banner265

Unutmadılar, unutturmadılar...

Çerkezköy’de 15 Temmuz, Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında Cumhuriyet Meydanını dolduran 10 binin üzerinde vatandaş, hain darbe girişimini unutmadıklarını ve unutturmayacaklarını haykırdı.

Gündem 16.07.2017, 21:48 16.07.2017, 23:21 Bakış Haber Merkezi
Unutmadılar, unutturmadılar...

15 Temmuz, Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla Cumhuriyet Meydanında toplanan binlerce kişi, ellerinde Türk bayrakları ile beraberindeki protokol üyeleri ile birlikte Çerkezköy Şehitliğine gidip burada dualar okudu. Ardından meydanda protokol üyeleri günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yaptı. LED ekrandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde yaptığı konuşma dinlendi.

CHP KATILMADI

CHP Genel Merkezi’nin aldığı karar gereği CHP Çerkezköy İlçe Başkanı Engin Camcı ve yönetim kurulu Cumhuriyet Meydanı’ndaki 15 Temmuz, Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinliklerine katılmazken, şehitlik yürüyüşüne katılan Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay ise, meydanda Kaymakam Atilla Selami Abban’ın yaptığı konuşmanın ardından alandan ayrıldı.

Çerkezköy Bakış - 15 Temmuz, Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla ilk önce Cumhuriyet Meydanında toplanan binlerce kişi, ellerinde Türk bayrakları ile beraberindeki protokol üyeleri  
Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Tekirdağ İl Emniyet Müdürü Mustafa Aydın, İlçe Emniyet Müdürü Murat Ogan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş, İlçe Müftüsü Veli Vehbi Bardakçı, AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Cüneyt Yüksel, Büyük Birlik Partisi Tekirdağ İl Başkanı Turan Demircan, AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Abdullah Öğe, MHP Tekirdağ İl Başkanı Koray Önsel, Büyük Birlik Partisi Çerkezköy İlçe Başkanı Yılmaz Bulut, MHP Çerkezköy İlçe Başkanı Ahmet Aydeniz, Çerkezköy Ülkü Ocakları Başkanı Tuncay Aktuğ, Eğitim Bir-Sen Çerkezköy Şube Başkanı Ahmet Üzgün, Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Kozuva, Çerkezköy Organize Sanayi Bölge Müdürü Mehmet Özdoğan, Çerkezköy Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Muzaffer Yaztepe, Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Bozdağ, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Çerkezköy Temsilcisi Hasan Hüseyin Yarlıgan, Kamu Kurum Müdürleri, Siyasi Partilerin Kadın ve Gençlik Kolları Temsilcileri ile birlikte Çerkezköy Şehitliğine kadar yürüdü. Burada İlçe Müftüsü Veli Vehbi Bardakçı’nın yaptığı duaya katılımcılar hep birlikte amin dedi.  Ardından vatandaşlar ve protokol üyeleri tekrar Cumhuriyet Meydanına geri döndü ve buradaki programa katıldı. Yürüyüşe katılan Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Cumhuriyet Meydanında Kaymakam Atilla Selami Abban’ın yaptığı konuşmanın ardından programdan ayrıldı.

ABBAN, ÇERKEZKÖYLÜLERE SESLENDİ

15 Temmuz, Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla düzenlenen programda ilk konuşmayı Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban yaptı. Böyle anlamlı bir günde, coşkulu bir kalabalıkla bir arada bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Abban “Bugün 15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü olarak kanunla ilan edilmiştir. Hepimiz çok iyi biliyoruz ki 15 Temmuz 2016 tarihinde alçak ve hain FETÖ terör örgütü bir darbe teşebbüsünde bulunmuştu. Bu darbe teşebbüsü sırasında milletimizin silahları, tankları,  savaş uçakları, helikopterleri yine milletimize, milli egemenliğimize karşı kullanılmıştı. Ancak hesap edemedikleri bir nokta vardı. Milletimiz.” diye konuştu.

HEPİMİZİN DEMOKRASİ ZAFERİ KUTLU OLSUN

Türkiye Cumhuriyeti devletinin darbe teşebbüsünden daha güçlü çıktığını belirten Kaymakam Abban “Nasıl ki Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk Kurtuluş Savaşı sırasında milletimizi topyekun mücadeleye davet ettiyse ve de Kurtuluş Savaşını kazanarak yurdumuzu düşmanlardan temizleyip büyük bir Kurtuluş Destanı yazdık ise, 15 Temmuz 2016’da da Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla yüz binler meydanlara koştu. Tankların önüne yattı, silahlara göğsünü siper etti ve de darbeye geçit vermedi. Adeta bir demokrasi zaferi kazandı. Ancak bu uğurda 249 şehidimiz ve 2 binin üzerinde yaralı gazimiz oldu. Ben şehitlerimize rahmet, gazilerimize acil şifalar ve sağlıklı ömürler diliyorum. Devletimiz darbe teşebbüsünden çok daha güçlü çıkmıştır. Aramıza sızan hain teröristler cezalarını bulmak üzere adli mercilere sevk edilmiştir. Ben milletimizin başına bela olan tüm terör örgütlerini lanetle ve nefretle kınıyorum. Hepimizin demokrasi zaferi kutlu olsun.
Kaymakam Atilla Selami Abban’ın konuşmasının ardından Arif Nihat Asya’nın Dua şiirini seslendirdi. Şiire coşkulu Çerkezköylüler hep bir ağızdan  “Amin” diyerek karşılık verdi.

RABBİME HAMDOLSUN

Kaymakam Abban’ın ardından Çerkezköy cumhuriyet Meydanını dolduran yaklaşık 10 bin kişiye seslenen AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Abdullah Öğe, “Bu aziz vatanın dört bir yanından gelen tüm hemşehrilerimle bu alanda bizi bulaştıran rabbime hamdolsun. Rengini aziz şehitlerimizden, Çanakkale’den, Sakarya’dan, Malazgirt’ten, Kurtuluş Savaşından, İstanbul’dan, Ankara’dan, Külliye’den şehitlerimizin kanından alan bayrağımızın altında bizi buluşturan rabbime hamdolsun. Bu milletin bir evladı olmaktan dolayı gurur duyuyorum. Meydanlardaydık, tam 1 yıl oldu.  27 gece boyunca bir arada olduk. Bu meydanlarda olanlara selam vermek istiyorum. Evde çocuğunu, ocakta yemeğini bırakıp gece gündüz demeden burada milletle beraber olan annelerimiz, ablalarımız, kız kardeşlerimiz, hanımefendilerimiz hepiniz hoş geldiniz. Fabrikada, tezgahının başında işini bırakarak meydana koşan, iki evladını şehit veren üçüncüsünü de vatana feda ederim diyen  babalarımız, ağabeylerimiz, kardeşlerimiz hoş geldiniz. Ve Asımın nesli dediğimiz gençler. Vatan sevgisinin imandan olduğunu bilen gençler. Tankın, tüfeğin önüne yatan gençlerimiz. Hepiniz hoş geldiniz.”dedi.

“DİK DURACAĞIZ”

Başkan Öğe, “Bunların bir planı vardı. Bu FETÖ’cü hainlerin planları ayaklarına dolandı. Milletin adamı buna müsaade etmedi. Adnan Menderesleri, Necmettin Erbakanları, Alpaslan Türkeşleri, Muhsin Yazıcıoğulları’nı, Turgut Özalları devletin tüm adamlarını yok etmeye çalışanlara millet bu sefer dur dedi. Bu planları bir daha işleve getirmemeleri için uyanık olmamız lazım. Unutmayacağız, gelecek nesillere 15 Temmuz’u anlatacağız. Burada hedef Türkiye üzerinden İslam alemine darbe yapmaktı. Bunlara maşalık eden terör örgütleri çalışmalarını devam ettirdikçe biz dik duracağız. Elhamdülillah bunlara pabuç bırakmayacağız. Değerli Çerkezköylüler 15 Temmuz olaylarında 249 şehit, 2 bin 196 gazimiz oldu. Gazilerimize acil şifalar diliyoruz.” dedi.

“TOPUNUZ GELİN”

Başkan Abdullah Öğe son olarak şunları söyledi: Ey alçak FETÖ, PYD, YPG, PKK alayınız gelsin, topunuz gelsin. Bizi bölemeyeceksiniz, yok edemeyeceksiniz. Türkü, Kürdü, Lazı, Çerkezi buna izin vermeyecektir. Bizim aramıza giren kalleştir. Hiçbirine müsaade etmeyeceğiz. Bizim farklı çağımız var. Kurtuluş Savaşından kalan dedelerimiz artık yoklar. Ama 15 Temmuz’a şahit olduk. Bizim babalarımız, bizim kardeşlerimiz şehit oldu. Biz bunlara şahidiz ve bu destana sahip çıkacağız. Allah birliğimizi bozmasın. Hepinizin ayağına sağlık.

SİZE GENEL BAŞKANIMIZIN SELAMINI GETİRDİM

Öğe’nin ardından platforma çıkarak vatandaşlara hitap eden MHP Çerkezköy ilçe Başkanı Ahmet Aydeniz, “Size, bundan tam 1 yıl önce, milletimiz henüz daha hiçbir şeyin fakrına varmamışken evinden genel merkeze dönerek bütün ışıkları yakan sayın Başbakanımız ve Cumhubaşkanımıza ulaşmaya çalışan Genel Başkanımız Devlet Bahçeli’ni selamını getirdim. 15 Temmuz gecesi yapılmak istenen sadece ülkemizi bölmek değil, askerimiz ile milletimiz arasına nifak sokmaktı. Şerefli kamuflajımızı kirleten hainlere karşı koyan tüm komutanlarımıza selam gönderiyoruz. Milletin silahını bu millete çeviren melunları lanetliyoruz. Merhum Başbuğumuzun söylediği gibi, “Gençler hepiniz birer Türk bayrağısınız, sakın bayrağınızı düşürmeyin, kirletmeyin” sözlerine müteakip 15 Temmuz 2016’da bayrağını yere düşürmeyenlere selam olsun.” dedi.

“BU ÜLKEYİ HAİNLERE VERMEYİZ”

Çanakkale boğazı 36 kilometredir. 36 Kilometreyi vermemek için 250 bin şehit veren bu millet 780 bin metrekarelik ülkeyi hainlere teslim etmez diyen Ahmet Aydeniz, “Geçmişte Malazgirt’te yaptıklarımızı, kurtuluş mücadelesindeki yaptıklarımızı Ömer Halisdemirler ile yaptık, Fethi Sekin ile yaptık, Fırat Yılmaz Çakıroğulları ile yaptık. Bu bayrak inmeyecek. Liderimiz Devlet Bahçeli’nin defaten tekrarladığı, önce ülkem sonra partim ve ben anlayışının peşinden giderek bugün meydanları dolduran hemşehrilerimizi saygıyla selamlıyoruz. Biz var oldukça bizimle uğraşacaklar ancak Allah’ın koruması üzerimizdedir. Yolumuz Resulullahın yoludur.” şeklinde konuştu.

TÜRK MİLLETİ GEREKLİ CEVABI VERDİ

Çerkezköy Cumhuriyet Meydanında düzenlenen 15 Temmuz, Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinliklerine katılan MHP Tekirdağ İl Başkanı Koray Önsel ise, “Bundan 1 yıl önce ederi bir dolar olan Fetullahçı Terör Örgütü mensuplarının yapmaya kalkıştıkları darbe kalkışmasında Ankara’da elif gibi dimdik durarak darbeci teröristlere karşı bir duruş sergileyen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin selamıyla selamlıyorum.” dedi.
15 Temmuz 2016’nın Türk tarihine kara bir leke olarak geçtiğini belirten Önsel, asker ve polis üniforması giyerek devletin milletine, meclise kurşun sıkan bomba yağdıran bu 1 dolarlık şerefsizlere Türk milleti gereken cevabı verdi. Rabbimize şükürler olsun ki devletimizin bütün kurumları dimdik ayakta ve terör örgütleriyle mücadele ediyorlar. Rabbim hepsine güç kuvvet versin, yardımcısı olsun. Bizler Tekirdağlılar olarak 15 Temmuz’da bize yakışır bir şekilde vatanımıza milletimize sahip çıkarak meydanları doldurduk. Devletimize, milletimize kurşun sıkan, hain emelleri olanlara net cevapları Türk milleti olarak verdik. Bu hainler devletin bütün kurumlarına sızdıklarını düşünüyorlardı. 15 Temmuz gecesi köprüleri kapatarak, yolları keserek, devletin kurumlarını işgal ederek bizi esir düşüreceklerini zannediyorlardı. Ancak unuttukları bir şey vardı. Türk milletinin cesareti ve feraseti idi. Rabbimiz bizlere yardım etti ki o geceyi atlattık. Türk milleti tarih boyunca nice badireler atlatmış. Nice tecrübeler kazanmıştır, nice kahramanlar çıkarmıştır. Fatih Sultan Mehmet hanlar, Gazi Mustafa Kemal Atatürkler, Ömer Halisdemirler, Fırat Çakıroğulları Fethi Sekinler ve adını sayamadığımız bu toprakları bize vatan yapmak için bu toprağa düşmüş aziz şehitlerimiz bize bugün burada bulunmamızı sağladılar.  Hepsinden Allah ayrı ayrı razı olsun, mekanlarını cennet eylesin. Bize düşen milli birlik ve beraberliğimizi temin etmektir. Bugün Türkiye Cumhuriyeti tüm kurumlarıyla FETÖ ile mücadelesine devam etmektedir. Adalet Türkiye Cumhuriyeti tarafından dağıtılmaktadır. Adalet yollarda meydanlarda aranacak bir mevzu değildir. Türkiye Cumhuriyeti devleti bugünlere geldiyse yetiştirdiği şerefli evlatları sayesinde bugünlere gelmiştir. Ve bu vesileyle tekrar aziz şehitlerimizi minnet rahmetle yad ediyor, gazilerimize acil şifalar diliyorum. Kimse unutmasın siz oldukça bu meydanları dolduran şerefli Türk milletinin mensupları oldukça bu bayrak inmeyecek, bu ezanlar dinmeyecek, bu vatan bölünmeyecektir. Mecliste özel oturumda sayın genel başkanımızın dediği gibi öleceksek de adam gibi, öleceksek de kahraman gibi öleceğiz. Ama tam bağımsız bir şekilde öleceğiz.”ifadelerine yer verdi.

“MİLLETİMİZ, HAİNLERİ BOZGUNA UĞRATMIŞLARDIR”

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Çerkezköy Temsilcisi Hasan Hüseyin Yarlıgan da milletin 15 Temmuz 2016’da hainleri bozguna uğrattıklarını kaydetti. Yarlıgan, “Bugün burada 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma Günü için toplanmış bulunmaktayız. 15 Temmuz gecesi, ülkemizi, milletimizi, demokrasimizi, cumhuriyetimizi, aydınlık geleceğimizi yok etmek isteyen vatan hainleri harekete geçmiş milletin silahlarını bu aziz milletimize doğrultarak kanlı bir darbe girişiminde bulunmuşlardır.  Ancak, milletimiz darbe girişimini sokakları ve meydanları doldurarak hainleri başarısızlığa, bozguna uğratmıştır. Şehitlerimiz ve Gazilerimiz 15 Temmuz gecesi, cesaretleriyle, kararlı ve dik duruşlarıyla tarih yazdılar. 15 Temmuz gecesi tüm milletimiz büyük bir olay yaşadı. 249 şehit, 2 bin 196 gazi verdik. Ancak bizler damarlarımızdaki asil kanı bir kez daha dünyaya gösterdik. Türkiye başkalarının oyuncağı bir ülke değildir ve ebediyete kadar böyle kalacaktır.” şeklinde konuştu.

“ÇANAKKALE’DE VERDİĞİMİZ CEVABIN AYNISINI VERDİK”

Milletimizi, ülkemizi bölmek isteyenlere Çanakkale’de, Dumlupınar’da nasıl cevap verildiyse 15 Temmuz 2016’da aynı cevabın verildiğini kaydeden Hasan Hüseyin Yarlıgan, “Türkiye’yi parçalayacaklarını, devleti teslim alabileceklerini sanarak 15 Temmuz gecesi harekete geçen hainler, ertesi gün akşam olmadan milletimiz tarafından hüsrana uğratılmışlardır. Bu darbe girişimi milletimize, meclisimize, demokrasimize, cumhuriyetimize, aydınlık yarınlarımıza ve şanlı ordumuza karşı yapılmıştır. Ordumuz ve Mehmetçiğimiz bizim gözbebeğimizdir.” dedi.

“ASİL VATAN EVLATLARI KARŞISINDA ZELİL OLMUŞLARDIR”

Program Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Ahmet Üzgün de bir konuşma yaptı. Üzgün, “Bundan tam bir yıl önce, millet iradesini hiçe sayan darbeci hainler, Türk milletinin istiklal ve istikbaline kastetmeye çalışmış, bu menfur girişim, asil milletimizin çelik iradesi ve halis imanı sayesinde akamete uğratılmıştır. Hain darbeciler hem içeriden hem de dışarıdan aldığı destekle, büyük bir ihanet projesini gerçekleştirmek için harekete geçmişler, milletin malı olan silahları yine milletin üzerine doğrultmaktan çekinmemişlerdir. Hain FETÖ terör örgütü üyeleri ve aşağılık avareleri, yurt dışındaki efendileriyle hedef almış lakin ilk andan itibaren vatanını, namusunu, bayrağını müdafaa için meydanlara dökülen milletin asil evlatları karşısında zelil olmuşlardır. Cumhurbaşkanımız ve Başkomutanız Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla milyonlar tek vücut olmuş, uçaklarla, tanklarla yapılan kahpe saldırıyı, göğüslerindeki imanla püskürtmeyi başarmışlardır.”

“ÇOK ULUSLU BİR İŞGAL GİRİŞİMİDİR”

Üzgün konuşmasının devamında ise, yapılan kalkışmanın sadece bir darbe girişimi olmadığını çok uluslu bir işgal girişimi olduğunu söyledi. Üzgün, “Darbe girişiminin ilk dakikalarından itibaren sayısı milyonları bulan Memur-Sen, Eğitim Bir-Sen ve bütün teşkilat üyesi arkadaşlarımız, Genel Başkanımız ile birlikte dinimiz, bayrağımız ve ezanımız için meydanlara inmiş ve bu uğurda şehitler vermekten çekinmiştir. 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında da üye arkadaşlarımız ve aileleri demokrasi nöbetlerine ve mitinglerine katılmayı bir görev addetmiştir. Bu darbe, sadece bir darbe girişimi değil çok uluslu bir işgal girişimidir. Küresel yaratıkları şunu bilmelidirler ki, her ne vakit vatanımıza, milletimize, dinimize ve bayrağımız kasteden olursa bu milletin asil evlatları, değerlerini korumak ve istikbaline sahip çıkmak için canlarını feda etmekten çekinmeyecektir. Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen olarak bizler her daim devletimizin, milletimizin ve seçilmiş siyasi iradenin arkasında olduğumuzu iftiharla beyan ederiz. Bu vesile ile tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anarken, gazilerimize Cenab-ı Hak’tan şifalar ve uzun ömürler niyaz ediyoruz.” şeklinde konuştu.

BİR DEFA DAHA KINIYORUZ

Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Bozdağ ise yaptığı konuşmada “Türkiye Cumhuriyeti birlik ve beraberliğini milletimizin serbest iradesi ile seçilmiş Cumhuriyet Hükümetimizi ve demokratik rejimimizi açıkça tehdit eden, 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleşen darbe ve devletimizi işgal girişimini, 15 Temmuz’un yıldönümünde yeniden en kuvvetli bir biçimde bir defa daha kınıyoruz. Ahilik gelenek ve kültüründen gelen her zaman devletinin ve milletinin yanında yer alan, aileleri ve yakınlarında çalışanlarla birlikte ülkemizin dörtte birini temsil eden esnaf ve sanatkarlarımız, nereden ve kimden gelirse gelsin, darbelere karşı dimdik ayakta olmuş ve ayakta olmaya devam edecektir.” dedi.

“ÜLKEMİZİN GELECEĞİNE GÜVENİYORUZ”

Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Odası olarak ülkenin geleceğine güvendiklerini belirten Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Bozdağ “15 Temmuz 2016’da yüce milletimize ve devletimize acımasızca saldıran kirli ve sapık eller kırılmış ve tüm dünyaya milli iradeye sahip çıkma, azim ve kararlılığımız ülke olarak gösterilmiştir. Kanları bu toprakta şehitlik mertebesine erişen 249 şehidimize Allah’tan gani gani rahmet, gazilerimize de yeniden acil şifalar ve iyilikler temenni ediyoruz. Hiç şüphe yok ki Türkiye Cumhuriyeti, demokrasiye ve Cumhuriyetimizin temel niteliklerine bağlı olarak tek bayrak, tek vatan, tek Milet ve tek devlet ülküsü etrafından sımsıkı kenetlenerek sonsuza kadar varlığını sürdürecektir. Biz Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Odası olarak ülkemizin geleceğine güveniyor, milletler camiası içerisinde ülkemizin hak ettiği en iyi yere, en kısa sürede ulaşacağına, en büyük gücün yüce milletimizin iradesi olduğuna inanıyoruz. Başta milletimiz ve devletimiz olmak üzere Çerkezköy halkını saygıyla selamlıyoruz.” diye konuştu.

KOZUVA: 15 TEMMUZ BİR KAHRAMANLIK DESTANIDIR

15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla düzenlenen programda konuşan Çerkezköy Ticaret Sanayi Odası Başkanı Süleyman Kozuva ise konuşmasına protokolü ve Çerkezköy halkını selamlayarak başladı.  15 Temmuz gecesi hain darbe girişiminde can veren aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet dileyen ve kahraman gazilerimizi minnetle yad eden Çerkezköy TSO Başkanı Kozuva “15 Temmuz kalkışması yakın tarihimizin en alçak, en çirkin, en hain darbe girişimidir. Ama bu alçaklığa karşı, darbecilerin tankına, uçağına, helikopterine göğsünü siper eden halkımızın kazandığı demokrasi zaferi de tüm dünyayı hayran bırakan, bir kahramanlık destanıdır.” dedi.

“DEMOKRASİ BAYRAĞINI DALGALANDIRMIŞTIR”

15 Temmuz’un bir milletin devletine, demokrasisine, seçilmiş hükümetine ve Cumhurbaşkanına sahip çıktığı, onun yanında yer aldığı tarihi bir gün olduğunu ifade eden Kozuva, “Biz de bu tarihi günde bağlı bulunduğumuz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği gibi saygıdeğer başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu’nun büyük bir kararlılıkla açıkladığı gibi Çerkezköy TSO olarak aynı şekilde daha ilk andan itibaren darbeyi kabul etmediğimizi, demokrasiden ve seçilmiş hükümetimizden yana olduğumuzu büyük kararlılıkla ilan ettik. Bu kahraman millet darbecileri derdest edip demokrasi bayrağını dalgalandırmıştır. Günlerce al bayrağın gölgesinde nöbet tutmuştur. Bu sene de yine sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde 15 Temmuz gün ve gecesi yad edilmektedir.  Bu gece 81 ilde, bir günlük demokrasi nöbeti tutulmakta, mevlitler okunmakta, okunan hatimlerin duası yapılmaktadır. Milletimiz aynı ruh ve heyecan içerisinde Başkomutanımız, Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın etrafında kenetlendiğini tüm dünyaya göstermektedir.” dedi.

“KAHRAMANLIK DESTANINI UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ”

Çerkezköy TSO olarak iş dünyasını temsilen demokrasi zaferinin birinci yıldönümünde meydanda olduklarını vurgulayan Kozuva “Biz de Çerkezköy, Saray ve Kapaklı’da faaliyet gösteren üyelerimiz adına, Çerkezköy TSO olarak iş dünyamızı temsilen demokrasi zaferinin birinci yıldönümünde azizi halkımızla, kahraman asker ve polisimizle, siyasilerimizle, kurum ve kuruluş temsilcilerimizle, basınımızın değerli temsilcileriyle bir aradayız. Bu meydandan siz değerli yöneticilerimiz ve aziz halkımızın huzurunda şahsım ve yönetim kurulumuz adına açıkça ve kararlılıkla tekrar ilan ediyoruz. Bu alçak darbe girişimini ve bu alçaklara karşı milletimizin gösterdiği kahramanlık destanını unutmadık, unutturmayacağız.” diye konuştu.

ÖĞE’YE ÖZEL TEŞEKKÜR

Bu alçak girişimin ülkemize yaptığı ekonomik tahribatın yaralarını sarmak için üretim, istihdam ve istikrarın sağlanması konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde devletin emrinde ve yanında olmaya devam edeceklerini söyleyerek konuşmasını sürdüren Çerkezköy TSO Başkanı Süleyman Kozuva, AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Abdullah Öğe’ye ayrıca teşekkür etti. Kozuva “Burada bu vesileyle geçen sene 15 Temmuz gecesi meydanlara çıkıp sonraki 27 gün boyunca da bizimle birlikte Çerkezköy halkıyla birlikte omuz omuza gece nöbeti tutan lider kişiliğiyle nöbetteki halkımıza moral ve güç veren Çerkezköy’ün gururu AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanımız sayın Abdullah Öğe’ye huzurlarınızda gerçekten teşekkür ediyorum. Ve bugün dualarımız ve dileklerimiz odur ki Rabbim bu millete bir daha böyle acı yaşatmasın. Devlet ve millet düşmanlarına fırsat vermesin. 15 Temmuz şanlı demokrasi nöbetimiz kutlu olsun.”

15 TEMMUZ’U UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ

Konuşmasını yapmak üzere sahneye gelen Çerkezköy OSB Bölge Müdürü Mehmet Özdoğan, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi olarak kahraman Türk milletinin 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nü kutladıklarını ifade ederek “ Biz demokrasi sevdalısı olarak 15 Temmuz’u unutmayacağız, unutturmayacağız. Kahraman Türk milleti, 15 Temmuz’da tıpkı Çanakkale’de, İstiklal Harbi’nde olduğu gibi tüm fertleriyle tek yürek, tek bilek olmuş iradesini bir avuç hain darbeciye çiğnetmeyerek büyük Türkiye’yi dünyaya göstermiştir. Darbe girişiminin asıl amacı, ülkemizi tarihimizde görülmemiş bir kaosa sürüklemek, kardeş kavgası başlatmak ve Türkiye’yi iç savaş ortamına sokmaktı. Biz mevzunun memleket meselesi olduğunun bilincindeyiz. Çerkezköy OSB olarak ilk günden bu yana söylediğimiz şey amacı ve gerekçesi ne olursa olsun, kaynağını demokrasiden, millet iradesinden almayan hiçbir hareket, eylem ve girişimi meşru görmüyor ve tanımıyoruz. O günde söylediğimiz gibi, bu zor günleri birlik, beraberlik ve kardeşlik temelinde atlatacağımıza olan inancımız tamdır. Birlik ve beraberlik içinde bu zor günlerin üstesinden geldik.” diye konuştu.

“YÜZDE 5’LİK BÜYÜME YAKALADIK”

Sanayicilerin yerli ve milli imkanlarla kalkınması gerektiğini ifade ettiklerini belirten Özdoğan “Yeni 15 Temmuz’un yaşanmaması, ülkemiz üzerindeki hain planları bertaraf etmek için yerli ve milli imkanlarımızla kalkınmamızı sağlamak zorundayız. Yerli ve milli düşünmeliyiz, daha çok üretmeliyiz. Ülkelerin gücü üretimle doğru orantılıdır. Küresel rekabette bize ait olan bilgi, teknoloji ve ürünlerle yer almalıyız. Üretimimizde ne kadar güçlü ve dünya markası şeklinde ihracatınız varsa, güçlüsünüz ve bağımsızsınız. Daha darbe girişiminin üzerinden bir yıl geçmeden ekonomide yüzde 5’lik büyümeyi yakaladık. İstihdam rekorları kırdık. Bizler ülkemiz ve milletimiz için şimdi daha büyük bir azimle çalışacak ve Türkiye’yi büyük hedeflerine taşıyacağız.

SAYGI VE ŞÜKRANLARIMIZI SUNUYORUZ

Özdoğan konuşmasını “Ülkeyi zor duruma sokmak isteyen küçük akıllılar ve emperyal güçler bilsinler ki biz Türk milleti olarak onlara geçit vermeyeceğiz. Bu zor günleri atlatırken, milletle beraber en büyük mücadeleyi veren başta Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanımız sayın Binali Yıldırım ve TBMM olmak üzere tüm güvenlik güçlerimiz ile silahlı kuvvetlerimizin komuta kademesine saygı ve şükranlarımızı sunuyoruz. Bu duygularla, şehitlerimizin ve gazilerimizin cesaretiyle, dirayetiyle, kararlı ve dik duruşuyla tarih yazdıkları 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nü kutluyoruz.” ifadeleriyle tamamladı.

CUMHUR İLE BAŞKANI BİRLEŞTİ

Tekirdağ’daki programın ardından Vali Mehmet Ceylan, Çerkezköy’e gelerek vatandaşlara hitap etti. Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan, “15 Temmuz hain darbe teşebbüsüne karşı ilk anki gibi, ilk anki heyecanla tam 1 sene önce aynı bu meydanlarda beraberdik, bugün yine aynı heyecanla buradayız.” diyerek “Milli iradesine sahip çıkan vatan ve bayrak sevdalısı değerli Çerkezköylüler, hepinizi bu dik duruşunuzdan, cumhuriyete ve demokrasiye sahip çıktığınızdan dolayı en içten dileklerimle kutluyor, en kalbi duygularımla selamlıyorum.” dedi.
FETÖ’nün hain darbe teşebbüsüyle Türkiye’yi savunmasız bırakarak terör örgütlerinin ve dış güçlerin eline teslim etmeyi amaçladığını ifade eden Vali Ceylan “Bu amaçla aziz milletimizin üzerine kurşun yağdıran bu hain örgüt mensubu hain çeteciler devlet kurumları üzerine bomba yağdırdı. Her gün üzerinden geçtiğimiz yolları köprüleri haramiler gibi kapattı. Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan canlı yayına bağlanarak milletimizi milli iradeye sahip çıkmak için meydanlara çağırdı. Cumhur ile başkanı birleşerek
o hainlere hiçbir zaman fırsat vermeyeceğini haykırmış oldu. Halkımız cumhurbaşkanını yalnız bırakmadı, günlerce meydanlarda nöbetlerini tuttu ve milli iradeye sahip çıkmasını bildi.” dedi.

BU MİLLET BAĞRINDAN NİCE KAHRAMANLAR ÇIKARDI

15 Temmuz’da kendi halkına silah sıkanların 102 yıl önce Çanakkale kıyılarına gelen karanlık eller olduğunu belirten Ceylan, “O karanlık ellere ilk kurşunu sıkan Hasan Tahsin ile Ömer Halisdemir ise aynı davanın farklı zamanlarda yaşayan farklı neferleriydi. İstanbul’un fethinde Ulubatlı Hasan’ı, Kurtuluş Savaşında Nene Hatunu çıkaran o yüksek karakterli ruh 15 Temmuz gecesi köprü üzerinde şehit düşen hemşerimiz Münür Alkan’ı, Ankara’ da şehit düşen Mehmet Şengül’ü bu milletin bağrından nice kahramanlar gibi çıkardı.” dedi. Hainlerin aziz Türk milletine yaptıklarının yanlarına kar kalmayacağını vurgulayan Tekirdağ Valisi Ceylan devletin, hainlerin en ağır cezaları çekmeleri için gerekli çalışmaları yaptığını ve yapacağını ifade etti.

ÖDÜLLER VERİLDİ

Konuşmaların ardından, 15 Temmuz, Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla düzenlenen spor etkinlikleri kapsamında dereceye giren sporcular sahneye davet edilerek madalyaları takdim edildi. Masa tenisinde yıldız kızlar kategorisinde Mevlana Ortaokulundan Sıla Günteki, yıldız erkekler kategorisinde Mevlana Ortaokulundan Mehmet Danyel Günteki birinci oldu. Küçük erkeklerde Mevlana Ortaokulundan Arda Gözlet, küçük kızlarda İmam Hatip Ortaokulundan Fatma Akçay 1. oldu. Tekvando yarışmalarında ise 53 kiloda Raif Dinçkök Ortaokulundan Emrullah Kaya, 57 kiloda Raif Dinçkök Ortaokulundan Tamer Durak, 50 kilo bayan kategorisinde Raif Dinçkök Ortaokulundan İlayda Kılıçdoğan birinci oldu. 27 kiloda Şehit Dinçer Ersoy İlkokulundan Merve Unut, 45 kiloda Nurullah Narin Ortaokulundan Tülin Avcı, 40 kiloda ise Raif Dinçkök Ortaokulundan Arda Çeliktepe birinci olarak madalyalarını aldılar. Basketbol turnuvasında ise birinci olan Rumeli Tulumba takımı adına takım kaptanı kürsüye geldi. Başarılı sporculara madalyalarını Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban takdim etti.
İlk gün nöbeti, sabah namazının kılınmasının ardından sona erdi.

Kaynak: Çerkezköy Bakış
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 20 Haziran 2021
İmsak 03:30
Güneş 05:31
Öğle 13:16
İkindi 17:16
Akşam 20:52
Yatsı 22:43
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30
21°
parçalı bulutlu