İkinci el bilgisayarlar kıymete bindi

Koronavirüs salgını nedeniyle uzaktan eğitim dönemi başlayınca bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlara ihtiyaç daha fazla arttı. Hal böyle olunca teknolojik cihazların satış rakamları da fiyatları da  yükseldi. Bilgisayar ve tabletlerin satışında gözle görülür bir artış yaşanırken, birinci el bilgisayarlardaki fiyat yüksekliği nedeniyle ikinci el bilgisayarlar da kıymete bindi.

İkinci el bilgisayarlar kıymete bindi

Çerkezköy Bakış - Tüm dünyayı etkisi altına alan ve Türkiye’de de etkisini sürdüren kovid-19 salgını nedeniyle 2020-2021 eğitim öğretim yılı uzaktan eğitim sistemi ile yürütülürken, bu yıl kırtasiye malzemelerinin yerini teknolojik ürünler aldı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğrencilere sunduğu uzaktan eğitim sistemi olan Eğitim Bilişim Ağı’nı (EBA) kullanmak isteyen öğrenciler için veliler bilgisayar satışı yapan mağazalar ve bilgisayarcıların yolunu tuttu. Online eğitim bilgisayar, tablet ve akıllı telefon satışlarında ciddi artışa neden olurken, birinci el bilgisayar fiyatlarının yüksek olması nedeniyle, ekonomik sıkıntı yaşayan vatandaşlar daha ucuz olan ikinci el bilgisayara yöneldi.

“BİLGİSAYAR SATIŞLARI ARTTI”

Bilgisayar satışlarının arttığını ifade eden Özgün Bilgisayar Sahibi Furkan Alışık, taleplere cevap vermeye çalıştıklarını ifade ederek, 1. el bilgisayar fiyatlarının 3 bin TL’den başladığını dile getirdi. Sıfır bilgisayar fiyatlarının yüksek olması nedeniyle ikinci el bilgisayarlara talebin fazla olduğunu söyleyen Alışık, ikinci el fiyatlarının ise bilgisayarın durumuna göre değiştiğini dile getirdi. EBA eğitim sisteminde genellikle ses sorunları yaşandığını dile getiren Alışık, bununla ilgili mümkün olduğunca ailelere yardımcı olmaya çalıştıklarını kaydetti. Bilgisayar tamirinin de arttığını belirten Alışık, alım gücü olmayan vatandaşların tamire yöneldiklerini söyledi.

“TEKNOLOJİK ALETLER BÜYÜK RAĞBET GÖRÜYOR”

Çözüm Bilgisayar Sahibi Mevlüt Subay da, “Pandeminin başlamasıyla beraber sadece Çerkezköy’de değil Türkiye genelinde ciddi anlamda bir elektronik cihazlar üzerinde özellikle bilgisayar, tablet telefona büyük bir rağbet oluştu. Ayrıca uzaktan eğitim sistemine geçilmesiyle birlikte bilgisayar, tablet ve telefonlara daha fazla ihtiyaç duyulmaya başladı. Birinci el bilgisayarlardaki fiyat yüksekliği nedeniyle vatandaşların alım gücü olmadığı için ikinci el bilgisayarlara olan talep arttı. İnsanların önceden hiç önemsemediği bilgisayarların bile şu an parçalarını temin edip ikinci el olarak satılıyor. Vatandaşlar ellerindeki ekranı kırık, parça bozuk vs. bilgisayarları getirip şu anda tamir ettirmeye çalışıyor”  ifadelerine yer verdi.

Yurt dışından gelen ürünlerin özellikle pandemi sürecinden dolayı ciddi anlamda kargo ücretinde artış olduğunu ifade eden Subay, kargo maliyetinin fiyatlara yansıdığını kaydetti. Çerkezköy’ün sanayi kenti olduğunu kaydeden Subay, “Çerkezköy’de yaşayan çoğu vatandaş asgari ücretle çalışıyor. Asgari ücretle çalışan bir vatandaş bir notebook alması için 3 ay çalışması ve çalıştığı parayı hiç harcamaması gerekiyor ki o notebooku alabilsin” dedi.

İKİNCİ EL BİLGİSAYAR KALMADI

Netwear Bilişim İşletme Sahibi Hamza Atmaca, “Yoğunluk fazla olduğu için şu an ikinci el bilgisayar yok. Sıfır bilgisayar almak isteyen bir vatandaş 6 bin TL’yi gözden çıkarması gerekiyor. Çünkü pandemiden dolayı ürün gelmiyor. Olan ürünlerin de fiyatı arttı. Webcam ve mikrofon satışları da epey arttı. Şimdi de mikrofonlu kulaklı rağbet görüyor” dedi.