TMS’den işçilere destek eylemi

Türk Metal Sendikası (TMS) Çerkezköy Şubesi, kendisine bağlı ve Aygün Alüminyum’da çalışan bazı sendika üyelerinin işten çıkartıldığı gerekçesiyle başlattığı eylemi sürdürdü.

Çerkezköy bakış
TMS’den işçilere destek eylemi

Çerkezköy Bakış - Fabrika önündeki eyleme TMS Çerkezköy Şube Başkanı Murat Koçak ve sendika üyeleri katıldı. Eyleme, CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer ve CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin de katılarak destek verdi.

Burada bir konuşma yapan Türk Metal Sendikası Çerkezköy Şube Başkanı Murat Koçak, “Burada bundan sonra Türk Metal Bayrağı dalgalanacak. Ama işveren tarafı hazımsızlık yaparak 12 işçimizi işten çıkarmıştır. Çıkarılan arkadaşlarımız için bütün hukuksal yollara başvurduk. Çıkarılan bütün kardeşlerimiz bundan sonra Türk Metal Sendikası’nın ailesidir.” dedi.

“MÜCADELENİZİ DESTEKLİYORUM”

banner287

İşçilerin yanında olduklarını belirten CHPTekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, “Ben de mücadelenizi destekliyorum. Mücadelenizde başarılar diliyorum. Yıllardır beraberiz. Yıllardır buradayız. Ben de sizin bir kardeşinizim. Biliyorsunuz uzun yıllar iş yeri ekibi olarak çalıştık. Biz burada istiyoruz ki mutlu, huzurlu olalım, üretelim, ürettiğimiz kadar alın terimizin karşılığını alalım. Elbette ki mücadeleniz haklı. Burada kimse yıkmak, dökmek istemiyor. Burada herkesin tek bir derdi var ekmek mücadelesi. Alın terinin verdiği emeğin karşılığını istiyor. Toplumun her kesimini zenginleştirmek, bazıları zengin olurken emek verenin fakirleşmesi değil. Birilerinin huzur içinde evinde yaşarken birilerinin alın terinin sömürülmesi değil. O yüzden ben diyorum ki burada hepimizin tek bir amacı var alın teri ve biz bunun mücadelesinin her zaman yanındayız. Şunu bilin ki bu mücadelenin en önünde sizlerle beraberiz. Kabul ederlerse onlarla da görüşmek istiyoruz. Her iki tarafı da dinleyeceğiz tabii ki. Amacımız ağacı dövmek değil üzüm yemek.” ifadelerini kullandı.

HİÇBİR MÜCADELE KARŞILIKSIZ KALMAZ


Hiçbir mücadelenin karşılıksız kalmayacağını belirterek sözlerine başlayan Muğla CHP Milletvekili Süleyman Girgin ise, “Ben maden işçisiyim. Hak mücadelesi varsa burada olmamız gerektiğinin farkındayım. Hiçbir mücadele karşılıksız kalmaz. Hak mücadelenizi sonuna kadar destekliyoruz. Asla ve asla birliğinizi beraberliğinizi bozmayınız. Aygün Alüminyuma bir çağrıda bulunmak istiyorum. Sendikalara üye olmak serbesttir. Ayırmaya zorlamakta mümkün değildir. Aygün işvereni anayasal hakkını kullanan işçilerin haklarına saygılı olmaya davet ediyoruz. Şöyle düşünelim bir insanın akciğeri nasıl nefes alıp vermesini sağlıyorsa, demokrasinin de akciğeridir sendikalar ve sivil toplum örgütleridir. Nerede bir hak varsa saygılı olan bütün kurumlarımıza bizde saygılıyız. Şöyle düşünelim bir iş yerinde sendika varsa ne olur; bir işçi evine giderken gönlü kafası rahat olur. Güvenceli bir işte çalıştığından dolayı kendine güvenir. İki huzurlu olur bu huzur nereye yansır iş yerine yansır sendikalı bir iş yeri her zaman toplumda iş veren açısından prestij sağlar. Özellikle Aygün işverenin farkına varmasını istiyoruz. İşçilerin hakkına saygılı olmaya anayasal haklarını kullandıkları için onlara saygı göstermeye davet ediyoruz. Kesinlikle başaracağınıza inanıyoruz.” diye konuştu.
Koçak, kendilerini ziyaret eden ve destek veren vekillere teşekkürlerini iletti.
 

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2018, 12:57

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306