Tavan, “Satış yapamıyoruz”

Çerkezköy Emlakçılar Derneği Başkanı Daimi Tavan, son dönemdeki faiz oranları, döviz dalgalanması ve sektör hakkında açıklamalarda bulundu. Şu anda satış yapamadıklarını belirten Tavan, resmi belgesi olmadan ve hiçbir vergiye tabi tutulmadan bu işi yapmaya çalışanları da sert bir dille eleştirdi.

Tavan, “Satış yapamıyoruz”

Çerkezköy Bakış - Çerkezköy Emlakçılar Derneği Başkanı Daimi Tavan, son günlerde yaşadıkları sorunlara değindi. Satış yapamadıklarını ve bölgede bir hareketlilik olmadığını dile getiren Tavan, “Son dönemde yaşanan gelişmeler neticesinde biz de oldukça zor durumdayız. Şu an için herhangi bir satış yapamıyoruz. Bölgede bir canlılık yok. Bazı emlakçı arkadaşlarımız birçok nedene bağlı olarak iş yerlerini kapatmak zorunda kaldı. Bizim en çok uğraştığımız sorunlardan bir tanesi de hiçbir belgesi, yeterliliği olmadan emlakçılık yapmaya çalışan kişilerdir. Asıl işi başka bir şey olan kişiler, gelip adeta seyyar emlakçılık yapıyor. Ben gidip farklı bir iş yapıyor muyum? Ben kimsenin emeğini çalıyor muyum? Yetmedi mi artık bunların yaptığı. Bu resmen utanmazlıktık! Bunları yaptığı emek, alın teri gasp etmek. Ben hiçbir satış yapamasam bile vergimi veriyorum. Ama bunların öyle bir derdi yok. Hem sıradan bir iş yapıyor, hem de dönüp usulsüz bir şekilde bizim emeğimizi gasp ediyor. Bunlara bu kadar kolay fırsat verilmemeli. Yatırımcıları da yanlış yönlendiriyorlar. Bunun önüne geçilmeli.” dedi. Fabrika işçisinin dahi emlakçılık yapmaya çalıştığın değinen Tavan, “Ben burada her zaman bedel ödüyorum. Fabrika işçisi de gidiyor bu işi yapmaya çalışıyor. Bizim işimizden elinizi çekin. Hareket alanımız daralmış durumda. Bazı alıcılar da şu anki tabloyu fırsat bilerek değerinin altında tekliflerde bulunuyorlar. Bunlar da hoş olmuyor. Sonuçta hepimiz bir emek sarf ediyoruz. Hepimizin derdi aynı.” ifadelerini kullandı.

GÜMRÜK ÜSTÜ, KIZILPINAR VE KAPAKLI

Çerkezköy’e hareketlilik katması adına yapılması gereken en önemli şeylerden bir tanesinin gümrük üstü alanının imara açılması gerektiği olduğunu ifade eden Tavan, “Bölgede hareketlilik sağlamak adına şu an atılması gereken en büyük adımlardan bir tanesi gümrük üstü alanındaki sorunun çözülmesi. Orası bizlerin heyecanla beklediği yerlerden biri. Bir diğer önemli noktalardan biri de Kızılpınar bölgesi, burası ve gümrük üstü alanı bölgeye hareketlilik katacak unsurların başında geliyor.” diye konuştu. Kapaklı’da da belirsizlik olduğunu ifade eden Tavan, “Kapaklı’da bir yönetim değişikliği oldu. Bunun bir belirsizliği var. Başkana yeni görevi hayırlı olsun dileklerimizi iletiyoruz ve izleyeceği yolu merakla bekliyoruz. Çünkü orada yapılacak olan projeler, atılacak olan adımlar da bizim için büyük önem arz ediyor.” dedi.

FAİZ, DÖVİZ VE SEÇİM

Faizlerdeki yüksek oranlar ve dövizdeki dalgalanmalara da dikkat çeken Tavan, “Yüksek olan faiz oranları, seçim yaklaşınca düşüşe geçmişti. Seçimin ardından yeniden yükseldi. Düşürülebilen değil sürdürülebilir olması lazım faiz oranlarının. Faiz oranlarının yüksekliği ve dövizdeki dalgalanmalar yatırımcıyı da korkutuyor. Güven teşkil etmiyor. Yatırımcıya birçok teklifle gidiyoruz, hatta proje sunuyoruz ama yine de olmuyor. Dediğim gibi bir güven ortamının olmaması bunu etkiliyor. Bir gayrimenkulün yıllık kar marjı iyi zamandayken yüzde 20’ydi. Şu an banka faizleri bunun çok çok üstünde. Yatırımın bir karı vardı ama şu an yok. Bizim amacımız, hizmet etmek. Bunu yapmaya çalışıyoruz. Yerli yatırımcının yanı sıra yurt dışından da yatırımcı çekmeye çalışıyoruz ama önümüzde bir sürü engeller çıkıyor. Başta da söylediğim gibi işi olmayanların bu işi yapması ve yeterli güven ortamının oluşmaması bizi etkiliyor. Harcadığımız o kadar emeğe rağmen sektörde hak ettiğimiz değeri bulamadık.” dedi. Tavan, bu sorunlara acilen bir çözüm bulunması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Çerkezköy Bakış

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
YORUMLAR
Misafir
Misafir - 3 ay Önce

O kadar sattınız ki fahiş fiyatlardan yiyin onları aç kalmazsınız

Hüseyin
Hüseyin - 3 ay Önce

Kusura bakmayın ama çerkezköyde herkes emlakçı herkes müteahhit olmuş. Adım başı emlakçı. Bir zahmet bir kısmı kapatsın

alişkanlık
alişkanlık - 3 ay Önce

bedavadan para kazanmaya alıştıınız, bu devran hep böyle gidecek sandınız galiba?

Kızgın
Kızgın - 3 ay Önce

Beter olun %200 kazanırken garibanı hiç düşündünüz mü

şaban
şaban - 3 ay Önce

Hiç hakkınız olmamasına rağmen başkalarının malıyla, üçkağıtla büyük paralar kazandılar. Şimdide aynı paraları kazanmayı umuyorlar. Deniz bitti artık ama sizler bunu görecek kapasitede değilsiniz. Ne kadar eğitimsiz, boş adam varsa herkes emlakçı olmuş. Yalan dolanla sattıkları yerlerden haksız kazançlarla buldukları paralarla pahalı arabalara biniyorlar. Soruyorum; ne meziyetiniz vardı da bu kadar para kazandınız? Şimdi de kalkmış ağlıyorlar. Kardeşim üretmeden tüketmek bu kadar olur. Durun bunlar daha iyi günleriniz. Beter olun.

SIRADAKİ HABER

banner265

banner306

banner510