TESKİ’den skandal iddia ile ilgili flaş açıklama

Çerkezköy Bakış Gazetesi’nin “Skandal iddia” olarak ortaya çıkarttığı bir firmanın kimyasal atıkları kendi garajındaki giderden ve kanalizasyona boşalttığı ile ilgili habere TESKİ’den açıklama geldi. TESKİ, Vardarlar Yapı İnş. Ltd. Şti’nin iddiada geçen işlemleri gerçekleştirdiğini belirlediklerini ve firma hakkında suç duyurusunda bulunduklarını duyurdu.

TESKİ’den skandal iddia ile ilgili flaş açıklama


Çerkezköy’de bir firmanın fabrikalardan topladığı kimyasal maddeleri yaptığı özel hat üzerinden ve vidanjörler ile çevredeki dereler ile kanalizasyona boşalttığı iddiasını Çerkezköy Bakış Gazetesi, belgeleriyle ispat etmiş ve konuyla ilgili adli ve idari soruşturma başlatılmıştı. Söz konusu firmaya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından 200 bin TL idari para cezası yazılırken, TESKİ’de konuya müdahil oldu.

banner287
KURUMUMUZ MAĞDUR EDİLDİ

Haberin ardından başlatılan süreç ile ilgili yazılı açıklama yapan TESKİ, firmayı da açıkladı ve kendilerinin de mağdur edildiğini belirtti. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: Gazetenizin 26 Eylül 2018 tarihli nüshasında; “Skandal İddia” başlıklı haber yayımlanmıştır. Haberde bahsi geçen konuya açıklık getirmek ve kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun görülmüştür. Çerkezköy İlçesi’nde faaliyet gösteren “Vardarlar Yapı İnş. Ltd. Şti” isimli vidanjör firmasının şantiye garajında kurumumuz teknik personeli tarafından denetim yapılmıştır. Yapılan denetimde; garaj içerisinde vidanjör ve kombine araçlarının bulunduğu, ayrıca araç dışı yıkama suları için yapıldığı ifade edilen ızgaranın garaj kapısı önünde bulunan parsel bacasına bağlı olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte garaj içerisinde bulunan ızgaranın bahse konu haberde geçen döküm noktası ile aynı olduğu görülmüştür. İlgili mevzuat kapsamında TESKİ’ye ait kanalizasyon sistemlerine sadece evsel nitelikli atık sular kabul edilmekte olup, endüstriyel ve kimyasal atık suların ya da atık suların boşaltılması kesinlikle yasaktır. Ancak haberdeki görüntülerde böyle bir durumun söz konusu ızgaralardan ve parsel bacasından izinsiz, kaçak olarak kanalizasyona boşalttığı görülmektedir. TESKİ’ye ait olan TESKİ tarafından işletilen altyapı sistemlerine kaçak yollardan kimyasal atık dökülerek kurumumuz mağdur edilmiştir. Ayrıca Organize Sanayi Bölgelerindeki işletmeler ile kanalizasyon sistemimize bağlı olmayıp, alıcı ortama deşarj yapan işletmeleri denetleme yetkisi Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünde bulunmaktadır. Konu ile ilgili tahkikat Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından da yürütülmektedir. TESKİ tarafından da kanalizasyon sistemimize deşarj yaptığına ilişkin görüntülerde bulunan firma hakkında suç duyurusunda bulunarak, gerekli yaptırımlar uygulanmıştır.

Çerkezköy Bakış

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
YORUMLAR
Tekirdağ59
Tekirdağ59 - 8 ay Önce

Kanalı kirleteni ve buna göz yuman TESKİ'yi de kınıyorum.

eşref kolcak
eşref kolcak - 8 ay Önce

bence o araçlar trafikten men edilmeli

Tekirdağ59
Tekirdağ59 - 8 ay Önce

Senin kanalın kirletilmiş TESKİ, gerekli yaptırımdan kasıt nedir, nasıl bir işlem uyguladınız halka bunun bilgisini verin.

SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner510