TIR parkları için çözüm önerisi

Çerkezköy- Çorlu yolundaki Gümrük Müdürlüğü nedeniyle bu güzergâhta yaşanan yoğun tır parkları trafiği durma noktasına getiriyor. Kar Nakliyat Kamyon ve TIR Garaj İşletmeciliği yetkilisi Mehmet Kar, kendilerinin 100 TIR kapasiteli park yerleri olduğunu belirterek, sürücülerin buraya yönlendirildiği takdirde yol üzerindeki park sorunun çözüleceğini ifade etti.

TIR parkları için çözüm önerisi

Çerkezköy Bakış - İthalat ve ihracat ürünü taşıyan TIR’lar Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikalara giriş ve çıkış yapmadan önce mecburen gümrük kontrolü için Çerkezköy Gümrük Müdürlüğü’ne gitmek zorunda. Müdürlüğün ilçe merkezinin hemen girişinde olması, TIR park alanı bulunmaması nedeniyle TIR’lar gümrük kontrolü için Çerkezköy-Çorlu yolunun her iki şeridinde uzun kuyruklar oluşturuyor. Kuyruklar nedeniyle iki şeritte de trafik durma noktasına geliyor. TIR parkları nedeniyle bu güzergâhta bu güne kadar birçok yaralamalı ve maddi hasarlı trafik kazası yaşandı. Ancak buna rağmen henüz bir önlem alınmadı.
 

OTOPARK KAPATILDI

Daha önce, Gümrük Müdürlüğü yanında Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan ve Tek-Park tarafından işletilen bir otopark vardı. Bu otopark az da olsa park sorununa çözüm oluyordu. Ancak Büyükşehir, burada yapımına başlanan Kültür Merkezi nedeniyle otoparkı kapatınca kuyruklar da daha da artmaya başladı.  Vatandaşlar, Kaymakamlık, Tekirdağ Büyükşehir ve Çerkezköy Belediyesini ortak çalışması ile bu sorunu çözülmesini bekliyordu. Ancak çözüm önerisi Kar Nakliyat Kamyon ve TIR Garaj İşletmeciliği yetkilisi Mehmet Kar’dan geldi.
 

“BİZ BU YARAYA İLAÇ OLAK İSTİYORUZ”

TIR parkı nedeniyle Valilik, Gümrük Müdürlüğü, Emniyet Müdürlüğü ve Çerkezköy Belediyesi ile ortak bir toplantı düzenlediklerini belirten Kar, “Bizim park yerimizin TIR trafiğini büyük bir ölçüde hafifleteceğini konuştuk. Burada yapılan toplantının ardından, yetkililer TIR parkımıza olur vererek burayı değerlendireceklerini söylediler. Fakat 4 yıldır halen hiçbir düzenleme ve öneri yok. Biz bu yaraya ilaç olmak istiyoruz. Çevrenin ve şoför arkadaşların daha rahat bir şekilde işlerini yapmaları, kazaların ve birçok asayiş olayının önlenmesinde büyük bir etkisi olacağının düşünüyoruz. Buraya gelen arkadaşlarımız bekleme yaptıkları sürede herhangi bir ücrete tabii edilmiyorlar. Bizim imkânlarımızdan ücretsiz yararlanabiliyorlar. Eğer gece konaklaması yapacak ise arkadaşlardan 20 lira bir ücret alınıyor. Bu ücretin sebebi ise gece kalacakları süre boyunca korunmaları ve güvenlik sağlanmasıdır. Bizim burada para kazanmamızın yanı sıra oradaki trafikte can ve mal güvenliğinin olmamasının önüne geçmek.” diye konuştu.
 

banner287
ÜCRETSİZ OFİS 

Gümrük müşaviri için ücretsiz oda tahsis edebileceklerini söyleyen Kar, “Buraya gelen ve yönlendirilen şoför arkadaşlarımızın işlerinin daha da kolaylaşması için burada Gümrü Müşaviri için bir oda tahsis edebiliriz. Böylelikle de burada bekleyen arkadaşlarımız ile gümrük arasında sağlanacak olan bağlantı ile burada bekleyen arkadaşlarımız gümrüğün önüne geçtiklerinde sıra beklemeden ve işlemleri sırasında yoğunluk yaşamadan gidip evrak işlerini hemen halleder yolda da yoğunluk yaşanmaz. Bizim burada asıl amacımız oradaki TIR yoğunluğunu ortandan kaldırmak. Bizler Gümrük için elimizden gelen tüm fedakârlığı yapmaya hazırız. Bizim yerimiz ve konumumuz bu işlemler için müsait.” diye konuştu.


 

“YÜZDE 50’Sİ BOŞ”

TIR parkının kapasitesinin 100 araçlık olduğunu belirten Kar, ‘Burası şuan 25 dönümlük bir alan. Arka tarafta ise kullanıma açmadığımız 20 dönümlük bir alana daha sahibiz. Alanın kapasitesini 200 araca kadar çıkartabilir. Yeter ki yetkililer çözüm odaklı çalışmak istesin. Biz her zaman isteklerini karşılamaya hazırız.” dedi.
 

ŞOFÖR DE TEPKİLİ

Özel bir şirketin şoförlüğünü yapan Kemal Yetimoğlu ise, “Bizim işimiz arabayı kullanmak ve malımızı sağlıklı bir şekilde teslim etmek. Ancak aracımızı park etmek için bir yer bile yok. İçeride bulunan görevli arkadaşlar ise bizleri yola gönderiyor. Gümrük dediğin yerde belli kapasiteli bir otopark vardır ve bu her yerde böyledir. Buradaki gibi bir şey görmedim. Yolda duran araba için kendi güvenliğimi mi düşüneceğim yoksa arabayı mı kollayacağım. Biz bekçi değiliz. Böyle bir işlem olamaz. Gümrük Müdürlüğünün önü çok kalabalık. Bende TIR parkını seçtim. Burada başıma bir olay gelse de muhatap olabileceğim bir yetkili var. Burada bulunan tamircilerden ise arabamın tüm eksiklerini tamamlayabiliyorum. Bu yoldaki çileye bir çare bulunmalı, ben ne zaman gelirim ya da ne zaman buradan geçerim belli değil. Fakat burayı sürekli kullanan arkadaşlarım var Allah onlara sabır versin.” diye konuştu.

Çerkezköy Bakış

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
YORUMLAR
Murat mar
Murat mar - 12 ay Önce

Merhabalar BTA NAK LOJISTIK ve tır parkı olarak karnakliyatın yan tarafında hizmet vermekteyiz yerimiz 21 dönüm olarak nakliye tır parkı olarak hizmet veriyoruz gümrüğe giden ışıkların tam yanında yerimiz amaç trafiği rahatlatmak yerimizde güvenlik kamerası 7.24 güvenlik görevlisi lastik tamir vinç forklif yıkama yağlama mevcuttur tır şoförlerinin otura bilecekleri konteynır duş wc bizler gümrük önündeki tır trafiği rahatlatmak icin elimizden geleni yapmaya hazırız saygılar

hasan
hasan - 12 ay Önce

Tırlara tek çözüm gümrüğü ordan taşımak, veya gümrüğün tırlarla ilgilenen departmanının şehir dışına taşınmasıdır. Şehir içinde tır mı olur? Tekirdağ büyükşehir olunca veliköye kadar her yer mahalle oldu, bu tırlar şu anda kanınen şehir içinde mahalle arasında görünüyor. Memurların suçu yok orada memurda işini yapıyor ama gümrük binası oradan taşınmalı.

Make soylu
Make soylu - 12 ay Önce

InsAllah acil cozum bekliyoruz

SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306