Kapaklı Meclisi’nde ‘yetki’ gerginliği

Kapaklı Belediyesi 2013 yılı Mayıs ayı olağan meclis toplantısı dün gerçekleştirildi. Toplantıya Kapaklı’nın sorumluluk alanlarına dâhil edilen yerleşim yerlerine yatırım ve hizmetin götürülmesi konusu damga vurdu. İçerisinde Pınarça Köyü’nün de bulunduğu köylere hizmet götürülme yetkisi oy çokluğu ile Belediye Başkanı İrfan Mandalı’ya verilince toplantıda gerginlik arttı. AK Partili Meclis Üyeleri Ali Doğuş ile Ruhi Özden Mandalı’yı suçlayarak,”Yaptığınız siyasi manevralarla sanki köylere hizmet götürülmesine karşıyız gibi bir algı oluşturdunuz. Sizi kınıyoruz.” Dediler. Doğuş ile Özden, ardından meclis toplantısını terk ettiler.

Kapaklı Meclisi’nde ‘yetki’ gerginliği
ÇerkezköyBakış - Kapaklı Belediyesi 2013 yılı Mayıs ayı olağan meclis toplantısı dün gerçekleştirildi.
BELEDİYE MECLİSİ TOPLANDI
Kapaklı Belediyesi meclis salonunda saat 14.00’te başlayan toplantıda 11 gündem maddesi ele alındı ve karara bağlandı. Açılış ve yoklama ile başlayan meclis toplantısında saygı duruşunun ardından gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi. İlk olarak 2012 yılı mali yılı gelir ve gider kesin hesaplarının müzakere edilerek karara bağlanması maddesi gündeme alındı. Yapılan bilgilendirmede 2012 yılı gider bütçesi 31 milyon 407 bin TL olarak gerçekleşirken gelir bütçesi ise 34 milyon 500 bin TL olarak gerçekleştiğini belirtildi.  İlgili gündem maddesi oy birliğiyle kabul edildi. Sonrasında ise Belediye norm kadro cetvelleri talebi görüşülerek karara bağlandı.
EK BÜTÇE VE 2013 BÜTÇESİNE AKTARMA YAPILMASI KABUL EDİLDİ
Ek bütçe yapılması ve 2013 mali yılı bütçesinde aktarma yapılması konularının görüşülme maddesinde ise, taş bakım ve onarım, yol bakım ve onarım, diğer mefruşat alımları, büro bakım ve onarım giderleri, temsil, ağırlama ve tören giderlerinde kullanılmak üzere toplam 5 milyon tutarındaki ek bütçe oy birliği ile kabul edildi. Ayrıca İş makinesi kiralama bedelleri, kara taşıt alımları, kanalizasyon tesisi yapım giderleri, sabit iş makinesi alımları, sözleşmeli personelin sosyal hakları, diğer özel malzeme alımları için 1 milyon 193 bin 476 TL’nin 2013 bütçesine aktarılması oy birliğiyle kabul edildi.KÖYLERE HİZMET MADDESİ GERGİNLİK OLUŞTURDU
Bir diğer gündem maddesi olan Kapaklı ilçesi sorumluluk alanlarına dahil edilen yerleşim yerlerine yetki dahilinde her türlü yatırım ve hizmetin götürülmesi konusunun görüşülmesine geçildi.  Bir hayli gergin geçen maddenin görüşülmesinde AK partili Belediye meclis üyesi Ali Doğuş bu yardımlara ilişkin yetkinin meclise verilmesi gerektiğini savunarak, “6360 sayılı madde zaten bu yetkiyi belediyelere tanıyor. Biz burada yetkinin belediye başkanına değil, belediye meclisine verilmesini istiyoruz.” dedi. Buna karşılık Mandalı maddenin oylatılmasını istedi. Madde 7 oya karşılık 7 kabul oyu aldı ve yasa gereği başkanın eşit oylarda 2 oy hakkı bulunduğu için bu madde oy çokluğuyla kabul edildi. Maddeye Nedim Yılancı, Ali Doğuş, Ruhi Özden, Salih Bezgin, Erol Özkan,  İrfan Demir, Ahmet Yörük ve Ahmet Doğaç red oyu verdi. Bu maddenin oylatılmasının ardından meclise 5 dakika ara verildi.
MECLİS SALONUNU TERK ETTİLER
Köy muhtarlarının da takip ettiği meclis toplantısında ara dönüşü Ali Doğuş başkan Mandalı’dan söz hakkı isteyerek,” Burada bazı siyasi manevralarla bizim köylere hizmet götürülmesine engel oluyormuşuz gibi bir hava estirdiniz. Ben köylere hizmet götürülmesini her zaman destekliyorum. Ancak bunun yetkisinin belediye başkanında değil belediye meclisinde olmasını istiyorum. Ama siz bunu anlamadınız. Bizi köylü vatandaşlarımızla karşı karşıya getirdiğiniz için sizi kınıyorum ve toplantıyı terk ediyorum.” Dedi. Ali Doğuş ile birlikte Ruhi Özden de toplantıyı terk ederken  Belediye Başkanı Mandalı,” Kararınıza saygı duyuyorum” demekle yetindi.
banner287İÇ MİMAR DA GEZİYE KATILACAK
Yaşanan gerginliğin ardından toplantıya devam edilirken, 20 -27 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek İngiltere, İskoçya ve Galler gezisine Kapaklı ilçesinden bir vatandaşın da götürülmesi oy birliği ile kabul edildi. İç Mimar olan Kaan Vaizoğlu belirtilen tarihlerde yapılacak olan Büyük Britanya gezisine katılacak.
“YAPABİLECEĞİMİZ BİRŞEY YOK’’
Gündemin 9. Gündem maddesi olan, dilekçelerin görüşülmesinde ise Site spor kulübü derneği tarafından karate branşında ödül kazanan toplam 19 sporcuya 16 bin TL ödül verilmesi kararı oy birliği ile kabul edilirken, 1530 ada ve 1 nolu alanda tüp ve tehlikeli madde deposu bulunan Ufuk Bayraktar’ın sahibi olduğu yapının yıkılacağı için kendisine yer gösterilmesi ile ilgili madde imar komisyonuna havale edildi. Kendisine 2002 yılında bu alanın belediye meclis kararı ile verildiğini belirten Bayraktar’a Mandalı,”o zaman böyle bir karar verilmiş şimdi valilik ve kaymakamlıktan gelen yazı ile bu tür faaliyet gösteren yerlerin yıkılması isteniyor. Yapabileceğimiz bir şey yok” cevabını verdi.
6 MİLYONLUK KREDİ TEKRAR KABUL EDİLDİ
2012 yılında talep edilen 6 milyon TL’lik kredi için İller Bankası’nın 2013 yılında da meclis kararı istemesi nedeniyle mecliste yeni bir karar alındı.
İMAR PLANI DİLEKÇELERİ KOMİSYONA HAVALE EDİLDİ
Son olarak 11. Maddeye geçildi. Yapılan bilgilendirmenin ardından ilgili gündem maddesi oy birliği ile İmar Komisyonu’na havale edildi. Son gündem maddesinin görüşülüp karara bağlanmasının ardından Kapaklı Belediyesi Mayıs ayı olağan meclis toplantısının ilk oturumu tamamlandı.
Haber: Savaş Akyıldırım

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2014, 18:07
YORUM EKLE
YORUMLAR
kapaklı
kapaklı - 6 yıl Önce

sayın kapaklı akp ilçe başkanı süreci yönetemediğinin resimli bir örneği her zaman olduğu gibi kendi çıkarlarından başka bir şey düşünmeyen mütahit iki meclis üyene teşekkür edersin her halde, gerçi onlar senle muhatap olmaz çünkü dışarıda akp li mecliste dsp li

SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner510