Ünlü gitaristle aynı sahneye çıkacak

Çerkezköy Hacı Fahri Zümbül Anadolu Lisesi öğrencilerinden Aydın Can Suçiftçi, dünyaca ünlü olan ve birçok uluslararası ödül alan gitarist Celil Refik Kaya ile bir araya geldi. Genç yetenek, ünlü isimle ilerleyen günlerde aynı sahneye çıkacak.

Ünlü gitaristle aynı sahneye çıkacak

Çerkezköy Bakış - Hem akademik hem de sosyal sorumluluk projelerinde adından sıkça söz ettiren Hacı Fahri Zümbül Anadolu Lisesi’nin öğrencilerinden Aydın Can Suçiftçi’nin müzikteki yeteneğini, ünlü gitarist Celil Refik Kaya da fark etti. Kaya, Suçiftçi’yi aynı sahneye çıkmaya davet etti. Bu davet, genç müzisyeni oldukça heyecanlandırdı.
Genç müzisyen, ünlü gitaristle bir araya geldi ve mini bir konser verdi. Kaya, konservatuar okuduğu takdirde ise Suçiftçi’yi Amerika’ya davet etti. Genç yeteneğe, Celil Refik Kaya tarafından Masterclass katılım belgesi de verildi.

“ÖZEL BİR YETENEK”

Hacı Fahri Zümbül Anadolu Lisesi okul müdürü Nevzat Böğüş, Aydın Can Suçiftçi'nin çok özel bir yetenek olduğunu, hiç nota bilmeden sadece dinleyerek her parçayı kusursuz çalabildiğini ifade etti. Öğrencilerinin maddi ve manevi her daim destekçileri olduğunu dile getiren Böğüş, akademik anlamda da sanatsal anlamda da ülkenin geleceğine yön veren insanları yetiştirmeye devam edeceklerini dile getirdi.

CELİL REFİK KAYA KİMDİR ?

Altı yaşında başladığı konser kariyeri ile genç yaşta uluslararası başarılara imza atan Celil Refik Kaya 2012 yılında dünyanın en prestijli gitar konçerto yarışması olan New York Buffalo’da düzenlenen JoAnn Falletta Uluslararası gitar yarışmasında daha 20 yaşında iken yarışmanın tarihinin en genç birincisi olarak adını yazdırdı. Aynı yıl dünyanın en presteijli solo gitar yarışmalarından Guitar Foundation of America’da ödül olan ilk Türk oldu. Ödül aldığı diğer yarışmalar 2004 Forum Gitarre Wien Uluslararası Klasik Gitar Yarışması (13 yaşında), Naxos 30. Uluslararası Klasik Gitar Yarışması, 2009 Genç Virtüözler Yarışması Sofya Bulgaristan, Boston Uluslararası Gitar Yarışması, TexasUluslararası Gitar Yarışması, 13. Columbus Devlet Üniversitesi Gitar Yarışması, 2012 The Pearl and Yükselen Genç Yıldızlar Müzik Yarışması, 2012 Queens Senfoni Genç Solistler Yarışması, 2012 Louisville Üniversitesi Gitar Yarışması, 2013 Philadelphia Gitar Yarışması, 2014 Indiana Üniversitesi Gitar Yarışmaşı. Kaya özellikle çağdaş gitar konçerto repertuarının tanınmasında önemli bir rol oynamıştır. Günümüzün önemli bestecilerinden Roberto Sierra’nın “folias”ın New York prömiyerini, Derwyn Holder’ın gitar konçertosunun, Leonard Handlerın Gitar Konçertosunun ve Süleyman Alnıtemizin Gitar konçertosunun dünya prömiyerini ve Leo Brouwer’ın iki gitar konçertosu “The Book of Signs”ın Türkiye prömiyerini meşhur gitarist Costas Cotsiolis ile gerçekleştirmiştir. Kaya efsane gitarist ve besteci Jorge Morel’in eserlerini NAXOS firması için Kanada’da kaydederek, 2016 ve 2017 sezonunda gelecek album projeleri için davet edildi.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2019, 11:48

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner306

banner510