Kapaklı Meclisi'nde Şeffaflık Tartışması

Kapaklı Belediyesi Aralık ayı olağan meclis toplantısı dün Belediye Başkanı İrfan Mandalı başkanlığında yapıldı.

Kapaklı Meclisi'nde Şeffaflık Tartışması
Kapaklı Belediyesi Aralık ayı olağan meclis toplantısı dün Belediye Başkanı İrfan Mandalı başkanlığında yapıldı. Toplantıda 2014 yılının genel bir değerlendirmesini yapan Başkan Mandalı 2014 yılının hareketli geçtiğini söyledi.

Çerkezköy Bakış -
Kapaklı Belediyesi, 2014 yılının son Olağan Meclis Toplantısı’nı dün saat 14.00’da gerçekleştirdi.
2014 HAREKETLİ GEÇTİ
Gündem maddelerine geçmeden önce konuşan Belediye Başkanı İrfan Mandalı, 2014 yılının oldukça hareketli geçtiğini dile getirirken, AK Parti Kapaklı İlçe Başkanı seçilen Meclis Üyesi Salih Bezgin’e de yeni görevinde başarılar diledi. Açılış yoklama ve saygı duruşuyla başlayan toplantıya, cenazesi olması sebebiyle AK Partili  Meclis Üyesi İrfan Demir katılmazken, Kaymakamlık tarafından sunulan bir dilekçe de gündeme dahil edildi.AK PARTİ GRUBU ÖNERGE VERDİ
Toplantıda ayrıca, AK Parti Grubu da bir adet önerge verdi. Önergede, toplantıda yer alan gündem maddelerin içeriklerinin daha detaylı ve daha anlaşılır bir şekilde Meclis Üyelerine tebliğ edilmesi istenerek, “Bu maddelerin daha şeffaf ve anlaşılır şekilde tartışılacağını, alınacak kararların Kapaklı’ya daha faydalı olacağına inanıyoruz” denildi. Salih Bezgin de, yapılacak çalışmaları vatandaşlardan öğrendiklerini ve bunun üzücü bir durum olduğunu dile getirirken, konularla ilgili daha net bilgi almak istediklerini vurguladı. Bunun üzerine konulan Başkan Mandalı, daha detaylı bilgi alınmasının önünde hiçbir engel olmadığına ve ilgili dilekçelerle istenilen bilginin alınabileceğini söyledi. Gündemde ilk olarak Pazar Yeri Komisyonu’nun ilçedeki Pazar yerleri ile ilgili raporu okundu. 
KOMİSYON RAPORU OKUNDU
İlk olarak Perşembe Pazarı ile ilgili okunan raporda, komisyonun Pazar yerlerinde inceleme yaptığı belirtilerek, “İnceleme sonunda, Celal Bayar Caddesi üzerinde kurulan Perşembe Pazarı yerinin imar planında olmadığı, trafiği etkilediği, okullar bölgesinde olduğundan öğrencilerin giriş çıkışını engellediği, öğretmen ve öğrencilerin dikkatini dağıttığı ve Pazar yerleri yönetmeliğinin 6.maddesindeki şartları taşımadığı tespit edilmiştir. Ayrıca, pazarın 19 Mayıs Caddesi’nde kurulmak istendiği ancak yer dere kenarında olduğundan, Pazar yerinin sel felaketinden etkilenebileceği, dere kenarındaki birikintilerin koku yapacağından insan sağlığını olumsuz etkileyeceği kanaatine varılmıştır.  Buraya en yakın Mehmet Akif Ersoy Caddesi’nin Çiğdem Sokak’la kesiştiği noktadan başlayarak Güvercin Sokak’ta biten noktaya kadar, Pazaryerleri yönetmeliğinin 6.maddesindeki şartları taşıması halinde, imar planlarında uygun Pazar yeri oluşturuluncaya kadar geçici olarak semt pazarının kurulması uygun olacaktır” ifadelerine yer verildi.“KAPALI PAZAR YERİNE İHTİYACIMIZ VAR”
Komisyon, Pazar günleri Canbazlar Caddesi üzerinde kurulan Pazar ile ilgili olarak da, yine söz konusu yerin imar planında olmadığı kaydedilirken, “Vatan Caddesi, Yıldız Caddesi ve Zengin Caddesi ile kesişen yolları kapattığı, Pınar Bulvarı’na bitişik olduğundan trafiği olumsuz yönde etkilediğinden, semt pazarının, Pazaryerleri yönetmeliğinin 6.maddesindeki şartları taşıması halinde, Tuna Caddesi ile Erbay Caddesi’nin kesiştiği noktadan başlayıp, İstiklal Caddesi’yle Koru Sokak arasındaki Kerem Sokak üzerine geçici olarak kurulması uygun bulunmuştur” denildi.  Konuyla ilgili yapılan görüşmeler sonrasında, AK Parti Grubu, konunun komisyonca bir kez daha değerlendirilmesini isterken, Salih Bezgin, Kapaklı’nın acil şekilde Kapalı Pazar yeri ihtiyacı olduğuna dikkat çekerek, “Atık köy mantığından çıkmamız lazım” dedi.
OY ÇOKLUĞU İLE KABUL EDİLDİ
Pazar Yeri Komisyon Raporu, AK Parti grubunun ret oyuna karşılık oy çokluğu ile kabul edildi. Komisyonun, Karaağaç Mahallesi Demokrasi Caddesi üzerinde kurulan semt pazarı ile ilgili verdiği, ‘İmar Planında uygun Pazar yeri oluşturuluncaya kadar geçici olarak devam etmesi’ yönündeki kararı ise oy birliği ile kabul edildi.
BAZI KONULAR İLGİLİ KOMİSYONLARA HAVALE EDİLDİ
Toplantının devamında, dolu kadro değişikliği ile ilgili gündem maddesi oy birliği ile kabul edilirken, Tekirdağ Valiliği Tapu Kadastro Müdürlüğü’nün, Karlı Mahallesi’nde bilirkişi heyeti oluşturulmasına ilişkin talebi de karara bağlandı.İlçe genelinde aynı ismi taşıyan cadde ve sokak isimleri ile ilgili dilekçe, incelenmek üzere oy birliği ile İmar Komisyonu’na havale edilirken, yine ilçedeki parklara isim verilmesi konusu da İmar Komisyonu’na gönderildi.KAPAKLI’YA KARDEŞ BELEDİYE
Başkan Mandalı ve Meclis Üyeleri, Kapaklı Belediyesi ile Moldova’ya bağlı Gagavuzya Özerk Cumhuriyeti’nin Beşalma Belediyesi’nin Kardeş Belediye olmasına da oy birliği ile karar verdi. Gündemin 4.maddesinde, Plan Bütçe Komisyon kararları görüşüldü. Komisyonun, Fen İşleri Müdürlüğünün Kuruluş, Görev ve Çalışma Esasları Yönetmeliği, Etüt Proje Müdürlüğü'nün Kuruluş, Görev ve Çalışma Esasları Yönetmeliği, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nün Kuruluş, Görev ve Çalışma Esasları Yönetmeliği ile Yazı İşleri Müdürlüğü'nün Kuruluş, Görev ve Çalışma Esasları Yönetmeliği ile ilgili verdiği ‘onay’ kararı oy birliği ile kabul edildi.
İMAR KOMİSYONU’NDA GÖRÜŞÜLECEK
Kapaklı Belediyesi Aralık ayı Olağan Meclis Toplantısı, Zabıta Müdürlüğü Görev ve Çalışma Esasları Yönetmeliği’nin Plan Bütçe Komisyonu’na aktarılması ve İmar Komisyonu’na havale edilen tek konunun görüşülmesinin ardından son buldu. Dilekçeler kısmında son olarak, Kapaklı Kaymakamlığı yeri ile ilgili konu görüşüldü. İlgili dilekçede, Belediye Hizmet Alanı olarak ayrılan alanda, plan tadilatı yapılarak alanın Resmi Kurum şeklinde düzenlenmesi talep edildi. Talep, İmar Komisyonu’na havale edildi.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2014, 09:14

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner562

banner306

banner510