Atölye ile başladı; Kapaklı’ya fabrika kuracak

Tekstilin kalbinin attığı İstanbul Zeytinburnu’nda ağırlıklı bayan pijaması olmak üzere kadın-erkek pijaması üreterek hem yurt içi hem de yurt dışı piyasasına sunan Bozkuşlar Tekstil’in sahibi Hakan Bozkuş, işçi bulamayınca Kapaklı’ya şube açtı. Erbay Caddesi’nde Moyra Caprice markası adı altında 13 kişi ile üretime başlayan Bozkuşlar Tekstil, kısa sürede 70 kişiye istihdam olanağı sağladı. İstanbul’daki tüm üretimi Kapaklı’ya taşıyarak fabrika üretimine geçmeyi planlayan Hakan Bozkuş, tekstilde ayakta kalmalarının en önde nedeninin kendi sistemine göre çalışmak olduğunu ifade ediyor. Ağırlıklı bayanların çalıştığı Bozkuşlar Tekstil’de çocuklu bayanlar gün içerisinde evlerine giderek çocukları ile ilgilenebiliyorlar.

Atölye ile başladı; Kapaklı’ya fabrika kuracak
ÇerkezköyBakış - Kapaklı’ya işçi bulamadığı için yeni bir işletme kuran Bozkuşlar Tekstil’in sahibi Hakan Bozkuş, 6 ay sonra Kapaklı’ya fabrika kurmaya karar verdi.  
ZEYTİNBURNU’NDAN KAPAKLI’YA
Doğma büyüme Zeytinburnulu olsa da aslen Kastamonu Taşköprülü. İstanbul’da tekstillin kalbinin attığı Zeytinburnu’nda babadan tekstilci Hakan Bozkuş (46) işletmesine kilit vurmaya hazırlanırken, önüne Kapaklı seçeneği çıktı. Bozkuşlar Tekstil’in sahibi Hakan Bozkuş ile Zeytinburnu’ndan Kapaklı’ya uzanan iş öyküsünü konuştuk.
YOLU VİZE’YE DÜŞER
Hakan Bozkuş’un yolunun Kapaklı’ya düşmesi filmlere konu olacak türden. İstanbul Zeytinburnu’ndaki tekstil işletmesine işçi bulamayınca işini noktalamayı düşünen Hakan Bozkuş (46)’un önüne Kırklareeli ‘Vize’ seçeneği çıkar. Bir arkadaş ortamında Vize’ye yeni bir işletme kurma teklifi ile karşılaşan Hakan Bozkuş, ertesi gün 145 km uzaklıktaki Vize’ye yeni bir işletme için yer bakmaya gider.
VİZE SERÜVENİ KISA SÜRER
Hakan Bozkuş’un Vize’de işletmesine yer bulması için bölge halkı seferber olur. Hatta cami imam hatibi dahi yer konusunda uğraş verir. Hakan Bozkuş tüm arayışlarının ardından yaklaşık kiralık bir yer bulur. Kirada da anlaşınca işyeri sahibi ile el sıkışan Hakan Bozkuş, işyeri içi thibi adilat sırasında çıkan bir pürüz nedeniyle Vize’den vazgeçer.
SİNOP DEFTERİ AÇILMADAN KAPANIR
İstanbul’da işçi bulamadıkları için alternatif arayan Hakan Bozkuş, Kapaklı’ya gelmeden kayın biraderinin Sinop’a taşınma teklifi ile karşılaşırlar. Kayın biraderinin kalkınmada öncelikli iller arasında olmasından dolayı Sinop taşınma teklifi ailede tarafından değerlendirilirken, araya iş yaptıkları firma girer. Firma sahibi Sinop’a soğuk bakınca, Bozkuş ailesi Sinop defterini açmadan kapatır.KAPAKLI BİR UMUT OLUR
Hakan Bozkuş’un Vize’den yer bulamadığını öğrenen yakın çevresi Kapaklı’daki emlakçılar yoluyla Kapaklı’dan yer ararlar. Telefonu çalan Hakan Bozkuş, Kapaklı’ya pek sıcak bakmasa ‘son umut’ olarak Kapaklı’ya gelir. Şu anda işletmenin bulunduğu yeri eşi ile birlikte gezen Hakan Bozkuş, yeri beğenince taşınma çalışmalarına başlarlar.
TEMMUZ’DA ÜRETİME BAŞLADI
Hakan Bozkuş’un en büyük şansı Kapaklı’ya geldiğinde kendisine herkesin yardımcı olması olur. Kapaklı’da tanıştığı hiçbir kimseden zarar görmemesi Hakan Bozkuş’un çalışma azmini artırır. Tadikat çalışmalarının ardına Erbay Caddesi’nde Bozkuşlar Tesktil, Temmuz ayında üretime başlar.13 KİŞİ İLE BAŞLADI 70 KİŞİYE ULAŞTI
13 kişi ile üretime başlayan Hakan Bozkuş istihdam sayısının gün geçtikçe artırır. İşçi sayısını 6 ayda 70 kişiye çıkaran Hakan Bozkuş, her gün de yeni iş talepleri alır.
MAAŞ VE FAZLA MESAİ ZAMANINDA ÖDENİR
Bozkuş, Kapaklı’da işletmesine ilginin ana nedenini zamanında yaptığı maaş ve mesai ödemeleri olduğunu söylüyor ve ekliyor: “İşletmemizde vardiya yok. Çalışanlarımız 08.00’de işe başlayıp, en geç 18.30’da çıkıyorlar.’’
“2-3 AY DEPOYA MAL YAPARIZ’’
Hakan Bozkuş, Kapaklı’da Caprice Moyra markası altında üretim yaptıklarını ifade ederek, “Şu an mal satmıyoruz, 2-3 ay mal satmayız. Depoya yaparız malı, depoya koyarız, katalogları yaparız, 500 bin-700 bin takım hazırlarız sonra satarız’’ diyor.
Kapaklı’da her ay 6işçi sayısını artıran Hakan Bozkuş, bölgede fason iş yapmanın oldukça riskli olduğunu ifade ediyor. Kimse fason iş için Kapaklı’ya gelmesin, dağılır’ diyen Bozkuş, ‘İstanbul’dan buraya fason mal göndermiyorlar. Her zaman çalışmak lazım. Aksi halde ayakta kalmak imkansızlaşır. ’’ diyor.

banner287


“AİLE ŞİRKETİYİZ’’
Kendilerinin ağırlıklı olarak bayan pijaması ürettiklerini anlatan Hakan Bozkuş “Erkek ve bayan pijaması üretiyoruz. Baba mesleği olarak bu işi yapıyoruz. Bizler üretiyoruz, arkadaş pazarlıyor, ama aile şirketi gibiyiz. “ ifadelerini kullanıyor.
“ÜRÜNLERİMİZİ ALAN 10 YIL GİYER’’
Ürünlerinin hem yurt içinde hem de yurt dışını verdiklerini kaydeden Bozkuş, Özdilek ve YKM gibi mağazalarda ürünlerini görülebileceğini belirterek şunları söyle devam etti: “Ürünlerimiz orta ve üst gelir seviyesindeki müşterilerine hitap ediyor. Ürünlerimizi alanlar yaklaşık 10 yıl giyer.’’
SATIŞ MAĞAZASI AÇTI
Bozkuş işletmenin giriş kısmında fabrika satış mağazası açtıklarını ifade ederek fabrika satış mağazasında ikinci kalitedeki ürünleri satışa sunduklarını ifade ediyor.
‘Kapaklı’da işyeri bulamasaydık, üretimi sonlandıracaktık’ diyen Hakan Bozkuş, “Devlet bir dönem teksti bir anlamda bir tarafa bırakmıştı. Biz o dönemde dahi üretimden düşmedik. Ancak, belli bir süre sonra devlet dışarıdaki üretime kota getirince tekstilde eleman sıkıntısı yaşanmaya başlandı. ’’ ifadelerini kullanıyor.
“KAPAKLI’YA FABRİKA KURMAYI PLANLIYORUM’’
Bozkuş, Kapaklı’da hedefledikleri noktada ulaştıklarını söyleyerek “Her geçen gün daha ileriye gittik, bu da bizim buraya geldiğimizde doğru tercihte olduğumuzu gösteriyor.’’ Diyor.  Yaklaşık 250 bin TL’lik bir yatırımla Kapaklı’daki işletmelerini kurduklarını ifade eden Hakan Bozkuş, Kapaklı’daki işletmeyi fabrika olarak büyütmek istediklerini söylüyor. İstanbul’daki yaklaşık 100 kişinin çalıştığı işletmeyi de Kapaklı’ya taşımayı düşündüklerini açıklayan Bozkuş “Kapaklı bizim çok ideal, ailemiz son kararı olumlu yönde verirse İnşallah burada fabrika kuracağız’’ diyor.“BÜYÜK FİRMALAR YER ARIYOR’’
Kendileri dışında büyük firmaların da Kapaklı’da yer aradığını anlatan Hakan Bozkuş, “Kapaklı’ya gelmek isteyen, işletmesini taşımak isteyen arkadaşlar var. Yer arıyorlar’’ diyor.
“ÇOCUKLU BAYANLAR GÜN İÇERİSİNDE EVLERİNE GİDEBİLİYOR’’
İşini eksiksiz yapan, düzgün çalışan her zaman ayakta kaldığını ifade eden Hakan Bozkuş, işyerinde çalışanların çoğunun kadın olduğunu söylüyor. Hakan Bozkuş, çocuklu bayanların gün içerisinde evlerine giderek, çocuklarına bakabildiklerini söylüyor.
Bozkuş, kendilerine çalışmak için gelenlerin bazılarının işsizlik sigortasından yararlanmak için sigortasız çalışma teklifinde bulunduklarını söyleyerek, bu şekilde işyerine almadıklarını belirtiyor.
“KENDİ SİSTEMİMİZE GÖRE ÇALIŞIYORUZ’’
Aylık 80-90 bin model üretim yaptıklarını anlatan Hakan Bozkuş, iç pazar dışında dış pazara ürün verdiklerini belirtiyor. Özellikle Yunanistan, Rusya ve Arap ülkelerinin ciddi müşterileri arasında olduğunu belirten Bozkuş, kataloglarını çıkarmadan da kimseye ürün satmadıklarını ifade ediyor. Ayakta kalmalarının en önemli nedenlerinden birinin kendi sistemleriyle çalışmak olduklarını ifade eden Hakan Bozkuş, kendi sistemleri dışında çalışmadıkların anlatıyor.
“EN BÜYÜK DESTEKÇİM EŞİM OLDU’’
Hakan Bozkuş, eşi Nesrin Bozkuş’un Zeytinburnu’nda bulunan şirketin başında bulunduğunu söyleyerek “Kapaklı’ya gelmemizde işyerimizin dizaynı konusunda benim en büyük destekçim oldu. İşyerimizin her noktasında eşimin fikirleri ve planlamaları yer alıyor.  Tekstil işi erkek gözüyle farklı bayan gözüyle daha da farklıdır.  Eşim işin de her zaman profesyonel olmuştur.. Eşimin emeği çok fazladır. Kendisine ne kadar teşekkür etsem azdır’’ diyor. Kapaklı’ya işyeri açtıktan sonra İstanbul’da tekstil işiyle uğraşan birçok arkadaşının işyerini devretmesi konusunda kendisine teklif getirdiklerini söyleyen Bozkuş, “Devretmek gibi bir düşünce olmadı. İşimizi burada en iyi şekilde devam ettireceğiz’’ dedi.
TEŞEKKÜR ETTİ
Kapaklı’ya taşındıktan sonra ünlü tekstil firması Kığılı firmasından sipariş aldıklarını söyleyen Hakan Bozkuş, “Kığılı’nın penye grubu üretimini artık kendi atölyemizde yapmaya başladık.’’ Diye konuştu.
Bozkuş ayrıca İstanbul’dan Kapaklı’ya gelmesinde ve Kapaklı’da kendisine yardımcı olan işletme sahibi ve arkadaşlarına teşekkür etti.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2014, 14:50
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kanatsız Melek
Kanatsız Melek - 5 yıl Önce

ben bir ara sizin iş yerinizde çalıştım ve 1 gün işe gitmeyince 2 günlük paramı kestiniz. .burda yalan haber verilmiş.siz burda öğlen evlerine gidebiliyorlar demişsiniz ama 1 gün bile işe gelmeyince 2 gün kesiyorsunuz..siz böyle insansınız işte insanları kandırmak için burda böyle yalan haberleri paylaşıyorsunuz.siz kimmm anneleri eve yollamak kim?? sizin o kadar para kazanmanızın nedeni çok çalışmak değil insanların hakkını yemekten! bütün ortacıları,temizlemedekileri ve ütüdekileri sigortasız çalıştırıyorsunuz..yemekleriniz çok kötü insanın midesi bulanıyor.sigortasız çalışmak isteyenleri geri yolluyorum demişsiniz ama öyle diyenleri kaçırmamak için can atıyorsunuz..bu kadar çok yalan yazmayı nerden öğrendiniz?? kaç günde yazdınız da yayınladınız bu yalanı?hani bir ara sizin iş yerinizde çalışmıyştım ya keşke çalışmasaydım bin pişman ettiniz o kadar paramı yediniz haram zıkkın olsun boğazınızda dizilsin o lokmalar!!rabbim diğer taraftta hesabını soracak size o zaman görücem fabrikayı

nesrin bozkuş
nesrin bozkuş - 6 yıl Önce

bizlerde sana teşekkür ediyoruz.herşey karşılıklıdır.bu bir halka ve hepimiz o halkanın parçalarıyız.başarı bir tesadüf değil,çalışma ve emeğin sonucudur.inşallah başarılarımız daim olur.

ilkay Biber
ilkay Biber - 6 yıl Önce

tebrikler.başarilarinizin devamini diliyorum

mehmet
mehmet - 6 yıl Önce

tebrik ederim mevla yolını açık etsin.

Orkun Baba
Orkun Baba - 6 yıl Önce

allahın selameti üstünüzde olsun hayırlı işler dilerim.

Umit ozgur
Umit ozgur - 5 yıl Önce

Allah yardimcin olsun bassrilar dilerim

ridvan ekren
ridvan ekren - 4 yıl Önce

kapaklıdaki yeni yeriniz hayırlı ve uğurlu olsun

Sedat duyan
Sedat duyan - 4 yıl Önce

Bizde atölyeciyiz bi iş imalat yapmay karar verdik bayan çamışırı amabiliyosunuz bu işin rakibi çok dev firmalar nasip


SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306