belirten Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, “Biz rüzgar bölgesinde yaşıyoruz. Rüzgâr enerjisinde teknoloji gelişti. Rüzgâr Gülü Enerji santralinin kurulması için sürekli olan rüzgârların olması gerekiyor. Biz de bölgemizdeki Rüzgâr Gülü Enerji santrali kurabileceğimiz alanları detaylı bir şekilde araştırdık. İlçemize en yakın neresi olabilir ve sağlıklı bir enerji üretimini nasıl, nerede yapabiliriz diye belirlenen alanları inceledik. Kapaklımızın Karlı Mahallesinin rüzgâr potansiyelinin diğer mahallelerimize göre enerji üretimine daha uygun olduğunu belirledik. İlçemizin gelişimine yönelik önemli yatırımlar yapan bir belediye olarak, tükettiğimiz enerjiyi karşılamak amacıyla Karlı mahallemizde 770 parselde 1000 KW gücünde Rüzgâr Gülü Enerji Santrali yapım çalışmalarına başladık. Üretilen enerji ile Belediyemizin ve kamu kurumlarımızın elektrik giderlerini karşılayacağız ve fazla ürettiğimiz enerjiyi TREDAŞ’a satacağız. Türkiye’de elektrik enerji üretiminde rüzgâr enerjisinin payı oldukça düşük. Belediyemizin bu yatırımıyla birlikte bu seviyenin artırılmasına az da olsa katkı sağlayacağız. En kısa sürede yapımını tamamlayarak ürettiğimiz enerjiyi şebekemize vereceğiz. Tekirdağ'ımıza ve ilçemize hayırlı olsun.” dedi.
 

Çerkezköy Bakış

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306