banner265

banner571

Şentop’tan Akay’a destek sözü

Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Türkiye’nin iki numaralı ismi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’u makamında ziyaret etti. Akay ziyaret sırasında Şentop’a hızlı tren projesi ve gümrük ile ilgili yaşanan sıkıntıları aktardı. Tekirdağ sevdalısı olan Şentop, Akay’ın taleplerini not aldı ve destek sözü verdi.

Gündem 13.10.2019, 12:36 Bakış Haber Merkezi
Şentop’tan Akay’a destek sözü
banner301

Çerkezköy Bakış - Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, gazeteci Mehmet Akif Aldoğan ve Fırat Keskinkılıç’ın hazırlayıp sunduğu Bakış Gazetesinin sosyal medya hesaplarından canlı yayınlanan “Gündeme Bakış” programının konuğu oldu. Akay, burada seçim sürecinden bu güne yaşananları, hazırlanan projeleri ve görev süresi içinde yapacağı projelerdeki son durumu anlattı. Ayrıca Akay, Aldoğan ve Keskinkılıç ile izleyicilerden gelen soruları cevapladı.
SOKAK RÖPORTAJI İZLENDİ
Yayın, Çerkezköy Bakış Gazetesinin gerçekleştirdiği sokak röportajının izlenmesiyle başladı. Röportajda vatandaşlar Çerkezköy’de eksik gördükleri konuları dile getirdi. Ardından Akay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan Barış Pınarı Harekatı ile ilgili konuştu.
“ALLAH ASKERİMİZE GÜÇ KUVVET VERSİN”
Barış Pınarı Harekatı ile ilgili olarak Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, “Allah oradaki askerimize güç kuvvet versin. Ayağına taş değdirmesin inşallah. Türkiye kendi sınırlarını uluslararası anlaşmaların da ışığında korumakla yükümlüdür. Terörle mücadelede tarihten bugüne çok acılar çektik.

Çok canlarımız bu toprakların geleceği ve birliği için şehit düştü. Dolayısıyla yapılan Barış Harekatı Türkiye adına kendi geleceğini korumak, kendi sınırlarını kontrol altına almak ve kendi sınırlarında oluşan terör yapılanmalarına karşı çok önemli mücadele. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.” açıklamalarında bulundu.


ANKARA ZİYARETİ İLE İLGİLİ KONUŞTU
Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği Ankara ziyaretiyle ilgili olarak Akay, “Milletvekillerimizi ziyaret ettim. İlhami Özcan Aygün, Enez Kaplan ve Çiğdem Koncagül ile görüştüm. Ardından da TBMM Başkanımız Prof. Dr. Mustafa Şentop ile görüştüm. Görüşmelerimin esas iki başlığı vardı, hızlı tren projesi ve gümrük. Çerkezköy’ün geleceğine dair çok önemli bir hızlı tren projesi var. İstanbul-Edirne hattında yerleşim alanlarının dışından geçen ancak şu anda nüfusu 175 bin olan Çerkezköy’ün tam ortasından geçen bir hızlı tren projesi var. Çerkezköy’ün gelişmesine ciddi katma değer sağlayacak. Çerkezköy’ün merkez olma özelliğini ikiye, üçe katlayacak. İstanbul ve Edirne’ye ulaşım adına önemli bir merkez olacağımıza inanıyorum. Ancak bu konuda yaşanabilecek sıkıntıları bugünden dile getirerek çözümleri adına da arayışlarımızı yüksek sesle yapıyor olmamız lazım. Asla eleştirel bir bakış açısı değil, sadece şehrin geleceği adına bugünden önümüze gelen şekliyle eksik gördüklerimize müdahale etmeye çalışmak ve bunu düzeltmek adına yorumlar yapıyoruz.” dedi.
“MECLİS BAŞKANIMIZA İZAH ETTİM”
Akay ziyaretle ilgili konuşmasının devamında, “Hızlı tren projesi ile ilgili gördüğümüz planlarda Emniyet Müdürlüğü’nün oradaki hemzemin geçidin olmadığını görüyoruz. 13 metre yükselerek, çok kullanışlı olmayacak viyadük projesi var. Planda iskanlı binalara da dokunulduğunu görüyoruz. Burada bir altgeçit ile çözüm alınabileceğini ifade ettik. 5 caddenin birleştiği BSH Kavşağı’nda 4 metre bir duvarla yükselerek Namık Kemal Bulvarına paralel bir şekilde devam eden Kapaklı’ya doğru yol alan bir trenden bahsediyoruz. Bizi yoracak kısmı 4 metre yükseliyor olması. Mevcut imar planımızın dışında.

İmar planında oradan Namık Kemal Bulvarı’ndan Çorlu tarafına yükselen viyadük söz konusu. Oradaki yoğunluk zaten yorar durumda. Altgeçit ile bugünden o ulaşım sorununu çözebiliriz. Bu konuları meclis başkanımıza izah ettim. İnşallah bu konu Çerkezköy’ün gündemine sadece olumlu yanlarıyla yansır. Bunu doğru planlayarak tedbirlerini alırız diye ümit ediyorum.” dedi.


GÜMRÜK KONUSUNU AKTARDI
TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’a gümrük konusunu da aktardığını belirten Akay, “Meclis başkanımıza bir şeyi daha anlattım. Tırların Çerkezköy’ün girişinde oluşturduğu trafik sıkıntısı. Sebebi gümrük orada olduğu için mahalle içlerine kadar gelen tır parkları oluyor. Bu sosyal ve emniyet sıkıntısı haline geliyor. Talebimiz gümrüğün buradan kaldırılarak Veliköy’ün yol kenarındaki futbol sahasına taşınması. Burası 60 bin metrekarelik bir alan. Futbol sahasının olduğu alanı planda park alanına çevirdik. Mülkiyeti hazineye ait olduğu için devir talebinde bulunduk. Hazinenin devretmesi kolay bir işlem olmadığı için bunu belediye marifetiyle yapamayacak duruma geliyoruz. OSB’lerin tam ortasında bir alan. Veliköy OSB arkasında kalan 90 dönüme yakın bir alan da var. Bu konuda trafik ve emniyet güvenliği açısından risklerini ortadan kaldıracak şekilde planlamayı bugünden yapıyor olmamız gerektiğini ifade ettim. Burası şehrin girişi, yan tarafta kültür merkezi var. İleri planda otogarın bile oradan alınarak Kapaklı-Çerkezköy ortasına taşınması konusunu büyükşehir belediye başkanımızla da paylaştım. Otogar hazırlığını yapıyor olmamız lazım. Otobüs trafiğini de şehir içinden çıkarmamız lazım. Gümrük binasının olduğu alanı da kaymakamlık binası arayışımız var. Kaymakamlık binası oraya inşa edilsin, kaymakamlık binasının olduğu alan park alanına dönüşsün ve şehir biraz daha açılarak nefes alarak geleceğe doğru büyüsün talebimizi izah etmiş oldum. Ankara’daki anlatmaya çalıştıkların bunlarla sınırlı.” diye ifade etti.
“STRATEJİK PLAN HAZIRLIĞIMIZ İLE GEÇTİ”
Canlı yayının devamında 31 Mart seçimlerinin ardından geçen 6 aylık süreci değerlendiren Akay, “İlk 6 ayımız stratejik plan hazırlığımız ile geçti. Planımızı hazırlayarak bundan sonraki 4 buçuk senede seçim döneminde vaat ettiklerimizi hayata geçirmek üzere adımlar atmaya başlayacağız. Ben Çerkezköy’de bir an evvel kafamdan geçen bütün hedefleri hayata geçirmek istiyorum. Yol haritası üzerinden hedeflerimizin izinden koşmaya devam edeceğiz inşallah.” dedi.
“MUTLULUK VE GURUR DUYUYORUM”
Tekirdağ Milletvekilleri Prof. Dr. Mustafa Şentop’un TBMM Başkanı, Faik Öztrak’ın ise CHP Sözcüsü olmasından mutluluk duyduğunu ifade eden Akay, “Seçim dönemi geçti bitti. Seçim dönemleri ani gelişiyor. Ancak yerel seçimin tarihi belli. Ben belediye başkanıyım, yerel yöneticiyim. Herkese aynı mesafede durmaya çalışan biri olmaya çalışarak bizim görevimiz Çerkezköy’e hizmet etmeye çalışmak. Tekirdağ Milletvekillerimizin görevlerinden mutluluk ve gurur duyuyorum. Bu durum Tekirdağ’ın ve Çerkezköy’ün geleceği adına çok önemli ve çok ciddi avantaj. Şimdi sıra bu avantajı bölgemiz adına siyaseti kenara koyarak avantaj haline getirmek. Bunun olabileceğine samimiyetle inanıyorum.” dedi.
VATANDAŞLARIN SOKAK RÖPORTAJINDAKİ TALEPLERİNE YANIT VERDİ
Canlı yayının başında gösterilen sokak röportajında vatandaşlardan gelen yorumları değerlendirerek konuşmasını sürdüren Akay, “Park güvenliği ile ilgili seçim kitapçığımızda, stratejik planımızda var. Kent güvenliğiyle ilgili ciddi işler oldu. Parkların da güvenliği için çalışmalar başlayacak. AVM talebi var. AVM konusunda sadece planlama aşamasında destek olabilme, özel sektöre yatırımcıya yön açabilme imkanımız var. Böyle hazırlıklar vardı, son dönemde yaşadığımız ekonomik sıkıntılar bu yatırımı da zannediyorum yavaşlattı. Kavakdere ıslahı konusunda Kavakdere’den arta kalan yaşam alanı olan 30 bin metrekare bir alan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından projesi yapılma safhasında. Proje bitince ihaleye çıkarmak için mücadele edeceğiz. WC haklı bir talep. Atatürk ve Öztrak Caddesi trafik konusunda çalışmalarımız olacak. Caddelerimiz düzen alacak. Kaldırım düzenlemesi, yeni asfalt ve yeni aydınlatmalar ve paralel park çalışmasıyla cadde kendisine yakışır bir hal alacak. Meclis üyelerimiz tarafından çalışma devam ediyor. Caddede yürüyüş yollarını rahatsız edecek, engelleyecek alanları ortadan kaldıracak meclis kararı alacağız. Bu iki caddede tabela düzenlemeleri olacak. Şehrin iki ana caddesinden başlayarak şehri düzen aldırmaya devam edeceğiz. TESKİ tarafından Atatürk ve Öztrak caddelerinde altyapı çalışmaları olacak. 2020-2021 programına koydurduk. Büyükşehir belediyesi de meydan altı otoparkı proje çalışması devam ediyor. 3 kurumu aynı anda çalışmaya başlayacak şekilde bu iki caddeyi kendine yakışır hale getireceğiz inşallah. Esnaf bize kızacak, çamurlar göreceğiz ancak mutlu sona ulaşacağız. 2021 başı gibi başlangıç hedefi koyuyoruz. İnşallah bu dönemde yapacağımız çalışmalarla Çerkezköy’ün meydanını caddelerini kendine yakışır hale getireceğiz inşallah. Malkoçoğlu Caddemiz de kazınacak, asfalt ve kaldırım düzenlemesi büyükşehir belediyesi tarafından yapılacak.” diye konuştu.


“AMFİ TİYATRO ARTIK ÇERKEZKÖY’E KATKI SAĞLAYACAK DURUMDA DEĞİL”
Amfi tiyatro ve dere ıslah çalışmalarıyla ilgili gelen yorumları değerlendirerek konuşmasını sürdüren Akay, “Amfinin olduğu yerin orada ciddi bir trafik sorunu var. Amfi tiyatro artık Çerkezköy’e katkı sağlayacak bir durumda değil.  Orayı düzenleyeceğiz ve servis güzergahına yenilikler getirerek oradaki trafiği rahatlatmayı düşünüyoruz. Çorlu deresi iki sıkıntıyı beraberinde getiriyor. Biri koku biri ani su baskınları. Derenin dağınık, ıslah edilmemiş hali kaçak deşarjlara da sebebiyet verebiliyor. Kötü niyetli bazı işletmelerin bu derelere çeşitli kimyasalları deşarj ettiği gerçeği var. Maalesef bunlar oluyor.

Çorlu Deresi’nin ıslah ihtiyacı var. Kamulaştırma sorunu var. DSİ ihaleye hazırlandı. Ödenek çıktı teslim edilme aşamasına gelince ekonomik krizin önüne arkasına kaldı iş başlamadı. Bu dere eğer ıslah olursa baskın riskini yaşamaktan korkan durumda olmayacağız. Bu gibi dereye deşarj eden yapamaz hale getireceğiz. Kavakdere ıslah edilmeden evvel Yıldırım Beyazıt Mahallesi’nde koku şikayetleri oluyor. Dere ıslah oldu ve bu mesele ciddi oranda ortadan kalktı. Bu dere ıslah olursa Kızılpınar ve Veliköy’den gelen bu gibi şikayetlerin çok büyük çoğunluğu ortadan kalkacak.
“FAKÜLTEYİ ISRARLA İSTİYORUZ”
Vatandaşlardan gelen soruları yanıtlamayı sürdüren Akay, “Çalışan taşeronların hakkı yendi mi?” ile ilgili soruya, “Taşeron yasasıyla ilgili çıkan düzenleme yapıldı. Bakanlığın hazırlamış olduğu şartlar neyse aynısını yaptık. Bizim ne bir fazla, ne bir eksik yapma hakkımız yok. Yasaya göre hareket ettik.” yanıtını verdi. Akay konuşmasının devamında ise, “2020 yılı içerisinde gümrük üstü alanla ilgili hazırlığı vatandaşlarımızla paylaşacağız. Orası Çerkezköy’ün geleceği için önemli ve kıymetli bir alan. Umutluyum, inşallah çözeceğiz. Kızılpınar Mahallemize park çalışmalarına başlayacağız. Biraz daha sabır rica ediyoruz. Üniversite ile ilgili Veliköy sınırları içerisinde ÇEMYO’nun olduğu alan arkasına bir fakülteyi ısrarla ifade ediyoruz. Rektörümüzü ziyaret edeceğim ve fikrimi paylaşacağım. Atatürk Viyadüğü’nde yaya yolunun genişletilmesi ile ilgili etüt proje çalışmamız sürüyor. Bu yıl sonu 2020 başı gibi en azından projesi bitmiş ihale aşamasına gelmiş olacak. 2020 yılında da bunu çözmüş olacağız diye öngörüyorum.” açıklamalarında bulundu.
“İDARİ SORUŞTURMAMIZ SONA DOĞRU YAKLAŞIYOR”
Çerkezköy Belediyesi’nde yaşanan yolsuzluk operasyonu ile ilgili Akay, “Haziran ayında bir analiz ortaya çıkartmıştık. Vatandaş ya da müteahhit belediyeye yatırması gereken parayı belediyeye yatırmamış, ikinci üçüncü şahıslara vermiş. Belediyeye teslim etmiş olduğu sahte evraklarla belediyede gerçek kabul görerek işlem tahsis etmişti. Bir durum vardı. Bu işi yapan belediye içerisinden bir personel. Bu noktada işlemin içinde olmasıyla ilgili tereddütler yaşadığımız diğer personeller ve tabii ki dışarda da takip eden işbirlikçilerinin olduğu ağ söz konusuydu. Savcılığa suç duyurusunda bulunmuştuk. 1 milyon 70 bin eksik tahsilatımız vardı. O günden sonra toplamda 723 bin 168. 55 lira vatandaşlara yazılı itirazda ihbarnameleri gönderdik. Bu çağrımıza rağmen gelip yatırmayan, bina inşaat harcı toplamı 120 bin 964 lira. Ödeme yapmadığı için işlemi iptal etmişiz. Yaklaşık 147 bin liralık iskan, 41 bin lira iskanla ilgili diğer harçlar, 33 bin 800 lira bina harcı derken 225 bin liralık kısmı da vatandaşa resen tahakkuk ettirildi. 26 Eylül itibariyle ödeme emri gönderildi. 1 milyon 70 bin kısmın, 723 binini tahsis ettik, 120 bin liralık kısmını iptal ettik, 225 bin liralık kısmıyla ilgili vatandaşı borçlandırdık. Ödeme kağıtlarını gönderdik. Alacaklı durumdayız, gerekiyorsa icra işlemlerini de yaparak bu dosyanın tahsilat kısmını kapatacağız. Bakanlığımıza müfettiş talebinde bulunduk. Bununla beraber üzerimize düşen tahsilat kısmına yoğunlaştık. Kamu zararı oluşmasın, menfaat sağlamaya çalışan her kim varsa ortaya çıkması için elimizden gelen her şeyi yaptık. Personelimiz üzerinde idari soruşturma başlattık. Savcılık tarafından aranan bir personelin görevine son verdik. Bunun dışında sürekli işçinin görevine son verdik. Şirket çalışanı iki kişinin işine son verdik. İdari soruşturmamız sona doğru yaklaşıyor. Bu ile musallat olan, belediye üzerinden birilerine çıkar sağlamaya çalışan her kim varsa, belediye için de buna alet olan kim var, derdimiz bunu ortaya çıkararak bu işten kurtulmak. Bu konudaki zarar gördüğümüz kısmı çok büyük çoğunlukla atlatmış durumdayız. Ortada bir suç teşkili var. Savcılığımız gerekli tahkikatı yapacak ve her kim varsa da ortaya çıkaracaktır diye ümit ediyorum.” dedi.
“ÇERKEZKÖY’ÜN 50 NOKTASIDNA TOPLANMA ALANI VAR”
Silivri açıklarında meydana gelen depremlerin ardından “Çerkezköy’ün deprem planları” ile ilgili olarak gelen soruya Akay, “Çerkezköy’ün 50 noktasında toplanma alanı var. Alanları yeniden duyuracağız. Afet yönetimi ile ilgili büyükşehir belediyemizle beraber mahallelerde bir çalışmalarımız olacak.” dedi.
“SON 3 YILDA ÇERKEZKÖY EĞİTİM ANLAMINDA ÇAĞ ATLAMIŞTIR”
Yayının devamında eğitimle ilgili açıklamalarda bulunan Akay şunları ifade etti: Çerkezköy’de 2016-2017 yılına kadar milli eğitim anlamında durumumuz kötüydü. İkili öğretim vardı, üçlü öğretime doğru gidiyordu. Kaymakamımız Atilla Selami Abban ve İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Hüseyin Gümüş göreve başladı. Belediye olarak iş okul olunca elimizden geleni her zaman yapmışızdır. Son 3 yılda Çerkezköy’de yapılması planlanan okullarla ilgili işin bir tarafında olmaya çalışmışızdır. Memur Sokak’taki alan kamusallaştırma sorunu yaşıyordu. Bizzat büyükşehir belediyesinde kamulaştırılması için 800 bin lira katkı sağlattırmaya çalıştık. O alanı düzenlemeye çalıştık. Metin Seçkin Ortaokulu’nun ikinci büyük nakdi desteği 350 bin lirayla Çerkezköy Belediyesi oldu. Zeki Algur İkokulu’nun bizzat içinde oldum. Kızılpınar’da inşaatı devam eden okul alanı belediye hissesiydi. Okul yapılması şartıyla hazineye devrettik. Eski sahayı ve Veliköy’de 14 bin metrekarelik bir alanı okul yapılması şartıyla devrettik. Tekli eğitime geçme hedefine katkı sağlamak için bir sürü işler gerçekleşti. Çerkezköy’ün çok kıymetli hayırseverleri var. El birliğiyle bu günlere geldi. Kaymakamımızın çok büyük emeği var. Bir eserin kazandırılmasında herkesin mutlu olması çok kıymetli. Esas sahiplerinin de adlarının telaffuz edilerek haklarının teslim edilmesi gerektiğine inananlardanım. Son 3 yılda Çerkezköy eğitim anlamında çağ atlamıştır. Cumhuriyet tarihi boyunca derslikten daha fazla derslik yapılmıştır. Buna katkı sağlayan herkesten Allah razı olsun diyorum. İnşallah devamı sağlanacaktır.
“TALEBİMİZ BORCUMUZDAN MAHSUPLAŞALIM”
Vergi Dairesi’nin Bağlık Mahallesindeki alanı ile ilgili olarak ise Akay, “Eski bir yapı vardı, yıkıldı. 200 metrekareye yakın belediye hissesi var. Vergi Dairesi’ne Çerkezköy Belediyesi’nin 2005-2013 yılları arasında 25 milyon vergi borcunu aldık. Borcu yapılandırarak ödüyoruz. Talebimiz bu arsanın maliyeti belli borcumuzdan mahsuplaşalım. Değerlendiriliyor.” dedi.
“4 BUÇUK YIL ÇERKEZKÖY’E HİZMET ETMEK GİBİ SORUMLULUĞUM VAR” 
Kurban Bayramı’nda il genelinde kutlama ilanlarının yayınlanması ve büyükşehir belediye başkanlığına adaylığının söz konusu olup olmadığı ile ilgili olarak Akay, “Bütçe Çerkezköy Belediyesi bütçesinden sağlanmamıştır. Büyükşehir belediye başkanımızın niyeti nedir bilmiyorum, benim niyetimle ilgili peşin bir konu yok. Seçileli 6 ay oldu. 4 buçuk yıl Çerkezköy’e hizmet etmek gibi sorumluluğum var. Çerkezköy artık büyük bir ilçe. Tekirdağ şehrinin bir dinamiği. Dolayısıyla herkese mutlu bayramlar mesajı verdik. Bunun yankısı tarif ettiğiniz gibi oldu. Ancak şu anki sorumluluğumuz Çerkezköy.

Zaman neyi gösterir bilemeyiz. Şu anda önümüzde 4 buçuk yıl var. İşimize bakıyoruz.” açıklamasını yaptı.
KIZILPINAR’DA SEÇİM VAR
Kızılpınar Mahallesi’nin 3 mahalleye bölünmesiyle ilgili olarak ise Akay, “Meclis kararıyla üçe bölündü. 2020 yılı Mart ya da Haziran’da Kızılpınar’da muhtarlık seçimi olacak. Hürriyet Caddesi’nin sağ tarafında kalan alanı Kızılpınar Atatürk, Hürriyet Caddesi’nin üst tarafını Namık Kemal, Çerkezköy tarafını da Gültepe Mahallesi olarak değerlendirmiştik. Sonra hepsinin başına Kızılpınar ismi getirilsin dendi. Son karar böyle çıktı.” Açıklamasını yapan Akay, canlı yayın için Bakış ailesine teşekkür ederek, bu yayını kıymetli bulduğunu ifade etti.
 

Kaynak: Çerkezköy Bakış
Yorumlar (1)
garip 2 yıl önce
kume evler icin birsey yokmu baskanim saygilar sadece yol istiyoruz coplerin alinmasini bekliyoruz
Namaz Vakti 20 Eylül 2021
İmsak 05:23
Güneş 06:48
Öğle 13:08
İkindi 16:35
Akşam 19:19
Yatsı 20:39
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 5 13
2. Trabzonspor 5 13
3. Konyaspor 5 11
4. Hatayspor 5 10
5. Karagümrük 5 10
6. Fenerbahçe 5 10
7. Altay 5 9
8. Alanyaspor 5 9
9. Galatasaray 5 8
10. Kayserispor 5 7
11. Malatyaspor 5 6
12. Göztepe 5 5
13. Gaziantep FK 5 5
14. Kasımpaşa 5 5
15. Adana Demirspor 5 5
16. Antalyaspor 5 4
17. Sivasspor 5 3
18. Başakşehir 5 3
19. Giresunspor 5 1
20. Rizespor 5 1
Takımlar O P
1. Ümraniye 6 16
2. Eyüpspor 6 12
3. Erzurumspor 6 12
4. Ankaragücü 5 11
5. Tuzlaspor 5 11
6. Bandırmaspor 6 9
7. Manisa FK 6 9
8. Samsunspor 5 7
9. Kocaelispor 5 7
10. Altınordu 6 7
11. Boluspor 4 6
12. Adanaspor 6 6
13. Denizlispor 6 6
14. Menemenspor 5 6
15. Bursaspor 6 5
16. Gençlerbirliği 6 5
17. Ankara Keçiörengücü 5 4
18. İstanbulspor 4 3
19. Balıkesirspor 4 3
Takımlar O P
1. Chelsea 5 13
2. Liverpool 5 13
3. M. United 5 13
4. Brighton 5 12
5. Man City 5 10
6. Everton 5 10
7. Tottenham 5 9
8. West Ham 5 8
9. Brentford 5 8
10. Aston Villa 5 7
11. Watford 5 6
12. Leicester City 5 6
13. Arsenal 5 6
14. Crystal Palace 5 5
15. Southampton 5 4
16. Wolverhampton 5 3
17. Leeds United 5 3
18. Newcastle 5 2
19. Burnley 5 1
20. Norwich City 5 0
Takımlar O P
1. Real Madrid 5 13
2. Atletico Madrid 5 11
3. Valencia 5 10
4. Real Sociedad 5 10
5. Athletic Bilbao 5 9
6. Sevilla 4 8
7. Osasuna 5 8
8. Mallorca 5 8
9. Rayo Vallecano 5 7
10. Barcelona 3 7
11. Real Betis 5 6
12. Elche 5 6
13. Cádiz 5 5
14. Villarreal 4 4
15. Levante 5 4
16. Espanyol 5 3
17. Granada 4 2
18. Celta de Vigo 5 1
19. Getafe 5 0
20. Deportivo Alaves 4 0
25°
açık