Tren faciasının kahramanları

Çorlu’nun Sarılar mevkiinde meydana gelen ve 24 kişinin hayatını tren kazasının kahramanlarından biri de mesai mefhumu gözetmeksiniz canla başla mücadele eden sağlık ekipleri oldu. İş makineleri ve helikopterlerle kaza yerine taşınan sağlıkçılar 318 kişinin hastanelere sevkinde büyük emek harcadı.

Çerkezköy bakış
Tren faciasının kahramanları

Çerkezköy Bakış - Türkiye, pazar günü Çorlu’da meydana gelen tren faciası ile sarsıldı. Uzunköprü-Halkalı seferini yapan yolcu treni, Çorlu’nun Sarılar mevkiinde menfez altı toprak kayması nedeniyle raydan çıkarak 6 vagonu devrildi. Can pazarının yaşandığı kazada Tekirdağ başta olmak üzere 7 ilden gelen sağlık ekipleri, yaralılara müdahale için seferber edildi.

Kaza ihbarının alınmasının ardından kara ulaşımının olmadığı olay yerine, sağlık ekipleri ambulanslarla en yakın alana geldi ve ardından koşarak, iş makineleri ve traktörlerin römorkları üzerinde kaza yerine ulaşmaya çalıştı. Gelen ekipler hayati önem taşıyan ilk müdahalenin ardından yaralıları, sırtlarında, kucaklarında ve sedyeler ile römorklara ardından da ambulanslara alarak en yakın sağlık birimine ulaştırdı. Tekirdağ İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Başkanı Mustafa Dönmez, Tekirdağ İl Sağlık Müdürlüğü Destek ve Personel Hizmetleri Başkanı Zafer Soykırlı, Edirne İl Sağlık Müdürü Ali Cengiz Kalkan da kaza yerinde yaralılara müdahale etti. 

banner287

“246 SAĞLIK PERSONELİ 90 AMBULANS”
Sağlık Bakanlığı tarafından kaza yerine 6 ilden 246 sağlık personeli ve 90 ambulans gönderildi. Öte yandan 112 Acil Servis personeli yanı sıra Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri de (UMKE) olay yerine yönlendirildi. Yine Edirne, Tekirdağ, Kırklareli, Çanakkale, İstanbul, Düzce ve Kocaeli illerinden gelen 64 UMKE personeli de arazi araçları ile olay yerine kısa sürede ulaşarak sağlık ekiplerine destek verdiler.Sağlık Bakanlığı tarafından olay yerine yönlendirilen Hava-17 Helikopter Ambulansta gün batımına kadar defalarca olay yerine iniş ve kalkış yaptı. Helikopter ambulanslara Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ait helikopterler de destek verdi.

“SARILAR KÖYÜ SAKİNLERİNE TEŞEKKÜRLER”
Tekirdağ İl Sağlık Müdürlüğü Destek ve Personel Hizmetleri Başkanı Zafer Soykırlı, yaptığı açıklamada kaza günü ivedilikle olay yerine ulaşmak için tüm sağlık ekiplerini seferber ettiklerini kaydetti. Soykırlı, “Sabahın ilk ışıklarına kadar çalışmalarımız aralıksız devam etti. Sağlık Bakanlığımız kazanın olduğu andan son ana kadar tüm imkânları seferber etti. Özellikle olayın ilk anlarından sağlık personellerinin olay yerin intikal etmesinde özverili şekilde yardımcı olan Sarılar köyü sakinlerine teşekkür ediyoruz” dedi.

Çerkezköy Bakış

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306