Ustalar kursiyerlerle buluşuyor

Çerkezköy Halk Eğitimi Merkezi “Ustalar kursiyerlerle buluşuyor” etkinliğinde Ebru sanatçısı Atilla Can’ı konuk ediyor. Burada ebru ustası Can, kursiyerlerle birlikte atölye çalışması yapacak.

Ustalar kursiyerlerle buluşuyor

Çerkezköy Bakış - İstasyon Mahallesindeki Halk Eğitimi Merkezinde 10 Ekim Perşembe saat 10:00’da gerçekleşecek olan etkinlikte geleneksel sanatlarının unutulmaması ve kuşaklara aktarımında alanlarındaki usta sanatçılar, Halk Eğitimi Merkezi kurslarına devam eden kursiyerlerle buluşarak uygulamalı atölye çalışması yapacaklar. Çerkezköy’de yaşayan Kültür Bakanlığı Türk süsleme sanatçısı Atilla Can, bu etkinliğin ilk konuğu olarak kursiyerlerle buluşup sanat yolculuğu ve alandaki tecrübelerini paylaşarak etkinliğe katkı sağlayacak. Etkinliğe, tüm Çerkezköylüler davet edildi.
ATİLLA CAN KİMDİR

banner287
T.C. Kültür Bakanlığı Türk Süsleme Sanatları Sanatçısı olan Can, 2 Eylül 1969'da dünyaya geldi. Uzun yıllar resimle ilgilenen sanatçı, İstanbul'da Zal Mahmut Paşa Külliyesinde 5 yıl geleneksel usta - çırak yöntemiyle ebru dersleri aldı. Ebru sanatında yenilikçi akımın temsilcilerinden olan sanatçı, 2009 yılında; Birleşmiş Milletler ve UNESCO Paris'e, kaybolmaya yüz tutmuş unsurlarımızdan olan ebru sanatının gelecek nesillere aktarılması için taleplerde bulundu. Atilla Can, ebru sanatının Somut Olmayan Kültürel Miras Listesine alınarak, koruma altına alınması ve dünyada her yıl bir gününün ise ''Dünya Ebru Günü'' olarak kutlanması için resmi yazışmalar gerçekleştirdi. 


Atilla Can'ın toplamda 6 yıla yakın mücadele verdiği UNESCO projesi, 2013 yılında T.C. Kültür Bakanlığı ve Türkiye Unesco Milli Komisyonunu tarafından desteklenerek eşgüdümlü çalışmalar ile hazırlanan dosya, Paris'teki UNESCO Merkez binasında 24-29 Kasım 2014 tarihleri arasında 190 ülkenin katıldığı, Somut Olmayan Kültürel Miras Hükümetlerarası Komite toplantısında incelendi. Can’ın öncülüğünde hazırlanan dosya ile Ebru Sanatı, Birleşmiş Milletler UNESCO Paris'te ''İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi''ne alınan 12. unsur oldu ve ''Dünyanın Ortak Mirası'' olarak kabul edildi. Bu tarihi başarının yanı sıra, ebru sanatına yenilikler kazandırmak için çalışmalarda bulundu. Sanata yeni bir form kazandırma yolunda ilerleyen, yurtiçi ve yurtdışında festival, sergi, sosyal sorumluluk projelerinde ve organizasyonlarda ülkesini başarıyla temsil etti. Proje ve çalışmalarıyla Kültür Elçiliği yapan, öğrenci yetiştiren, halen ebru sanatını severek icra eden, aynı zamanda Kültürel Diplomasi Akademisi mezunu da olan T.C. Kültür Bakanlığı Türk Süsleme Sanatları Sanatçısı olan Atilla Can, evli ve bir kız babasıdır.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2019, 16:33

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner562

banner306

banner510