Kapaklı uluslararası kukla festivaline hazırlanıyor

Kapaklı Belediyesi, dünyaca ünlü 'Kukla Festivali'ne ev sahipliği yapacak. Kapaklıda ki 8 okulunun katılacağı '5. Uluslararası Trakya Kukla Festivali' 1-4 Nisan tarihleri arasında Kapaklıda yapılacak.

Kapaklı uluslararası kukla festivaline hazırlanıyor
ÇerkezköyBakış - Son dört yıldır, toplam 25 ülkede seyirci ile buluşan 'Kukla Festivali' kapsamında bu yıl geniş kapsamlı bir program düşünülüyor. 26 ülkeden ekibin yer aldığı festivalin Kapaklı ayağında ise 10 ülkeden 11 farklı ekip oyunlarını sergileyecek. Kapaklılı çocuklar için sahnelenecek kukla oyunları için heyecanlı bekleyiş başladı.
KAPAKLI BELEDİYESİ ORGANİZE EDECEK
Festivalin Kapaklı ayağının Kapaklı Belediyesi tarafından organize edileceği bildirildi. Kapaklı Belediyesi Halkla ilişkiler Müdürlüğü yetkilileri, festivalin ayrıca Trakya Kalkınma Ajansı’nca da desteklendiğini belirterek ‘Uçaneller Kuklaevi’nin de organizasyon içerisinde yer aldığını söylediler. Trakya genelindeki festival 17 Mart- 10 Nisan arasında gerçekleşecek. Bu festival kapsamında 100 bin çocuğun oyunları izleyeceği tahmin ediliyor.’’ Dediler.
“FESTİVAL DÜNYA BARIŞI ÜZERİNE VURGU YAPIYOR”
Uçaneller Kukla evi Genel Sanat Yönetmeni Mesut Sarıoğlu, festivalin dünya barışı üzerine vurgu yaptığını söyledi. ABD ile İran’ın aynı festivalde yer aldığını söyleyen Sarıoğlu, “Bu Türkiye’nin en büyük festivali. Ve seyirci açısından da dünyanın en büyük festivallerinden biri. Festivalimizde 26 ülkeden 36 tiyatro grubu yer alacak. Bunun yanında Amerikalı arkadaşlarımızla İranlı arkadaşlarımız birlikte aynı festival içinde yer alıyorlar. Festival dünya barışı üzerinde de vurgu yapıyor. Festivalimizde ilginç oyunlar var. Almanya’dan gelen bir grubumuz 5 dakika boyunca 2 kişiye ve sadece büyüklere gösteri yapıyor. ABD’li, Perulu, İranlı arkadaşlarımız, İtalyan Laura Kibel büyüklere de kukla yapıyor. Ben özellikle Laura Kibel’i kimsenin kaçırmamasını tavsiye ediyorum. Çünkü dünyanın en iyisi. Ayaklarıyla kukla yapıyorlar. Peru ve Bosna Hersek’i kimse kaçırmasın onlar da sadece elleriyle kukla yapıyorlar” dedi.


banner287

“ETKİNLİKLERİMİZE DEVAM EDECEĞİZ”  
Konuyla ilgi açıklamalarda bulunan Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı “ Böyle güzel bir etkinliğin içerisinde yer almaktan çok mutluyuz. Uluslar arası Kukla Festivali Geleceğimizin teminatı, ülkemizin en değerli varlıkları olan çocuklarımızı biraz olsun yoğun ders temposundan uzaklaştırıp onları eğlence ve düşler dünyasında bir gezintiye çıkaracaktır. Umarım bu gezide çocuklarımız keyifli dakikalar yaşarlar. Kukla festivali çocukların hayal dünyasında yeni bir pencere açacak ve çocuklarımızın hayal dünyalarının gelişmesine katkı sağlayacaktır. Kapaklı Belediye Başkanlığı olarak bizler çocuklarımız için çeşitli etkinlikler düzenlemeye devam edeceğiz. Kukla festivalimize tüm çocuklarımızı bekliyoruz" kaydetti.
TÜRKİYE’DEN İSPANYA’YA, BREZİLYA’DAN KOSOVA’YA
Festival süresince oynanacak olan oyunlar ABD, Avustralya, Avusturya, Arjantin, Almanya, Brezilya, Bulgaristan Belçika, Bosna Hersek, Çek Cumhuriyeti, Ermenistan, Fransa, Hırvatistan, İran, İspanya, İtalya, Kolombiya, Kosova, Macaristan, Rusya, Peru, Tunus, Ukrayna, Uruguay, Yeni Zelanda ve Türkiye'den katılacak oyuncular tarafından canlandırılacak. Oyunlar kapsamında Çerkezköy’de ise Brezilya Tiyatro Grubu Opera Na Mala,  Alman Tiyatro Grubu Fifty Well, Fransız Tiyatro Grubu Rue Bargue , Avustralya Tiyatro Grubu Sydney Puppet Theatre, Rus Tiyatro Grubu Victor Antanov, Çek Cumhuriyeti Tiyatro Grubu Pavel Vangeli, Kosova Devlet Tiyatrosu, Türkiye -Ankara tiyatro gruplarından Tiyatro Çes, Türkiye- İstanbul tiyatro gruplarından Tarla Faresi Tiyatro Grubu, İspanya Tiyatro Grubu Raimon Ruiz ve İtalyan Tiyatro Grubu Vrein Theatre oyunları Kapaklılı  çocuklarla buluşacak.
“80 DAKİKA İLE 8 OKUL’’
Oyunlar, her okulda 40’ar dakikadan 2’şer oyun olmak üzere toplam 80 dakika sürecek. Gösteriler, Kapaklı Gazi ilkokulu, Kapaklı Mehmet Elfide Erdegül İlköğretim Okulu, Kapaklı Sanayiciler İlköğretim Okulu, Kapaklı Yıldızkent Ortaokulu, Kapaklı İrfan-Fatma Mandalı ilköğretim Okulu, Kapaklı Gazi Ortaokulu, Kapaklı Ortaokulu, Kapaklı Cumhuriyet İlköğretim Okulunda öğrencilerin beğenisine sunulacak.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2014, 18:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306