banner265

banner571

“Tüm mahallelerde yoğun bir çalışma söz konusu”

Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, “Şu anda Çerkezköy’ün neredeyse tüm mahallelerinde yoğun bir çalışma söz konusu. Çerkezköy, haziran ayı başından beri yoğun bir şantiye durumu yaşıyor. Umut ediyorum bu yoğun çalışma tüm hemşehrilerimizle beraber daha güzel bir Çerkezköy için faydalı olsun. Atatürk ve Öztrak Caddelerini Çerkezköy’ün yeni meydanına, yeni otoparkına kavuşturacak bu büyük projelerden alnımızın akıyla çıkma hedefiyle çalışmalarımıza devam ediyoruz:” dedi.

Gündem 04.08.2021, 17:37 Bakış Haber Merkezi
“Tüm mahallelerde yoğun bir çalışma söz konusu”
banner301

Çerkezköy Bakış- Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, CHP İlçe Başkanı Ayfer Dönmez, İYİ Parti İlçe Başkanı Yasemin Altın Erseçkin ve CHP ve İYİ Parti Meclis Üyeleri ile birlikte ilçe genelinde devam eden çalışmaları yerinde inceledi.

İlk olarak belediye meydanında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Başkan Akay, “Bugün meclis üyesi arkadaşlarımız, ilçe başkanlarımızla beraber Çerkezköy Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi ve TESKİ’nin çalışmaları konusunda bilgi vermek hem de çalışmalarımızı dolaşmak için toplandık. TESKİ’nin alt yapı çalışmalarına start verdiğinden beri bugün 62. gün. Ve şu an TESKİ Atatürk ve Öztrak Caddesi’nin projelerinin yüzde 15’ini tamamladı. İçme suyu hatları, kanalizasyon hatları, yağmur suyu hatları çalışmalarımız 62 gündür, işin başında program yaptığımız seviyede hatta daha ileri seviyede devam ediyor.” şeklinde konuştu.
Bu projeye ilave olarak meydan altı otopark projesinin olduğunu ifade eden Başkan Akay, “Bu proje Büyükşehir Belediyesi’nin çıktığı bir ihaleydi. Yaklaşık 1.5- 2 ay kadar Kamu İhale Kurumu süreçleri beklendi ve artık bugün sözleşmeye davet sürecine gelinmiş durumda. İnşallah yakın zamanda sözleşmesi yapılacak ve benim öngörümle yine bu meydanda yaklaşık 25 gün içerisinde bu çalışmalar başlayacaktır. Bu süreçte sadece Büyükşehir Belediyesi’nin değil, diğer tüm alt yapı kurumlarının da bu proje kapsamında deplase olduklarını daha önce ifade etmiştik.  Bu noktada TREDAŞ’ın hassasiyetle bu önemli çalışmaya destek olarak deplase çalışmalarını biraz daha hızlandırması talebini buradan ifade etmek istiyorum. Bugün burada Atatürk ve Öztrak Caddelerinde TESKİ’nin yaptığı çalışmalara ilave olarak meydandan aşağıda bulunan 6 yol kavşağına kadarki kısımla ilgili TESKİ’nin çalışmaları sona ermiştir. Ve şu anda içme suyunun kontrol sürecini yaşıyoruz. Çerkezköy Belediyesinin de bu konu itibarıyla çıkmış olduğu ihalelerin çalışmalarına dün başlandı.  Testler bittiği andan itibaren muhtemelen bir iki gün içerisinde Çerkezköy Belediyesi’nin bu üst yapı yolları hız alacak; kaldırım yapımı başta ve öncelikli olmak üzere yapım çalışması başlayacak ve Altıyol kavşağından meydana kadar olan kısım için Çerkezköy Belediyesi bugün itibarıyla çalışmalara başladı diyebiliriz. Dolayısıyla biz bugün hem Atatürk Caddesi’nde hem Çerkezköy’ün diğer mahallelerindeki çalışmalarla ilgili olarak bir tur atacağız.” dedi.

“ÇALIŞMALARIMIZA DEVAM EDİYORUZ”

Akay, “Bugüne kadar TESKİ’nin Fevzi Paşa Mahallesinde 3 km yağmur suyu yolu çalışmaları oldu. Keza Çerkezköy’ün yağmur suları bakımından, ani su baskınlarına maruz kalan en zorlu alanlarından biri olan polis evinin arkasında olan alandır. Bu alanda da yağmur suyu yolu çalışmaları devam ediyor.  Haziran başında başlayan Atatürk ve Öztrak Caddeleri ile başlayan çalışmalarımız hızla devam ediyor. Birazdan da gezeceğiz de alanı. Bununla birlikte Çerkezköy’ün 10 mahallesinde sıcak asfalt çalışmaları da başladı. Veliköy, Bağlık ve İstasyon Mahallelerinde de devam edecek 12 ayrı bölgede sıcak asfalt çalışmaları yapılacaktır. Bugün bu çalışmaları da dolaşacağız.  Yine İstasyon Mahallesinde Utku Güler Sokak yani Cengiz Topel Caddesiyle Hikmet Uğraş Caddesi’ni birbirine bağlayan alanda çalışmamız devam ediyor. Yaklaşık 1.5 milyonluk bir yatırım; ihaleleri yapıldı, iş devam ediyor. Park ve Bahçeler Müdürlüğümüzün 4 ayrı parkta çalışmaları devam ediyor. Ambardere bölgesindeki 39 sokak başta olmak üzere yine Cumhuriyet Mahallesi’nde de devam edecek olan satih kaplama soğuk asfalt çalışmamız 2 gün öncesi İtibarıyla başlamış durumda. Beton yol çalışmalarımız, süpürge beton kaldırım ihalemiz devam ediyor. Yani şu anda Çerkezköy’ün neredeyse tüm mahallelerinde yoğun bir çalışma söz konusu. Yani Çerkezköy’ün 12 mahallesinde Çerkezköy belediyesinin çalışmaları TESKİ’nin çalışmaları hızla devam etmektedir. Çerkezköy haziran ayı başından beri yoğun bir şantiye durumu yaşıyor. Umut ediyorum bu yoğun çalışma tüm hemşehrilerimizle beraber daha güzel bir Çerkezköy için faydalı olsun. Atatürk ve Öztrak Caddelerini Çerkezköy’ün yeni meydanına, yeni otoparkına kavuşturacak bu büyük projelerden alnımızın akıyla çıkma hedefiyle çalışmalarımıza devam ettiğimizi belirtmek için buradayız.” şeklinde konuştu.  

“YENİDEN HİZMETE AÇMIŞ OLACAĞIZ”

Başkan Akay, ve beraberindekiler açıklamanın ardından ilk olarak, İstasyon Mahallesi’nde bulunan Celal Bey Mescidini inceledi. Mescid ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Başkan Akay, “Burası Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne aitti. 2013 yılında bazı girişimlerde de bulunuldu Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılsın diye. Ancak daha sonra biz Vakıflar Genel Müdürlüğü ile yazıştık, görüştük ve protokolü yaptık. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden buranın yapımı ve restorasyonu ile ilgili bir protokol de imzaladık. İhaleye çıktık. Ancak birinci ihalede sorun oldu. Şimdi yeniden ihaleye çıktık. Muhtemelen 15-20 gün içinde bir daha ihalesi olacak ve yıl sonunda da mescidin olduğu alan ve yan taraftaki şu alan dahil olmak üzere Çerkezköy Belediyesi’nin eski kendi parseli bu alanı bu bütünlüğü sağlayacak şekilde bir düzenleme yapacağız. Ve bu mescidin tarihi dokusunu inşallah yaşatacağız. Yeniden hizmete açmış olacağız. Böyle bir hazırlığımız var.” ifadelerini kullandı.  

“TALEBİMİZ KURUMLARIMIZIN HASSASİYET GÖSTERMESİ”

Başkan Akay ve beraberindekiler ardından Fatih Mahallesi’nde 10 sokakta yapılan asfalt ve kaldırım çalışmalarını inceledi. Fatih Mahallesi’nde 10 sokakta asfalt çalışmasını tamamladıklarını ifade eden Başkan Akay, “Kaldırımları bitirdik. Şimdi bu parkı da bitirdikten sonra biraz önce o derenin kenarından geçtiğimiz yeşil alanı bir bant haline getireceğiz ve bu alandan çıkmış olacağız. Burada hakikaten kaldırım ve yol ihtiyacı vardı. Bu park ve yeşil alanlarla beraber yeşil alan ihtiyacını da karşılamış olacağız. Ancak ileride TREDAŞ’ın direği, kaldırımı bitti, yolu bitti hala bekliyoruz. Sabırla, ısrarla kurumlar arası ilişkiyi de zedelemeden biz TREDAŞ’ın bir an evvel bu noktadaki bizim taleplerimizi en azından yerine getirmesini bekliyoruz. Bu düzenlemeler başlamadan evvel tıpkı Utku Güler Sokak olmak üzere 1 yıl evvelden bu alanlarda çalışma olacağını ilgili kurumlara ilettik. Yeniden söylüyorum, Atatürk ve Öztrak Caddesi ile ilgili hassasiyetimizi de tüm kurumlara ilettik. Maalesef manzara ortada, kaldırımı yapmışız, asfaltımızı yapmışız bunun depreşesini yeniden talep etmişiz ancak direk yolun ortasında kalmış. Talebimiz bunlara kurumlarımızın hassasiyet göstermesi, bu manzaralarla kimsenin baş başa kalmaması.” sözlerine yer verdi. 
Daha sonra Ambardere Mevkii’nde yapılan asfalt çalışmalarını ilçe başkanları ve meclis üyeleri ile birlikte inceleyen Başkan Akay, “Toplam 76 bin metrekare soğuk asfalt çalışması yapacağız Ambardere Mevkiinde. Çalışmalar 2 gün önce başladı. Çift sathi kaplama yapıyoruz. Ambardere’nin alt yapıdan sonra neredeyse tüm sokaklarına gireceğiz.” ifadelerini kullandı.

“ASFALT ÇALIŞMASINI TAMAMLAMAYI HEDEFLİYORUZ”

Başkan Akay ve beraberindekiler daha sonra ani su baskınlarının en yoğun yaşandığı yer olan ve Polis Evi arkasında bulunan alanı da inceledi. Burada ciddi bir yağmur suyu inşaatı olduğunu kaydeden Başkan Akay, “Yaklaşık 1200-1800’lük hatlarla bu bölgenin suyunu Pınarçe Deresi’ne veren çalışma TESKİ tarafından yapılıyor. Bazı aksamalar var. Şimdi onunla ilgili de görüşüyoruz. Büyük bir kısım bitti. Sadece Erdinç Duran Sokaktan ve Doğan Çabuk Sokak’tan bazı hatları tamamlar tamamlamaz biz asfalt ekibiyle buradaki 18 sokağa da girerek buradaki asfalt çalışmasını tamamlamayı hedefliyoruz. Planımız bu bölgede yaklaşık bu ay sonunda TESKİ’nin çıkması. Bu ay sonu TESKİ çıkar çıkmaz da 10-15 gün içinde asfaltı, kaldırımıyla bu adanın tamamını da bitirmeyi planlıyoruz.” dedi.

“EYLÜL AYININ 15’İNE KADAR BU YOĞUNLUKTA HER GÜN DEVAM EDECEK”

Bağlık Mahallesi’nde yapılan çalışmaları da inceleyen Başkan Akay ve beraberindekiler, “Bağlık Mahallesi’nde sıcak asfalt çalışmamız devam ediyor. Şu an Hanımeli Sokaktayız. 18 bin 500 metrekare 9 sokakta asfalt çalışmamız var. Yine bununla beraber buraları yolcu taşıma ve minibüs hattı. Sıcak asfalt çalışması eylül ayının 15’ine kadar bu yoğunlukta her gün devam edecek.” dedi.  

“170 ARAÇLI BİR TIR PARKI İNŞA EDECEĞİZ”

Başkan Akay ve beraberindekiler son olarak Veliköy Mahallesi’nde bulunan eski top sahasını inceledi. Çalışmalar hakkında bilgi veren Başkan Akay, “Burası yaklaşık 52 dönümlük bir arazi. Yapılaşma 2 etaptan oluşacak burası. Çerkezköy Tarımsal Kimyasal Satış Pazarlama A.Ş. dediğimiz Çerkezköy Belediyesi’nin iştirak şirketi bu bölgeyi kiralayarak Çerkezköy’deki gümrükleme işi ve tır parkını bu bölgeye taşıyıp burada hem gümrükleme alanı hem de yaklaşık 170 araçlı bir tır parkı inşa edeceğiz buraya. Karayolları’ndan ve DSİ’den, Gümrük Bölge Müdürlüğü’nden gerekli izinler alındı. Biz son aşamada dolgu alanı olarak belirlenen yerde gerekli fizibiliteler yapıldı. Şimdi dolgu alanındaki doldurma işlemine geldi sıra. Çerkezköy’deki İstasyon bölgesindeki büyük araç yoğunluğunun yaşandığı gümrükleme bölgesindeki gümrük muhafazanın olduğu bölgedeki ve bizim de Atatürk Kültür Merkezi’ndeki sıkışıklığı gidermek amaçlı bir an önce bu tır parkını faaliyete alıp en kısa sürede Çerkezköy’ün hizmetine sunacağız. Çerkezköy Kaymakamımızın bu konudaki emekleri asla unutulmayacak. Muhtemelen önümüzdeki mart, nisan ayına kadar burası bitirilmiş ve hizmete alınmış olacağını düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Çerkezköy Bakış
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 29 Eylül 2021
İmsak 05:24
Güneş 06:49
Öğle 13:08
İkindi 16:34
Akşam 19:17
Yatsı 20:37
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 7 16
2. Trabzonspor 7 15
3. Altay 7 15
4. Beşiktaş 7 14
5. Hatayspor 7 13
6. Konyaspor 7 13
7. Alanyaspor 7 13
8. Kayserispor 7 11
9. Karagümrük 7 11
10. Galatasaray 7 11
11. Sivasspor 7 9
12. Adana Demirspor 7 9
13. Antalyaspor 7 8
14. Gaziantep FK 7 8
15. Başakşehir 7 6
16. Kasımpaşa 7 6
17. Malatyaspor 7 6
18. Göztepe 7 5
19. Giresunspor 7 2
20. Rizespor 7 1
Takımlar O P
1. Ümraniye 7 19
2. Ankaragücü 7 15
3. Erzurumspor 7 15
4. Eyüpspor 7 13
5. Bandırmaspor 7 12
6. Tuzlaspor 6 11
7. Samsunspor 6 10
8. Kocaelispor 6 10
9. Manisa FK 7 9
10. Menemenspor 7 8
11. Gençlerbirliği 7 8
12. Boluspor 6 7
13. İstanbulspor 6 7
14. Altınordu 7 7
15. Adanaspor 7 6
16. Denizlispor 7 6
17. Balıkesirspor 6 6
18. Bursaspor 7 5
19. Ankara Keçiörengücü 6 4
Takımlar O P
1. Liverpool 6 14
2. Man City 6 13
3. Chelsea 6 13
4. M. United 6 13
5. Everton 6 13
6. Brighton 6 13
7. West Ham 6 11
8. Aston Villa 6 10
9. Brentford 6 9
10. Arsenal 6 9
11. Tottenham 6 9
12. Watford 6 7
13. Leicester City 6 7
14. Wolverhampton 6 6
15. Crystal Palace 6 6
16. Southampton 6 4
17. Newcastle 6 3
18. Leeds United 6 3
19. Burnley 6 2
20. Norwich City 6 0
Takımlar O P
1. Real Madrid 7 17
2. Real Sociedad 7 16
3. Sevilla 6 14
4. Atletico Madrid 7 14
5. Rayo Vallecano 7 13
6. Barcelona 6 12
7. Real Betis 7 12
8. Valencia 7 11
9. Osasuna 7 11
10. Athletic Bilbao 7 10
11. Villarreal 6 8
12. Mallorca 7 8
13. Celta de Vigo 7 7
14. Espanyol 7 6
15. Cádiz 7 6
16. Elche 7 6
17. Levante 7 4
18. Granada 7 3
19. Deportivo Alaves 6 3
20. Getafe 7 0
21°
kapalı