banner265

banner571

Siyasilerden Akay’a “Kent Estetiği” desteği

Çerkezköy ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından Atatürk ve Öztrak Caddelerinde Kent Estetiği Projesi kapsamında yapılacak olan alt ve üstyapı çalışmalarına STK ve siyasi partilerin desteği devam ediyor. AK Parti ve MHP’nin ardından CHP’de Başkan Vahap Akay’a proje için destek verdi. Akay, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşu TESKİ’nin kanalizasyon, içme suyu, yağmur su hattı ve 290 araçlık tam otomatik Meydan Altı Otoparkını yapacağını, Çerkezköy Belediyesi’nin ise peyzaj ve üstyapı düzenlemeleri ile Kent Meydanı düzenlemesini hayata geçireceğini belirtti. Akay, 2021 Mart ayında başlanacak çalışmaların 2022 Nisan ayında tamamlanmasının hedeflendiğini kaydetti.

Gündem 14.10.2020, 15:14 Bakış Haber Merkezi
Siyasilerden Akay’a “Kent Estetiği” desteği
banner301

Çerkezköy Bakış- Çerkezköy’ün can damarı olan Atatürk ve Öztrak Caddelerini baştan sona yenileyecek olan Kent Estetik Komisyonu kararları doğrultusunda STK’ların ardından siyasi parti temsilcilerine de anlatmak için ziyaretlerde bulunan Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanlığı ve MHP Çerkezköy İlçe Başkanlığı ziyaretinin ardından CHP ilçe Teşkilatı’nı ziyaret etti.


CHP Çerkezköy İlçe Başkanı Ayfer Dönmez ve Yönetim Kurulu Üyeleri tarafından karşılanan Başkan Akay,  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Çerkezköy Belediyesi ve TESKİ’nin Atatürk ve Öztrak Caddelerinde yapacağı alt ve üstyapı çalışmaları, Meydan Altı Otoparkı, Peyzaj ve Kent Meydanı düzenlemesi ile ilgili projelerin detaylarını anlattı.

PROJE İLE İLGİLİ SUNUM YAPTI

İlk olarak Çerkezköy Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü'nde görevli Mimar Mustafa Kanburoğlu proje ile ilgili sunum yaptı. Kanburoğlu, “Atatürk ve Öztrak Caddesi’nin kentsel tasarım ve peyzaj projesi olarak projemizi adlandırdık. Yapacağımız 2 ana halterde çalışmaları 2 ana başlık altında topladık. Alt yapı çalışmalarını TESKİ yürütecek. TESKİ’ye paralel olarak da biz Çerkezköy Belediyesi olarak Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ile projelerimizi başlatacağız. Alt yapı çalışmaları, yağmur suyu, içme suyu, kanalizasyon ve diğer alt yapı durumlarının mentol ve müdave kısımlarının deplaselerini isteyeceğiz. Üst yapı çalışmaları olarak da biz belediye olarak Atatürk ve Öztrak caddelerinde araç ve yaya trafiğinin düzenlemesini, bisiklet yolları, yürüyüş yolları, kent mobilyaları gibi birçok düzenlemeye gideceğiz. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin de bir meydan altı otopark projesi olacak. Toplamda TESKİ’nin şu anda uygulanan projeleri de tamamlandı. Önümüzdeki ay da ihale süreci başlayacak. Atatürk caddesinde bin 500, Öztrak caddesinde bin 700 metre bir alt yapı çalışması gerçekleşecek. Toplamda 15 bin 415 metre içme suyu, yağmur suyu ve kanalizasyon çalışması olacak. Bunun detayları şöyle; bildiğiniz üzere Öztrak Caddesi’nin başına kadar getirdiğimiz içme suyu projesi devam edecek. Bunun toplam uzunluğu 2 ana caddede 7 bin 265 metre. Yağmur suyu projesi Atatürk bin Öztrak bin 500 olmak üzere toplamda 2 bin 500 metre uzunluğunda olacak. Yine kanalizasyon çalışması gerçekleşecek. Bu da 2 ana caddede toplam 5 bin 600 metre olacak. TESKİ işe başladıktan sonra işe paralel olarak biz de kaldırımları düzenlemeye başlayacağız. Kaldırımları, bisiklet yollarını, yeşil alanları 2 ana caddede de TESKİ’ye paralel olarak sürece devam edeceğiz. 3 kurumun entegre olarak Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi de meydanın altına bir tam otomatik yer altı otoparkı yapacak.” ifadelerine yer verdi.

75 MİLYON TL CİVARINDA BİR YATIRIM

Kanburoğlu’nun yaptığı sunumun ardından söz alan Başkan Akay, 2021 yılında Çerkezköy’ün iki ana damarı olan Atatürk ve Öztrak Caddelerinde Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, TESKİ ve Çerkezköy Belediyesi olarak koordineli bir şekilde hem altyapı, hem üstyapı çalışmasına başlanacağını belirterek, çalışmalar kapsamında her iki caddede 3 kurumun yaklaşık 75 milyon TL civarında bir yatırımının olacağını belirtti.

MEYDAN ALTI OTOPARKI YAPILACAK

Başkan Akay, TESKİ’nin kanalizasyon hattı, içme suyu hattı, yağmur su hattı çalışmalarının olacağını, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin 290 araçlık tam otomatik Meydan Altı Otoparkını yapacağını, Çerkezköy Belediyesi’nin ise peyzaj ve üstyapı düzenlemeleri ile Kent Meydanı düzenlemesini hayata geçireceğini belirterek, 2021 Mart ayında başlanacak çalışmaların 2022 Nisan ayında tamamlanmasının hedeflendiğini kaydetti.

DAHA MODERN BİR GÖRÜNÜME KAVUŞACAK

Atatürk ve Öztrak Caddelerinde yaklaşık 1 yıl sürecek çalışmalar kapsamında esnaf ve vatandaşların zaman zaman sıkıntılar çekeceğini belirten Belediye Başkan Akay, “Her iki caddemizde hem altyapı, hem üstyapı ile ilgili yatırımlar, çalışmalar olacak. Kızılpınar’da gördük altyapı çalışmalarının ne kadar sıkıntılı olduğunu. Burada da elbet sıkıntılar olacak. Esnaflarımızdan, vatandaşlarımızdan çalışmalar boyunca anlayış ve hoşgörü bekliyoruz. Her iki caddemizde çalışmalar bittiğinde Çerkezköy’ün iki ana caddesi modern bir görünüme kavuşacak” dedi.

ÇIKMALAR, TAŞMALAR KALKACAK

Üstyapı çalışmaları kapsamında Atatürk ve Öztrak Caddelerinde imar mevzuatına aykırı yapılan bodrum çıkmalarının kaldırılacağını, kaldırıma taşmaların önüne geçileceğini, kapalı çıkmaların kaldırılacağını, tabela ve reklam kirliliğinin ortadan kalkacağını, cadde üzerinde bulunan altyapı kutularının deplasesinin yapılacağını belirten Belediye Başkan Akay, ayrıca bisiklet yolu yapılacağını ifade etti.

“BÜYÜK VE GÜZEL PROJELER”

Çerkezköy Belediyesi, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve TESKİ’nin yapacağı yatırımları İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte dinleyen CHP İlçe Başkanı Ayfer Dönmez, “Başkanımızın ve Büyükşehir Belediyemizin hazırladığı ve hayata geçireceği projeler büyük ve güzel projeler. İnşallah biran önce başlanır ve tamamlanır. Şimdiden Çerkezköy’ümüze hayırlı olmasını temenni ediyor, Belediye Başkanımıza başarılar ve kolaylıklar diliyorum. İlçe Teşkilatımızı ziyaret edip, projeler bizlerle paylaştığı için de ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

 "HERKESİ DİNLEYECEĞİZ"

CHP İlçe Başkanı Ayfer Dönmez’e temennileri ve destekleri için teşekkür eden Belediye Başkan Akay, kısa süre içerisinde Atatürk ve Öztrak Caddesi’ndeki esnaf ve iş yeri sahipleri ile de toplantılar yaparak bilgilendirmelerde bulunacaklarını, bu noktada her kurumun ve kişinin görüş, öneri, düşüncelerine açık olduklarını belirtti. Akay, “Ortak akıl ile hayata geçirmeyi planladığımız projelerimize sivil toplum örgütlerinin, odalarımızın, esnaflarımızın, vatandaşlarımızın katkı sunmalarını, fikir, öneri, düşüncelerini bizlerle paylaşmasını istiyoruz. Kısa sürede her iki caddemizde bulunan esnaf ve sanatkarlarımız ile iş yeri sahiplerimiz ile toplantılar yaparak bilgilendirmede bulunacağız ve onların görüşlerini, düşüncelerini alacağız. Bu noktayı ben çok önemsiyorum. Ortak akıl ile hareket ederek projelerimizi geliştirip, hayata geçireceğiz” dedi.

SORULARI YANITLADI

Başkan Akay konuşmasının ardından basın mensuplarının ve yönetim kurulu üyelerinin sorularını yanıtladı. Çerkezköy Gazi Mustafa Kemal Paşa Mahallesi’nde bulunan Şehit Erdinç Duran ve Şehit Doğan Çabuk sokaklarının isimlerinin değiştirilmesi ile ilgili kamuoyunda çıkan söylentilerle ilgili konuşan Başkan Akay, “Şimdi, bir sokak isminin komple kaldırılması diye bir şey söz konusu değil. Bunu bir bilgisizin biri kendine göre bir şey anlatacağım diye anlattı ya da yazdı bilmiyorum. Böyle bir bilgim olmadığını söyledim. Eğer bizim bilgimiz dışında bir şey yapıldıysa tabi düzeltiriz. Şehirde ne kadar mükerrer sokak ismi varsa bakanlık talebiyle, ASELSAN’ın işi netleştirme talebiyle, Büyükşehir Belediyesiyle beraber Çerkezköy Belediyesi işbirliğinde bir çalışma yapıldı. Yani bir Bahar sokak Kızılpınar’da var, Çerkezköy’de de var. Kızılpınar’daki bırakıldı, Fevzipaşa’daki ‘Sonbahar’ oldu. Bu değişiklikler yönetmelikler çerçevesinde oldu. Değişikliğin durumu şu; Şehit Erdinç Duran Sokak, Hükümet Caddesi’nden başlıyordu, Malkoçoğlu Caddesi’ni kesip karşıya atlayıp devam ediyordu. Yönetmelikte şöyle bir hüküm var. ‘Bir sokak cadde ile başlar, cadde ile son bulur’ Bu durumda da sokak ismini revize etme durumu oldu. Sokağımız hala daha Malkoçoğlu Caddesi’ne doğru durmaya ve yaşamaya devam ediyor, diğer sokağın ismi değiştirilmiş. Caddeler yönetmelik gereği biraz azalma ve kısalma yaşamış. Keşke bu bilgi paylaşılsa ve ‘Çerkezköy’de şehit isminin verildiği sokak adı değiştirildi’ lafıyla çalkalanmasaydı” ifade etti.

“İŞİN BAŞI DA ÖDENEK, SONU DA ÖDENEK”

Amfi Tiyatro ile ilgili çalışmaların olduğunu da ifade eden Başkan Akay, “Fakat şu an paylaşamıyoruz. Amfi çok fazla kullanılan bir alan değil. Önemli bir alan. O yüzden farklı bir çalışmamız olacak orasıyla ilgili” dedi. Çorlu Deresinin ıslahı ile ilgili son durum hakkında basın mensuplarına bilgi veren Başkan Akay, “Şimdi ilk durum da son durum da benim orada anlattığım gibi. Zaman zaman çıkış yapıyor diye bir şey söylemişler. Ben şimdi birisi yanlış konuşuyor ben de o konunun yanlış olduğunu söylüyorum. Yani zamanlamalarda hiçbir problem olmadı, bundan sonra da olmaz. Şimdi protokol yapıldı. Protokolü yapanlar belli. Büyükşehir Belediyesi ve Devlet Su İşleri. Devlet Su İşleri işi yapmaya başlar, büyükşehir de kamulaştırma yapmaya devam eder denmiş. Bu iş hep böyle olmuş. Şimdi ödenek ayrılmadığına kimse kılıf uydurmasın. Desinler ki ‘Ödenek ayırmadık’ işin başı da ödenek, sonu da ödenek. Eğer ödenek olsaydı işler bu duruma gelmezdi. Bu kadar net bir olayı bu kadar uzatmanın alemi yok. Devlet Su İşleri’nin işe başlaması için önünde hiçbir engel yok. Dün de yoktu, bugün de yok. Fakat ödenek olmadığı için top taca atılıyor, Büyükşehir kamulaştırmayı yapsın biz işe başlarız deniliyor. İyi ihaleyi yaptın, şantiyeyi kurdun, adam işe başlayamıyor, çünkü ödenek yok” ifadelerine yer verdi.

“BENİM DÜN DE BİR TEREDDÜdÜM OLMADI, BUGÜN DE OLMADI”

Atatürk ve Öztrak caddelerinin tek yön olması ile ilgili soruları da yanıtlayan Başkan Akay, “Tek yöne ne dün ne bugün soru işaretim olmadı. Kafasında soru işaretleri olanın soru işaretini ben bilmem. Atatürk ve Öztrak caddelerindeki orta refüjü kaldırma gibi bir cesarette bulundum. İyi ki de bulunmuşum. Atatürk ve Öztrak Caddesi’nin eksik yapılmasının sonucunu biz tek yön yaparak kapatmaya çalıştık. Benim dün de bir tereddüdüm olmadı, bugün de olmadı” dedi.

SUBAY LOJMANLARI İLE İLGİLİ SON DURUM

Kent Park içinde kalan subay lojmanlarıyla ilgili de soruya açıklık getiren Başkan Akay; “Yeni Garnizon Komutanımızla istişare halindeyiz. Orada 2 blokta 24 daire var. Şu an hiç oturan yok. Ne kuruma faydası olan, ne ilçeye faydası olan 2 tane lojman var. Biz bu alanı alıp da bir şeye dönüştürmek değil de şehre kazandırmak istiyoruz. Atatürk Viyadüğü’ne kavşağa dağıtılacak, belki de daha geniş bir alan elde edilebilecek bir alan istiyoruz ya da Kent Park’a kazandıracağız. Park içinde kalmış, yapılaşma şeması olmayan bir yapı ile karşı karşıyayız. Geçen dönemlerde 5 blok gitmişti şimdi de 2 blok gider, çalışmalara başlarız” dedi.

“SORUNLA KARŞILAŞMAK İSTEMİYORUZ”

Başkan Akay, Atatürk Viyadüğü’nün genişletilmesinin ardından uzun yıllar sorunla karşılaşmak istemediklerini de belirterek, “Atatürk Viyadüğü’nün genişletilmesiyle ilgili projeyi teslim etti Çerkezköy Belediyesi Büyükşehir’e. Zamanında eksik yapılanları tamamlamak için sıkıntılar yaşıyoruz. Belki de önümüzdeki uzun yıllar buralara dokunulmayacak. Bakın Atatürk Caddesi en son tadilatı 2012 yılında gördü. Bundan sonra da uzun yıllar tadilat görmeyecek. Altyapı borularının değişmesi lazım. Eleştiriyi göze ala ala tek yöne döndükten sonra o süreci kendi haline bırakmak zorunda kaldık. Ana isale hattının değişmesi lazım. Hepsi asbes boru. Zaman zaman kokular duyuyoruz. Biz o kanalizasyon kokusunu ızgaralardan gelen kokuyla birlikte teneffüs ediyoruz. Artık altyapıyı düşünerek, üstyapıyı düşünerek, neler yapılabiliri konuşarak hareket ediyoruz. 2012’de yapılan viyadükte 1 metre kaldırım yapılmış. Geçen hafta Atatürk Viyadüğü’nün kaldırımı yüzünden kaza oldu. Bizim amacımız bunu 2 metreye çıkarmak. Yaklaşık 210 santimetre hazırlayacağız” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Çerkezköy Bakış
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 29 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 23 54
2. Konyaspor 22 45
3. Alanyaspor 23 38
4. Adana Demirspor 23 37
5. Fenerbahçe 23 37
6. Beşiktaş 23 36
7. Hatayspor 23 36
8. Başakşehir 22 34
9. Gaziantep FK 22 32
10. Sivasspor 23 31
11. Kayserispor 23 31
12. Karagümrük 23 30
13. Kasımpaşa 23 27
14. Göztepe 23 27
15. Galatasaray 23 27
16. Giresunspor 23 26
17. Antalyaspor 23 24
18. Rizespor 23 22
19. Altay 23 18
20. Ö.K Yeni Malatya 22 16
Takımlar O P
1. Ümraniye 21 45
2. Ankaragücü 21 45
3. Erzurumspor 21 38
4. Bandırmaspor 21 36
5. İstanbulspor 21 36
6. Eyüpspor 20 36
7. Samsunspor 20 33
8. Adanaspor 21 32
9. Manisa Futbol Kulübü 21 28
10. Tuzlaspor 20 27
11. Keçiörengücü 21 26
12. Gençlerbirliği 21 26
13. Boluspor 19 24
14. Kocaelispor 21 24
15. Menemen Belediyespor 21 23
16. Altınordu 21 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 21 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 23 57
2. Liverpool 22 48
3. Chelsea 24 47
4. M. United 22 38
5. West Ham United 23 37
6. Arsenal 21 36
7. Tottenham 20 36
8. Wolverhampton Wanderers 21 34
9. Brighton 22 30
10. Leicester City 20 26
11. Aston Villa 21 26
12. Southampton 22 25
13. Crystal Palace 22 24
14. Brentford 23 23
15. Leeds United 21 22
16. Everton 20 19
17. Norwich City 22 16
18. Newcastle 21 15
19. Watford 20 14
20. Burnley 18 12
Takımlar O P
1. Real Madrid 22 50
2. Sevilla 22 46
3. Real Betis 22 40
4. Atletico Madrid 21 36
5. Barcelona 21 35
6. Real Sociedad 21 34
7. Villarreal 22 32
8. Rayo Vallecano 21 31
9. Athletic Bilbao 22 31
10. Valencia 22 29
11. Osasuna 22 28
12. Celta Vigo 22 27
13. Espanyol 22 27
14. Granada 22 24
15. Elche 22 23
16. Getafe 22 22
17. Mallorca 21 20
18. Cadiz 22 18
19. Deportivo Alaves 22 17
20. Levante 21 11