“Şiddete yasal düzenleme istiyoruz”

Eğitim Bir-Sen ve Memur-Sen Çerkezköy İlçe Temsilcisi Abdullah Nair, öğretmenlerin performans değerlendirme sürecine tabi tutulmasına da, şiddete maruz kalmasına da karşı olduklarını ifade ederek, “Performans değerlendirme taslağına hayır diyor, şiddete yasal düzenleme istiyoruz” dedi.

“Şiddete yasal düzenleme istiyoruz”

Çerkezköy Bakış - Eğitim-Bir-Sen, performans değerlendirme taslağının geri çekilmesi ve şiddete yasal düzenleme yapılması talebiyle 81 ilde olduğu gibi Tekirdağ’da imza kampanyası başlattı. “İmzanı Gönder, İradeni Göster” sloganıyla düzenlenen ve bir ay sürecek kampanyaya Tekirdağ ve tüm ilçelerinde start verildi. 

ÇERKEZKÖY’DE DE BAŞLATILDI

Çerkezköy Enesler Anadolu İmam Hatip Lisesinde, Şube yönetimi ve çok sayıda eğitimcinin katıldığı toplantı ile başlatılan imza kampanyasında konuşan Eğitim-Bir-Sen Çerkezköy İlçe Temsilcisi Abdullah Nair, öğretmenlerin, eğitimin niteliğine ve öğretmenin mesleki gelişimine hiçbir katkısı olmayacak, aksine kurumsal bütünlüğü bozacak, mesleki motivasyonu düşürecek, çalışma barışını yok edecek, iş birliğini zedeleyecek, öğretmenlik mesleğini örseleyecek performans değerlendirme sürecine tabi tutulmak istendiğini belirterek, şöyle devam etti: “Performans değerlendirme taslağının hiçbir hukuki ve kanuni dayanağı yoktur. Eğitim gibi uzun erimli, sonuçları hemen alınamayan bir süreçte, anlık veya kısa vadeli performans ölçümünün mümkün olmadığı, eğitimi bilenlerce açık bir gerçektir. Meslekleriyle ilgili konularda söz hakkı verilmeyen, politika belirlenirken tecrübesine müracaat edilmeyen, içerik, yöntem ve materyalleri seçme ve okul yönetimiyle ilgili karar süreçlerine hiçbir zaman dâhil edilmeyen, neredeyse eğitimin çeperinin kenarına sıkıştırılan öğretmenlerimizin, tüm bu yanlışların ayyuka çıktığı bir dönemde tek sorumlu ilan edilmesi anlamına gelecek performans taslağını haksız bir değerlendirme ve hukuksuz bir uygulama olarak görüyoruz. Yüz yüze bakanları karşı karşıya getirecek, not vermesi gerekeni not alana dönüştürecek, eğitimin paydaşlarını gerçek rollerinden uzaklaştıracak bir değerleme sisteminden medet ummak, sahip olduğumuz değerleri de israf etmek olacaktır.”dedi.

“DAHA DOĞRU BİR BAŞLANGIÇ OLACAKTIR”

banner287
Okulların bulunduğu sosyal konumu, ekonomik imkânlarını, fiziki donanım ve altyapılarını, öğrenci profilini, ebeveynlerin statüleri arasındaki farkları dikkate almayan bir değerlendirme anlayışının ülkenin gerçeklerinden de uzak olduğunu vurgulayan Nair, “Bu durum, eşitsizlikler içinde adalet aramaktan, yeni hak kayıplarına kapı aralamaktan, yeni çatışma alanları üretmekten başka bir işe yaramayacaktır. Eğitim sisteminin geldiği bu son noktada karar alıcıları hesaba dâhil etmeyenlerin, hatalı politika belirleyenlerin performansına odaklanmayanların, ‘biz yaptık, oldu’ anlayışını sürdürenlerin performansını öncelikle değerlendirmek daha doğru bir başlangıç olacaktır” şeklinde konuştu.

“ŞİDDET OLAYLARINA KARŞI CAYDIRICI DÜZENLEME BEKLİYORUZ”

Eğitimin öznesi olan eğitimcilerin şiddetin nesnesi haline geldiğini dile getiren Eğitim Bir-Sen ve Memur-Sen Çerkezköy İlçe Temsilcisi Abdullah Nair, şunları söyledi: “Her geçen gün artan şiddet olayları birçok eğitimciyi mağdur etmekte, eğitim camiasını hem tedirgin etmekte hem de üzmektedir. Önceden ihtimamın ve saygının odağında olan öğretmenlerimiz artık hakaretin, şiddetin ve itibarsızlaştırma sarmalının içine düşürülmüştür. Aklıselim insanlar için bu, bir mesleğin yıpranması değil, bir milletin geleceğinin yok edilmesidir. Münferit eylemler olmaktan çıkmış, gittikçe yaygınlık kazanmış, artık toplumsal bir yara hâline gelmiş bu şiddet, eğitim öğretim hizmetinin yürütülmesini olumsuz etkilemekte, eğitimcilerin verimliliğini düşürmektedir. Ayhan öğretmenlerin bir daha görevi başında öldürülmemesi, Yusuf öğretmenlerin sırtından vurulmaması, Gülhan öğretmenlerin sokakta ortasında bıçaklanmaması, Yunus öğretmenlerin zorbalarca darp edilmemesi için tüm eğitim kurumlarından sesleniyor, şiddete dur diyoruz. Bu şiddet olaylarına dur diyecek bir irade gösterilmez, şiddet uygulayan kişiler hak ettikleri cezaya çarptırılmaz ve daha ciddi, caydırıcı tedbirler alınmaz ise çok daha ağır olaylarla karşı karşıya kalabiliriz. Bu doğrultuda eğitim çalışanlarına karşı eğitim-öğretim hizmeti sunumundan kaynaklı şiddet eylemlerine yönelik cezai ve hukuki tedbirlerin alınması artık kaçınılmazdır. Eğitimciler olarak şiddet olaylarına karşı caydırıcı nitelikte yasal düzenleme yapılmasını acilen talep ediyor ve bekliyoruz.”

“BURADAN HAYKIRIYORUZ”

 “Eğitim-Bir-Sen olarak öğretmen performans değerlendirme taslağına hayır diyor, mesleğimizin daha fazla yıpratılmasına müsaade etmeyeceğimizi buradan haykırıyoruz” diyen Abdullah Nair, “Türkiye genelinde performans taslağına itirazımızı tescilleyecek imzaları atıyor, şiddete dur diyecek iradeyi gösteriyoruz. 81 ilde üyelerimizin emeğiyle, tüm eğitim çalışanlarının desteğiyle yükselteceğimiz bu sese, yetkililerin sessiz kalmamasını umuyor, haksızlığa ve zorbalığa karşı sonuna kadar mücadele edeceğimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz” ifadelerini kullandı.
Konuşmanın ardından, hazırlanan dilekçe metinleri imzalandı.
Bütün eğitim çalışanlarının katılımına açık olarak 1 Mayıs 2018 tarihine kadar kampanya kapsamında toplanan dilekçeler MEB'e ve TBMM Başkanlığı’na ulaştırılacağı ifade edildi.


 

Çerkezköy Bakış

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
YORUMLAR
Abdurrahman hıdıroğlu
Abdurrahman hıdıroğlu - 12 ay Önce

Öğretmenini veli ve öğrencilerin parmak sallayarak tehdit edeceği performans değerlendirme süreci çok yanlıştır.Ayrıca günümüzde artarak devam eden öğretmenlerimize yönelik şiddet uygulanmasının önünü açacak olan bu uygulamayı şiddetle kınıyorum.Tüm öğretmen arkadaşlarımızı da bu kampanyaya destek vermeye davet ediyorum

SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306