Kapaklı’da ‘eksper’ rahatsızlığı

Kapaklı’da faaliyet gösteren Yunus İnşaatın sahibi Ali Durgür ile iş ortağı Safiye Savaş, eksperlerle ilgili sıkıntılarını dile getirdiler. Eksperlerin daire fiyatlarını kırarak satıcı, alıcı ve emlak piyasasını zor durumda bıraktığını ifade eden Ali Durgür ile Safiye Savaş, “Kapaklı’da ki daireler Çerkezköy’deki dairler ile fiyat konusunda yarışırken, 85 bin TL değerinde olan bir daireyi inceleyen eksperin daireye 65 bin TL değer biçmesini bir türlü anlamıyoruz. Dairenin bedeli düşürüldüğü zaman halkımızın nasıl daire alabilecek. Verilen bedel üzerinden kredi çıksa bile vatandaşlarımız kredinin yüzde 75’ini kullanabiliyorlar. Bu yüzden de hem satıcı hem de alıcı mağdur duruma düşüyor” dedi.

Kapaklı’da ‘eksper’ rahatsızlığı
ÇerkezköyBakış - Eksper firmalarının Kapaklı’da daire ve arsalar için gelişi güzel bedel çıkardıklarını söyleyen Yunus İnşaat’ın sahibi Ali Durgür ve iş ortağı Safiye Savaş, soruna bir an önce çözüm bulunmasını istediler.
“ALICI VE SATICI ZOR ANLAR YAŞAMAYA BAŞLADI’’
Kapaklı Belediyesi karşısında faaliyet gösteren Yunus Emlak’ın sahibi Ali Durgür ile iş ortağı Safiye Savaş, Kapaklı’da faaliyet gösteren eksperler hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Kapaklı’da eksperler yüzünden zor günler geçirdiklerini belirten Ali Durgür ile Safiye Savaş, “Yaşanan sıkıntılar yüzünden 7 dosyamız tapuya gitmeden geri döndü. Kapaklı ilçe görünümü taşıyor iken Çerkezköy ile neden eş değer değil, bunu anlamış değiliz. Çerkezköy’de giriş kat bedeli bile olmayan ekspertiz sonucu, Kapaklı’da belediye yanında bulunan 105 ve 110 metrekarelik alanlarda olması normal midir? Bölge bölge değişkenlik taşıyan Kapaklı bu şekilde nasıl büyüme gösterecektir. 6’ncı banka şubesi gelecek olan ilçemiz banka müşterileri adına zor duruma düşmektedir. Belediye yanında bulunan 110 metrekarelik ara kat olan bir daire eksper raporuna göre 65 bin TL, sahibinin gözünde 90 bin TL ise bu durum nasıl açıklanabilir. Bu raporlar satıcı müteahhitler ve alıcı kişilerce zor süreç demektir. Bir daire 45 bin TL yapıyor ise her gün büyüyen bir ilçenin geleceği hoş görünmemektedir” dediler.
“YAPILAN GELİŞİ GÜZEL TESPİTLER ARTIK BİZLERİ BIKTIRDI’’
Fabrikada çalışıp ev almak isteyen vatandaşların bu yüzden zor duruma düştüklerini kaydeden Savaş, “Eksper raporunun ardından 50 bin TL’ye kadar kredi çıkması çok anlamsız. Bina sıfır ve fiyat düşük çıkarıyor. Değerinin çok altında gösteriyorlar. 85 bin TL’lik bir daire için gösterdiği rakam 65 bin TL. Vatandaş bunun da kredi olarak yüzde 75’ini kullanabiliyor, bu da 47-48 bin TL yapıyor. Bankacılık sisteminde çok büyük kopukluk var. Kredisi zor çıkan insanlarımız var ve bu sorundan dolayı eksper itirazlarından biz de fazlasıyla yorulduk. Her itiraza 650 ve 500 TL olarak yatırılmaktadır. Aynı bankanın itirazı olunca aynı dosyaya istinaden aynı grubun başka bir elemanı gelmektedir” diye konuştu.
banner287
“DAİRE FİYATLARI ÇERKEZKÖY İLE YARIŞIYOR’’
Kapaklı Belediyesi arkasında bulunan ara kat bir daireye 65 bin TL değer biçilmesinin akıl almaz bir durum olarak değerlendiren Safiye Savaş şöyle devam etti: “Bu şekilde giderse alıcı ve satıcılar arasında ciddi polemikler olacaktır. Ekspercilik birilerine sorarak ve internet sitesi verilerine göre bankacıların takip ettiği bir sistem değildir. Ekspercilik ciddi bir kurumdur. Ekspere bağlı olarak ev satıyoruz. 45 bin TL değerinde bir daire bulup nasıl verebilirim. 45 bin TL’ye daire bulmak çok zor. Genel anlamda sadece bizlerin soru değil, bu alıcıların ve satıcılarında da sorunudur. Biz krediyi kullandırıp aradan çekiliriz. Çerkezköy’de ise böyle bir durum söz konusu değil. Yerlerimiz çok ölü durumda. Çerkezköy’den görüştüğüm bir bankacı arkadaşım Kapaklı’da sıkıntı olduğunu dile getirdi. Bankalar yeni ve eski binalar arasında rapor düzenleyebiliyor. Buradaki daire fiyatları Çerkezköy ile yarışıyor. Yapılan eksper yanlışlıkları artık bizleri fazlasıyla rahatsız etmeye başladı. Esnaf olarak sıkıntıya düşeceğiz”
“İLÇE OLDUKTAN SONRA EKSPER SIKINTISI YAŞAMAYA BAŞLADIK’’
Ali Durgür ile Safiye Savaş, bankaların da sıkıntı yaşadıklarını söyleyerek “rayiç bedeline göre rapor düzenlenmesi normal değildir. Metrekare üzerinden olmuş olsa net ve brüt birleşmelidir. Ekspertizler çalışmalarında daireyi gelir ölçer fotoğraflarını çeker ve belediyeden projesini alarak kontrol eder. Proje ne ise onu yazmalıdır. Kimseyi suçlamıyoruz sadece büyüme bekleyen bir ilçede küçüldüğümüzün görülmesini istiyoruz. Bu sıkıntı sadece Kapaklı’da gözükmektedir. Emeklisi, çalışanı bu şekilde nasıl ev sahibi olacağız. Bir inşaat kolay oluşmamaktadır. Hiçbir müteahhidin bu rakama dairesi bulunmamaktadır. Bir dairenin yapılışı alış süreciyle kıyaslanamaz. Kapaklı büyümek yerine neden daraltılıyor” açıklamasında bulundular.
Haber: Emrah Çoğalan

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2014, 10:18
YORUM EKLE
YORUMLAR
kenan erdoğan
kenan erdoğan - 6 yıl Önce

evet kapaklının ilçe olduktan sonra ilçenın gayri menkul satışlarında genellıkle vatandaşlarımızın banka kredısı kullanarak ev almaktalar ama gel gelelım banka ekspertleri hakkında çok mağduruz gelişi guzel fiyat vermekteler satıcıyla banka arasında büyük ucurum oluşmaktadır.vatandaş gayrı menkul alımlarını durdurup başka yerlere göç etmekte buda güzide ilçemız kapaklıyıu gıttıkçe bıtırmektedır esnaf larda bu konuda çok müzdarıpler bu konuyu gundeme getıren yunus emlak sahıplerı sayın ali dürgür ve sayin safiye şavaş 'a teşekkürleri̇mi̇ bi̇ldi̇ri̇r çalişmalarindan dolayi başarilar dileri̇m.

Nesim Taşdelen
Nesim Taşdelen - 6 yıl Önce

teyzecim yolun daima açık olsun tekirdağ emlak senden sorulur hale gelsin bundan sonra eminim de öyle olacaktır senin üzerine iş yapabilecek birini tanımam ben :)

yunus inşaat emlak
yunus inşaat emlak - 6 yıl Önce

saygı değer okuyucu vatandaşlarımız bu durum kapaklıda son günlerde dilden dile düşen bir durum değil bu durum karşısında mağdur arkadaşlarımız vatandaşlarımız oldukça fazla mağdurların yorumlarını bekliyoruz şimdiden tşk ederiz.

süleyman
süleyman - 6 yıl Önce

60 m2 dairelerden oluşan projeleri yapan müteahhitler varken 80000 tl gibi fiyatlardan boşuna bahsetmeyin. bir kaçtane müteahhit var tamam ama onlarda metrekareyi abarttıklarından eksperler gerçek piyasayı öğrenemiyor. 2+1 daireye 120 m2 diyen 3+1 daireye 160 m2 diyen müteaahhit ve emlakçılar oldukça siz daha çok konuşursunuz. bu problemin tek çözümü emlakçıların ve müteahhitlerin, fiyat ve net alan konusundan yalan söylemeyip eksperlere ve vatandaşlara doğru bilgiyi vermesi...

yunus inşaat emlak
yunus inşaat emlak - 6 yıl Önce

biz gözle görünen bir şeyi dile getirdik süleyman bey eksper olmalısınızki bu kadar rahatsızlık duyduğunuza istinaden o makalede gerçeğin peşindeyiz 60 m2 alanı ne siz ne eksper büyütebilir.

sevgili elmas
sevgili elmas - 6 yıl Önce

sevgili meslektaşım safiye hanım güzel bir konuya deyinmiştir bu tür sıkıntılar bizdede yasanan problemler arasındadır taşlayan olacak elbet bu durum karşısında mağdurlar susmasın istiyoruz siz süleyman bey sizin ortak düşünceniz emlakçıyı müteahhiti suçlamaktır.

SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner510