İttifak ile tarihi fark olur

Yerel seçimlere 6 ay gibi kısa bir süre kalırken, parti teşkilatları da adaylarını belirlemek için çalışmalara başladı.

Çerkezköy’e Gönül Verenler Derneği Başkanı olan Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay’ın akrabası Murat Akay, CHP üyeliğinden önceki gün istifa ettiğini açıkladı. Bu istifa, daha önceden de Akay’ın sinyalini verdiği aktif siyasetin ayak sesleri olduğu açık. Akay konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapmasa da, İYİ Parti’ye geçerek 31 Mart tarihinde gerçekleşecek olan yerel seçimler için belediye başkanlığı aday adaylığını açıklayacağı iddia ediliyor.

CHP’deki durum ne?

Çerkezköy Belediyle Başkanı Vahap Akay, 2014 yılında olduğu gibi 6 ay sonra gerçekleşecek seçimlerde kendi partisinden aday olmak istiyor. Ancak 24 Haziran seçimleri sonrası CHP’de yaşanan olağanüstü kurultay çağrısında Muharrem İnce’ye verdiği destek nedeniyle sıkıntılı günler yaşıyor. Geçtiğimiz hafta CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Kırklareli’ne geldi. Karşılamaya Vahap Akay da katıldı. Burada Akay, Kılıçdaroğlu ile görüşme fırsatı bulup, aralarındaki buzları eritti mi bilinmez? Bakalım önümüzdeki günlerde her şey ortaya çıkacak. Geçtiğimiz haftaki yazım da da belirttiğim gibi, Akay’ın ‘b’ planı hazır. Bu plan tahminime göre İYİ Parti. CHP eğer kendisini tekrar aday göstermezse Akay, İYİ Parti kartını kullanabilir. Bu karta İYİ Parti ‘Hoş geldin sefalar getirdin’ diyebilir. Tabi Vahap Akay’ın İYİ Parti safına geçerse, CHP’den istifa eden akrabası olan Murat Akay ile de bir yarışa girmesi kaçınılmaz.

Gelelim AK Parti ve MHP’deki duruma…

Bilindiği gibi AK Parti ve MHP 24 Haziran seçimlerinde ‘Cumhur ittifakı’ adı altında birleşti ve seçimden zaferle çıktı. İttifak için yerel seçimler içinde hazırlıkların olduğu biliniyor.
AK Parti teşkilatında ve seçmenlerde adaylık için mevcut Çerkezköy İlçe Başkanı Abdulah Öğe’ye açık desteğini açıkladı ve her platformda bunu dile getiriyor. Öğe’nin en büyük avantajı aslen Erzurumlu olması ve doğma, büyüme Çerkezköy’de yaşaması. Bilindiği üzere Çerkezköy’ün nüfusunun yarısından fazlası Erzurumlu. Bu da Öğe’nin elini güçlendiriyor. Eğitimli kişiliğinin yanı sıra Öğe’nin iş hayatındaki başarısı ortada.

MHP cephesi ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin yapması planlanan ‘ittifak’ görüşmesine kitlenmiş durumda. 24 Haziran seçimlerinde olduğu gibi yerel seçimlerde de olası AK Parti- MHP ittifakı kapsamında ittifak adayı olarak Abdullah Öğe ağır basıyor.

2014 seçimlerine dönecek olursak, CHP’nin adayı Vahap Akay yüzde 40,9 ile 26 bin 884 oy, AK Parti’nin adayı Ali Ertem yüzde 37,8 ile 24 bin 902 oy, MHP’nin adayı Koray Önsel ise yüzde 11,8 ile 7 bin 796 oy almıştı. Şimdi AK Parti’de hedef 2014 yılında kaybettikleri belediyeyi kazanmak, CHP ise ikinci dönemde seçimi kazanmak istiyor.

İbre ne gösteriyor…

24 Haziran seçimlerinde AK Parti, hem Cumhurbaşkanı hem de milletvekili seçimlerinde CHP’den daha fazla oy aldı. Bu da AK Parti’nin ilçe belediyesini kazanma ihtimalinin yüksek olduğunu gösteriyor. Bir de AK Parti-MHP ittifakı olursa tarihi bir fark ortaya çıkabilir.

Kalın sağlıcakla…

YORUM EKLE

banner265

banner562

banner306

banner510