Kapaklı Meclisi toplandı

Kapaklı Belediye Meclisi'nin Aralık Ayı Olağan Toplantısı dün saat 14.00'da gerçekleştirildi.

Kapaklı Meclisi toplandı

Çerkezköy Bakış - Toplantıda gündemde olan Termik Santral ile Adana’nın Aladağ ilçesindeki kız yurdunda yaşanan acı hadise de konuşuldu. Toplantı Kasım ayı içerisinde yapılan Belediye çalışmalarının gösterimi ile başladı.

TERMİK SANTRAL KONUŞULDU

Kapaklı Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleşen toplantı öncesi Belediye’nin Kasım ayı faaliyetleri hakkında bilgilendirme sunumu yapıldı. Sunumun ardından meclisi açan Belediye Başkanı İrfan Mandalı, Adana’nın Aladağ ilçesinde kız yurdunda meydana gelen acı hadisede hayatını kaybedenlere rahmet, ailelerine ve yakınlarına başsağlığı ve sabır diledi. Gündemde olan Termik Santral ile ilgili de konuşan Mandalı,”İnsanlarımızın sağlığını düşünerek bu projeden vazgeçmemiz gerekiyor.” dedi.

MANDALI: NEDEN YAPILMAK İSTENİYOR?

Almanya’nın devlet politikası haline getirerek 2016 yılı itibariyle ülke sınırları içerisindeki termik santralleri yıktığını ifade eden Mandalı “Bizde nedense Almanya’nın tam aksine termik santraller yatırım olarak yapılmaya başlanıyor.” dedi. Alternatif enerji kaynaklarına yönelmek gerektiğini ifade eden Mandalı, “Belediye olarak 1 megavat gücünde rüzgar enerjisi sağlayacak bir tesis hazırlığı içerisindeyiz.Güneş, rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından ihtiyacımızı karşılamalıyız.” dedi.
İrfan Mandalı’nın ardından söz alan AK Parti Kapaklı İlçe Başkanı Salih Bezgin dışarıdan enerji ithal eden bir ülke olduklarını belirterek “Bölgemizde çıkarılan kömür rezervlerinin kalitesi düşük. Termik santral ile kaliteleri yükselterek yeraltı zenginliklerimizi ekonomiye kazandıracağız. Yetkililerle ilgili yapmış olduğumuz görüşmelerde bize teminat verdiler. Hepimiz Kapaklı’da yaşıyoruz, insan sağlığını tehdit eden unsurlara bizde karşı oluruz. Teknoloji üreten enerji üreten ülke olmak istiyorsak olaya duygusal veya parti olarak bakmamalıyız..” şeklinde konuştu.

GÜNDEM MADDELERİ KARARA BAĞLANDI

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi CHP Meclis Üyesi Sami İkizler de yaptığı açıklamada “ Ak Partili arkadaşların Termik Santrale bizde çok karşıyız demelerini beklerdik.” dedi. Ak Partilileri Kütahya’ya davet eden İkizler “ Kütahya’daki Termik Santral’in çevreye verdiği zararı, insanların yaşadığı sıkıntıları gidip görsünler.” dedi. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi CHP Meclis Üyesi Bülent Erez ise Muğla’nın Yatağan ilçesindeki santralde çalışan kişilerden 35 kişinin akciğer kanseri sebebiyle hayatını kaybettiğini,65 kişinin ise hastalığının sürdüğünü ifade etti. Termik Santral ile ilgili konuşmaların ardından gündem maddeleri görüşülerek karara bağlandı.