‘Sarı Altın’ın hasadı başladı

Ağustos ayının son haftasına girilmesi ile beraber Trakya’nın sarı altını olan ayçiçeği hasadı başladı. Yağlı Tohumlar Kooperatifi’nde yoğunluk yaşanırken, Çerkezköy ve Kapaklı’da günlük 250 ila 350 ton arasında ayçiçeği hasadı yapılıyor.

‘Sarı Altın’ın hasadı başladı

Çerkezköy Bakış - Çerkezköy ve Kapaklı’da hummalı bir şekilde ayçiçeği hasadı işi başladı. S.S. 972 Sayılı Çerkezköy Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Şener, kooperatif kantarı ve depolarında yoğunlukların başladığını söyledi. 

“YÜZDE 44 YAĞ ORANI ÖNEMLİ”

banner287
Başkan Şener, Çerkezköy ve Kapaklı’da toplam 45 bin dönüm ekili alanda günlük 250 ila 350 ton arasında hasat yapıldığını kaydetti. Şener, “16 ağustos tarihinde başlayan hasat, son hasat yapılana kadar devam edecek. Bu yıl ortalama ayçiçeği hasadından elde edilen yağ oranı yüzde 44 seviyelerinde. Bu değer bizim için çok önemli.” dedi.
Şener, ürün karşılığı buğday ekim ve buğday tohumu satışlarının da başladığını kaydederek, çiftçilerin bu sene ki verimden memnun olduğunu kaydetti. 

DEPODA HUMMALI ÇALIŞMA VAR

S.S. 972 Sayılı Çerkezköy Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifinin Kapaklı Yanıkağıl Mahallesi’ndeki deposunda sezonluk işçilerin güneş altındaki hasat mesaisi sürüyor. 30 derece sıcaklık altında ayçiçeği hasadı yaparak çuvalları dolduran ve depolara istifleyen işçiler hummalı şekilde çalışıyor. Bir yandan da ayçiçeği ekili tarlalar biçer döverler aracılığı ile toplanıyor.
Trakya Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Trakya Birlik) ayçiçeği ön alım fiyatını geçtiğimiz cuma günü açıklamıştı. Birlikten yapılan açıklamada, “Yüzde 40 standart yağ oranlı ayçiçeği ürünü için 2 bin 500,00 TL/ton fiyat üzerinden uluslararası sözleşme kriteri olan yüzde 44 yağ oranlı ayçiçeği ürünü için alım fiyatı 2 bin 650 TL/ton olarak belirlendi. Hesaplanacak yağ primleri çerçevesinde yüzde 50 yağ oranlı ayçiçeği ürünü için fiyat 2 bin 875,00 TL/tona karşılık gelmekte olup bu doğrultuda üretici ortaklarımıza yüzde 40 yağlı baz ürün üzerinden her yüzde 1 ilave yağ oranı için yüzde 1,5 oranında 37,5 TL/tona tekabül eden yağ primi ödenecektir." ifadelerine yer verilmişti. 

Çerkezköy Bakış

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner562

banner306

banner510