Türk-Rus işbirliğinde dev yatırım

Yaptığı Ar-Ge yatırımlarıyla yenilikçi ürünler geliştirmek ve insan sağlığının hizmetine sunmak amacıyla 2013 yılında kurulan TRPHARM’ın biyoteknolojik ilaç üretim tesisinin temeli Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde atıldı.

Türk-Rus işbirliğinde dev yatırım

Yaptığı Ar-Ge yatırımlarıyla yenilikçi ürünler geliştirmek ve insan sağlığının hizmetine sunmak amacıyla 2013 yılında kurulan TRPHARM’ın biyoteknolojik ilaç üretim tesisinin temeli Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde atıldı.
45 milyon euroya mal olacak tesis 2018 yılında faaliyete geçecek. Türkiye merkezli inovatif ve global bir ilaç firması olma vizyonunu hayata geçirmek isteyen TRPHARM, 45 milyon Euro’luk bir yatırımla, 15 bin metrekarelik kapalı alan üzerinde ülkemizin biyoteknolojik ilaç üretim tesisini inşa edecek.

Çerkezköy Bakış - Yaptığı Ar-Ge yatırımlarıyla yenilikçi ürünler geliştirmek ve insan sağlığının hizmetine sunmak amacıyla 2013 yılında kurulan TRPHARM’ın biyoteknolojik ilaç üretim tesisinin temeli Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde atıldı.
TEMEL ATMA TÖRENİ DÜZENLENDİ
Dün saat 12.00’da düzenlenen temel atma törenine Çerkezköy Kaymakamı Metin Kubilay, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Basın Sözcüsü Yasin Aktay,  TRPHARM Yönetim Kurulu Başkanı Alexy Repik, TRPHARM Başkanı Tuygan Göker, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler,  TRPHARM Genel Müdürü Mehmet Göker,  İl Sağlık Müdürü Dr.Yavuz Akbulut, Bilim Sanayi ve Teknoloji Tekirdağ İl Müdürü Fahrettin Akçal, Çerkezköy İlçe Emniyet Müdürü Murat Ogan, iş adamları, sanayiciler, firma yöneticileri ile çok sayıda davetli katıldı.
15 BİN METREKARE KAPALI ALANI OLACAK
Programa saygı duruşunda bulunulması akabinde İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlandı. Programın açılış konuşmasını TRPHARM Türkiye Başkanı Tuygan Göker yaptı.  Katılımcıları selamlayarak konuşmasına başlayan Tuygan Göker “Merkezi ülkemizde bulunan ve Ortadoğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölgesinde de aktif olarak çalışan TRPHARM; insan sağlığına yönelik yüksek kalitedeki ürün ve hizmetleriyle, Türkiye’nin 2023 vizyonuyla örtüşecek şekilde ülke ekonomisine katkıda bulunmayı planlıyor. Türkiye merkezli inovatif ve global bir ilaç firması olma vizyonunu hayata geçirmek isteyen TRPHARM, 45 milyon Euro’luk bir yatırımla, 15 bin metrekarelik kapalı alan üzerinde ülkemizin biyoteknolojik ilaç üretim tesisini inşa ediyoruz.
2018 YILINDA FAALİYETE GEÇECEK
Büyüyen ve gelişen ekonomiye katkı sağlayarak hem lokal hem de global yatırımların odağı olma hedefiyle yola çıkan firmamız; özellikle romatoloji, inflamatuvar hastalıklar, onkoloji ve nadir hastalıklara yönelik ilaç üretimi gerçekleştirecek. Temelin ardından 2018 yılı sonu itibariyle faaliyete geçecek olan tesis; Çerkezköy’de hücre düzeyinden başlayarak biyoteknolojik etken madde ve bitmiş ürünlerin üretimine hizmet edecek. Bu değerli merkez, üstün teknolojisi sayesinde çoklu üretim için uygun koşullara sahip olmanın yanı sıra; yıllık 200 kilogram etken madde üretimi ve saatte 3 bin 500 şişelik bitmiş ürün kapasitesine sahip biyoteknolojik bir üretim tesisi olacak.” dedi.
“İNSAN SAĞLIĞI ÖNCELİĞİMİZDİR”
Dünya stantdartlarında bir firma olmayı hedeflediklerini kaydeden Tuygan Göker sözlerini şu şekilde tamamladı: “İnsan sağlığı bizim en önceliğimizdir. En büyük emelimiz yüksek teknolojik standartlar altında üreteceğimiz bu özel ürünleri bir an önce hastaların ve hekimlerin kullanımına sunmaktır.”
REPİK: “LİDERLİK YAPACAĞIZ”

banner287
TRPHARM Türkiye Başkanı Tuygan Göker’in konuşmasının ardından TRPHARM Yönetim Kurulu Başkanı Alexy Repik bir konuşma yaptı. Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’ne yapılan yatırımı anlatarak davetlilere ayrıntılı bilgi veren Alexy Repik özetle şunları söyledi: “Bu üretim tesisinde ileri teknoloji altında ilaçlar geliştirilecek. Yenilikçi ürünlerimizi piyasaya sunacağız. Artık teknoloji her geçen gün gelişiyor. Bu teknolojiyi insan sağlığı için değerlendireceğiz. Bu şekilde 2023 vizyonuna da katkı sunulmuş olunacak. Bölgede sektöre liderlik yapacağımıza inanıyorum.”
AKTAY: MUTLULUK DUYUYORUM
Programda son olarak Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Basın Sözcüsü Yasin Aktay bir konuşma yaptı. Dev yartırımın hayırlı olmasını dileyerek konuşmasına başlayan Yasin Aktay, “Bu hayırlı işin temel atma törenine katılmış olmaktan mutluluk duyuyorum” dedi.
“AK PARTİ SİYASETİ İNSAN ODAKLIDIR”
Her şeyin insan sağlığına dayandığını ifade eden Yasin Aktay, Ak Parti siyasetinin temelinin insan odaklı olduğunu söyledi. Ak Parti'nin hizmete geldiği yıllardan sonra Türkiye'de sağlık alanında büyük reformlar yaşandığını ifade eden Aktay, "2002 yılından önceki sağlık koşullarını hatırlayalım.  Türkiye insanı o koşulları hak etmiyordu. Her şeyden önce biz 2002 yılında iktidara geldikten sonra Türkiye insanının o şartlarda yaşamayı hak etmediği düşüncesiyle hareket ettik, insana saygı duyduk. İnsanı yücelt ki devlet yücelsin çizgisini izledik. Bizim temel prensibimiz insanı yüceltmektir. Bütün faaliyetlerimizi bu ilkeden hareketle sürdürdük." ifadelerini kullandı.
2002 YILI ÖNCESİNİ ANLATTI
Vatandaşların 2002 öncesi hastaneye gittiklerinde karşılaştıkları durumlardan örnekler vererek sözlerini sürdüren Yasin Aktay “Vatandaşlarımız şifa bulacağına sağlığı bozuluyordu. Ancak şimdi ülkemizde ABD ve Avrupa ülkelerinde verilen sağlık hizmeti vatandaşlarımıza sunuluyor. Sağlık hizmeti vatandaşımızın hakkıdır. Bir anlamda insan hakkıdır. Tüm insanlarımız en iyi sağlık hizmetini almayı hak ediyor.” dedi.
“DAHA UCUZA İLAÇ ALINIYOR”
Türkiye'de ilaç sanayisinde yapılan reformlarla vatandaşların ilaca daha ucuz ulaşabildiğini aktaran Aktay, şunları kaydetti: "Geçmişte ilaç sektörümüzde ciddi bir kaos ve karmaşa ve fahiş fiyatlandırma vardı. Bu maliyet devletin sırtındaydı. Bu da halkımıza sağlık hizmeti vermeyerek yansıyordu. Bugün birçok ilacı 12 yıl önceki aldığımız fiyatlardan çok daha ucuza alıyoruz, bu bizim ilaç sanayinde yaptığımız reformların neticesidir. Akılla ve iyi idareyle, insanı merkeze alarak, samimiyetle mücadele vererek bunu gerçekleştirdik.
“DESTEKLERİMİZ SÜRECEK”
Daha iyisini yapmaya da devam edeceğiz. Türkiye'nin 2023 hedefleri var. TRPHARM firmasının bugün yapmakta olduğu bu yatırım, devletimiz tarafından stratejik teşvik kapsamında desteklenmiştir. Bu tür yatırımlar bizim için oldukça önemlidir. Bu tür yatırımlara şiddetle ihtiyacımız var. Bu tür yatırımların her zaman yanında olacağımızın sözünü veriyorum. Hayırlı olsun.”
TEMELİNE İLK HARÇ ATILDI
Konuşmaların tamamlanmasının ardından TRPHARM’ın biyoteknolojik ilaç üretim tesisinin temeline ilk harç atıldı. Temel atma töreni sonrasında davetlilere ikramda bulundu.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2016, 07:34

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner306

banner510