Hadi Er Meydanına

Seçim yaklaştı… Aday adayları nabız yoklamaya başladı.

180 gün sonra seçmenler sandık başına gidecek ve gerçekleşecek olan Mahalli İdareler seçiminde Belediye Başkanları, meclis üyeleri ve muhtarlar belirlenecek.

Resmi aday adaylık sürecini ilk CHP başlattı. CHP’de aday adayı olmak isteyenler, 19 Ekim 2018 günü saat 17.00’ye kadar başvuruda bulunabilecekler. Çerkezköy gibi nüfusu 100 bin ve üzeri il ve ilçelerde aday olmayı düşünenlerden 7 bin 500 TL, belediye meclis üyeliği aday adaylığı için ise 3 bin 500 TL başvuru ücreti ödeyecek. CHP’de pazartesi günü başlayan aday adaylığı sürecinde henüz resmi aday adaylığını açıklayan olmadı.

Çerkezköy’ün yakından tanıdığı isimlerden biri olan Metin Dönmez, resmi başvurusunu yapmasa da, aday adaylığını açıkladı. Çerkezköy Belediyesi’nin CHP’li meclis üyesi Uğur Erem’in de aday adaylığı düşündüğü kulislerde dolaşıyor.

Gelelim mevcut Belediye Başkanı Vahap Akay’a…

Akay, 24 Haziran seçim sürecinde CHP’nin adayı Muharrem İnce’nin yanında yer aldı. Ancak seçimi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kazanınca, muhalif kesimin kaldırdığı kazana Akay’da açık destek verdi ve olağanüstü kurultay istendi. Ancak yeterli imza toplanamayınca kurultay gerçekleşmedi ve Akay’ın ikinci dönemi riske girdi.

CHP’de aday adaylık süreci başlamasına rağmen Vahap Akay’dan henüz bir ses yok…

19 Ekim’e kadar aday adaylık süreci devam edecek. Bakalım Akay başvurusunu yapacak mı? Yoksa İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu gibi Genel Merkeze değişimi işaret ederek aday adaylığını açıklamayarak ‘b’ planı olduğu iddia edilen İYİ Parti kartını mı devreye sokacak bunu önümüzdeki günlerde göreceğiz.     

***

Çerkezköy’de hafta sonu yağmur yağışı vardı. İlçenin en büyük mahallesi olan Kızılpınar’da yine aynı manzaralar göze çarptı. Her yer çamur içinde.  Vatandaşlar yine tepkili. CHP’nin en çok oy aldığı mahallelerde ise pek sorun yaşanmadı. Bu da akıllara, Çerkezköy Belediyesi aldığı oya göre mi hizmet veriyor sorularını akıllara getirmiyor değil…

***

Gelelim ittifak konusuna…

AK Parti ve MHP cumhur ittifakına yerel seçimlerde de devam edeceğe benziyor. İki cepheden yapılan açıklamalar bu yönde. CHP’nin Abant kampında HDP ile ittifak sinyali verildi. Yakın zamanda bu ittifaklar gerçekleşecek mi göreceğiz.

Yazımın başında belirtiğim gibi seçimlere 180 gün kaldı. Adayların peşrev çekme, el ense yapma zamanı geldi de geçiyor bile... Güreşlerde pehlivanlar gücünü göstermek için er meydanına davet edilir. Siyasetin pehlivanları ise aday adayları. AK Parti’de süreç henüz başlamadı. Ancak CHP erken seçim startı verdi. Eee o zaman hadi Er Meydanına…

Kalın sağlıcakla…

YORUM EKLE

banner265

banner306

banner510