Mandalı, yapı denetim şirketlerini sorumlu tuttu

Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, halk günü toplantısında müteahhitlerle bir araya geldi. Kapaklı Belediyesi olarak en büyük sorunlarının denetim şirketlerinin yapıları detaylı bir şekilde denetlememesi olduğunu söyleyen Başkan Mandalı, “Herhangi bir depremde bu yapılara bir zarar gelirse, sorumluluk denetim şirketlerine aittir’’ dedi.

Mandalı, yapı denetim şirketlerini sorumlu tuttu
ÇerkezköyBakış - Kapalı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, Belediye Meclis Salonu’nda önceki gün saat 14.00’te yapılan halk günü toplantısında müteahhitlerle bir araya geldi.
“BU TÜR TOPLANTILAR SÜREKLİ YAPILMALI’’
Kapaklı’nın güzelleşmesi ve gelişmesi adına bu tür toplantıların artması gerektiğini belirterek söze başlayan Mandalı  “Müteahhitlerin bizlerden istediklerinin yanı sıra bizlerin de müteahhitlerden, mimarlardan ve inşaat mühendisleri odasından isteklerimiz olacak. Bunları karşılıklı iletişim halinde birbirimize aktararak Kapaklı için güzel projeler etrafında birleşmemiz gerekir.” Şeklinde konuştu.
KAT SAYISI ARTMALI
Çerkezköy Mimarlar Odası Başkanı M. Ogün Asıl, Kapaklı’da nüfusun artmasına paralel olarak bina sayısının da arttığını ifade ederek  “Biz Kapaklı’da kat sayısının artması taraftarıyız. Hane sayısının artması kalitesiz yapıların ve estetikten uzak binaların sayısının artmasına sebep oluyor.’’ Dedi. Çerkezköy İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı İlker Börekçi de, Kapaklı’da kat sayısının artması gerektiğini ifade ederek “Bölgemiz 3. Derece deprem kuşağında, aktif olmayan fay hatları üzerindeyiz. Biz bu durumda kat sayılarının artmasının daha yararlı olmasını düşünüyoruz.” Diye konuştu.“KAPAKLI ÇOK HIZLI BÜYÜYOR’’
Kapaklı ile ilgili katılımcılara bilgi veren Mandalı,” Kapaklı’nın 1986 ile 2012 yılları arasındaki nüfus artış hızı Türkiye’de hiçbir bölge yada ilde yok. Bu büyüme ister istemez ilçemizde alt ve üst yapıda sorunlar oluşturuyor. Biz de bu sorunları burada tartışarak dile getirmek istiyoruz. Resmiyetle yürütülmesi gereken konularda karşılıklı fikir alışverişi içerisinde olursak bu sorunları daha çabuk halledebiliriz.” Dedi.
“YAPI DENETİM ŞİRKETLERİ SIKINTI OLUŞTURUYOR’’
Geçtiğimiz 10 yıl öncesine kadar yapıların denetim işlerini belediyelerin yürüttüğünü belirten Mandalı,” 1999 yılında alınan bir kararla bunlar bizim elimizden alınıp özel denetim şirketlerine verildi. Şimdi denetim şirketleri inşaat ile bilgileri bizlere eksik şekilde yolluyor. Kabul etmeyip tamamlanmak üzere geri gönderiyoruz, bize aynı şekilde geri gönderiyorlar. Sonra vatandaş ile belediye karşı karşıya geliyor. Belediyede işler yürümüyor şeklinde kamuoyuna propaganda ediliyor. Müteahhit arkadaşlar da aynı şekilde düşünüyor. Bu konunun çözüme kavuşturulması gerekiyor’’ şeklinde konuştu.
“SORUMLUSU YAPI DENETİM ŞİRKETLERİDİR’’
Kapaklı Belediyesi olarak en büyük sorunlarının denetim şirketlerinin yapıları detaylı bir şekilde denetlememesi olduğunu söyleyen Başkan Mandalı, “Herhangi bir depremde bu yapılara bir zarar gelirse, sorumluluk denetim şirketlerine aittir’’ dedi.
banner287İKİ PROJE YOLDA
Kapaklı’nın ilçe olduktan sonra 3 bin  hektar olan alanının 20 bin hektara ulaştığını, bu çerçevede Kapaklı’yı güzelleştirilmesi adına hâlihazırda iki projenin tanıtımını yapan Mandalı, “Bu projelerle halkımızın rahatı için her şeyi düşündük. Kapaklı artık daha güzel bir yapı içerisinde olacak. Biz de kat sayısının artmasından yanayız. Jeofizik etütlerin ardından çalışmalarımıza başlayacağız. Bu şekilde kat sayısının artması buraya ulaşacak her hizmetin ayrı ayrı yürümesi anlamına geliyor. PTT, doğalgaz, elektrik için ayrı kazılar yapılıyor. Bunu tek bir kazıyla halka ulaştırarak Kapaklı’yı daha yaşanabilir bir hale getireceğiz. Bu hizmetler bizim için zaruri bir önem arz etmektedir.” Şeklinde görüş belirtti.
“YEŞİL ALANLAR ARTMALI’’
Kapaklı’nın giderek büyüyen ve betonlaşan yapısının değer kazanması için daha yeşil bir ortam oluşturmak gerektiğini belirten Mandalı,  “Orman işletme şefliği ile görüşüp orman vasfını kaybetmiş alanları imar içerisine alıp buraların tekrar eski haline dönmesi için çalışmalar yapacağız. Ben burada müteahhitlere sesleniyorum; sizler de yapılarınızın etrafına buraları güzelleştirecek ağaçlar çiçekleri dikin.” Dedi.
“MÜTEAHHİTLER TABELA ASACAK’’
Müteahhitlerle ilgili de bazı sıkıntılarının olduğunu belirten Mandalı şöyle devam etti: “İnşaatlarda muhatap olacak kimseyi bulamıyoruz. Öncelikle her inşaata inşaatı anlatacak, müteahhidinin kim olduğunu gösteren bir tabela asılacak. Bizler işin sadece ruhsat ve kontrol kısmına bakıyoruz. Bununla ilgili denetimlerimizde mevzuata uygun düşmeyen durumlarda cezai işlem uyguluyoruz. Cezai işlem uygulamadığımızda sorunu çözeceklerini söylüyorlar. Ancak sorunlar çözülene kadar 2-3 kat çıkıyor. Ayrıca yapılaşma sırasında projeye uygun olmayan yapılar ortaya çıkıyor. Rampa, bodrum girişi gibi var olmayan şeyler ortaya çıkıyor. Bizler ‘yapıyı yap ruhsat gelir’ demiyoruz. Bu anlayış arkada kaldı.” Dedi.
“KENTSEL DÖNÜŞÜME KARŞI ÇIKANLAR ÇARK ETTİ’’
Geçtiğimiz aylarda Kapaklı’nın kentsel dönüşüm içerisinde olması gerektiğini söylediğinde bazılarının kentsel dönüşüme karşı çıktığını söyleyen Mandalı,”O gün tribüne oynayanlar şimdi Çerkezköy’de kentsel dönüşüm sevdası peşinde koşuyor. Ne oldu ne değişti diye onlara soruyorum. Ben hiçbir zaman günlük konuşmam, Umarım onlar da zaman içinde ne kadar yanlış bir karar aldıklarını anlamışlardır. Ben Kapaklı’nın, kapaklı halkının haklarını savunuyor; onlar için en iyisini düşünüyorum. Kentsel dönüşüm içerisinde değeri 50 bin lira olan yapıların 150 bin lira olacak.” Şeklinde konuştu.
“KAPAKLI İÇİN HER ŞEYİ YAPACAĞIZ’’
Kapaklı için müteahhitlerle, mimarlarla, inşaat mühendisleri ile birlikte ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını belirterek sözlerine son veren Mandalı, vatandaşlar ve müteahhitlerden gelen istek ve soruları da değerlendirdikten sonra toplantı sona erdi.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2014, 14:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306