Muhtarlar mahallelerinin sorunlarını anlattı

Kapaklı Belediyesi Teras Kafe Restoranda, Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Yardımcıları Mehmet Zeki Gürcün, TESKİ Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Feyzi Ünal, büyükşehir daire başkanları, TESKİ ve Kapaklı Belediyesi daire müdürleri ile muhtarların katıldığı geniş kapsamlı bir değerlendirme ve bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıda muhtarlar mahallelerinde yaşanan sıkıntıları ve eksik gördükleri konuları yetkililere iletti.

Muhtarlar mahallelerinin sorunlarını anlattı

Çerkezköy Bakış - Toplantıda ilk olarak Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı konuştu. Mandalı “5. yılımızın ortalarındayız. İlk defa böyle önemli bir toplantı gerçekleştiriyoruz. Büyükşehir ve ilçe belediyemizin daire amirleri burada. Muhtarlarımız vatandaşımızın sorunlarına en hızlı ulaşan ve bizlere en hızlı aktaran kişiler. İnşallah bu toplantı Kapaklı’nın yararına olacaktır.” dedi. Su konusuna değinen Mandalı “Sudan 4 tane vergi 5216 ve 5293 nolu kanunlara göre alınıyor. Suyun yarısı vergi. Şuanda suyun metreküpü 3 lira 68 kuruş. Vergisi de o kadar. Bu vergiler kanuna göre alınmak zorunda.” dedi.

“YASALARA GÖRE UYGULAMA YAPILMAKTADIR”
Konuyla ilgili konuşan TESKİ Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Feyzi Ünal ise “Su meselesi yasadan kaynaklanan bir sorun. TESKİ pahalı su satıyormuş gibi bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Biz 30 büyükşehir içerisinde 19. sıradayız. İçinde bulunduğumuz koşullarda TESKİ yatırımlarının büyük bir çoğunluğunu bitirdiği için yüzde 8 indirime gidiyor. Bu faturalardaki yansıyan rakamların yarısından azı TESKİ’ye geliyor. TESKİ olarak suyun yüzde 90’ını yer altı sularından temin ediyoruz.  Vergi konusunda yasalara göre uygulama yapılmaktadır.” dedi.

MUHTAR TOKUÇ MAHALLESİNE HİZMETİN DAHA AZ VE AĞIR GELDİĞİNİ BELİRTTİ
Ardından Kapaklı’da görev yapan mahalle muhtarları sırasıyla söz alarak sorun ve isteklerini iletti. İlk olarak Atatürk Mahallesi Muhtarı Bilal Tokuç konuştu. Mahallesinde derelerle ilgili sıkıntı yaşadıklarını ifade eden Muhtar Tokuç “Derelerle ilgili vatandaşlarımızdan birçok şikayet geliyor. Bozuk olan yollar var. Yetkililer bazı caddeleri büyükşehir bazılarını ilçe belediyesi yapacak diyor. Yuvam konutlarında birçok eksiğimiz var. Bankamatikler yok. Yine mahallemizde modern bir düğün salonumuz yok.” dedi. Muhtar Tokuç mahallesine hizmetin diğer mahallelere göre daha az ve daha ağır geldiğini ifade ederek yetkililerden Atatürk Mahallesi’ne gereken özeni göstermesini rica etti.

“TESKİ 185 HATTINI İNCELEDİĞİNDE SORUNLARIN NE DERECE BÜYÜK OLDUĞUNU GÖRECEK”
Ardından söz alan Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Seçkin Dilsiz ise konuşmasında “Fazla söze gerek yok, ben TESKİ’den 185 hattını incelemesini rica ediyorum. İncelediklerinde sorunların ne derece büyük olduğunu, vatandaşın ne derece muzdarip olduğunu görecekler. Hafta sonları suların kesilmesi ve suların yüksek katlara çıkamaması vatandaşları mağdur ediyor.” dedi.

“DİLEKÇE YAZDIM, 4 AY GEÇTİ YANIT ALAMADIM”
Uzunhacı Mahalle Muhtarı Mehmet Çakır ise yaptığı konuşmada “Temmuz’un 27’sinde çok şiddetli yağmur yağdığında köyümüzü ve birçok haneyi su bastı. Büyükşehre, TESKİ’ye ve ilçe belediye başkanlığına ayrı ayrı mektup gönderdim. Köyümüzün ana caddesinde yapılan çalışmalar sonucu yatık bordürler asfalt seviyesinin altında kaldı ben bunların yükseltilmesi için dilekçe yazmıştım. Sadece fen işleri daire başkanlığından yanıt aldım. Yanıtta vatandaşların isteği üzerine yatık yapıldı, maalesef yapacağımız böyle bir şey deniyor. Tekrar yükseltilmesini istiyorum. İlçe ile ilgili de park ve bahçeler müdürlüğünün çok az bir çalışmasına ihtiyaç var. Dilekçe yazdım 4 ay var hala bir şey yapılmadı.” dedi.

BU YAZ ÇALIŞMALAR BAŞLAYACAKTI, HENÜZ BAŞLAMADI
Karlı Mahallesi Muhtarı Anıl Aydın ise “ Bahçeağıl ile Karlı mahalleleri arasındaki bin 800 metre kestirme yolumuzun asfaltlanmasını istiyoruz.” dedi. Yanıkağıl Mahallesi Muhtarı Yücel Başaran ise konuşmasında  “Yanıkağıl-Karaağaç arasındaki bağlantı yoluna 900 metre kaldırım yapılacağının kararı büyükşehir belediyesi tarafından alınmıştı ve çalışmaların bu yaz yapılacağını sanıyorduk henüz daha başlanmadı. İhtiyacımız olan su deposu programa alındı diye biliyoruz fakat yaz itibariyle sözünü almıştık henüz çalışmalar başlamadı. Köy içinden geçen deremiz var ve geçtiğimiz senelerde bundan dolayı can ve mal kayıpları da oldu. Yağmur yağdığında dere taşıyor, ev ve dükkanlar su altında kalıyor. İmar çalışmasının bitirilip dere ıslahı ve kanalizasyon hattının yenilenmesini istiyoruz. Ayrıca iki mahalleyi bağlayan yolda tek aracın geçebileceği bir köprü var. İlçe ve büyükşehir belediyesine dilekçe yazdım. Köprünün yeterli olduğu söylendi fakat o köprü yeterli değil ve sık sık kazalar yaşanıyor.” dedi.

“ÇOĞU DAİRE BAŞKANLARIMIZI TANIMIYORUZ”
Kazım Karabekir Mahalle Muhtarı Çetin Özhan ise “Keşke bu toplantıyı 4 buçuk yıldan beri yapabilseydik. İlk defa oluyor bu toplantı, çoğu daire başkanlarımızı tanımıyoruz. Karaağaç ile ilgili güzel hizmetler oldu teşekkür ediyoruz.” dedi.

banner287

“BÜYÜKŞEHİRİN KAPAKLI’DA PARK VE BAHÇE YATIRIMI YOK”
Muhtarların ardından söz alan Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı büyükşehir tarafından Karagözgölü Deresi’nde çalışmaların sürdüğünü, üst geçit ile ilgili altyapı çalışmalarının devam ettiğini belirtti ve büyükşehrin park ve bahçeler konusunda 11 ilçe arasında Kapaklı’da herhangi bir yatırımı olmadığını ifade etti.

“CUMHURİYET PARKI YAPACAĞIZ”
Ardından söz alan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Yardımcısı Mehmet Zeki Gürcün “Kapaklı’da 4 tane deremiz var. 2 deremizde çalışmalar yapıldı, 2’sinde de yapılacak, önümüzdeki yıl yatırım programına alınmasını teklif edeceğiz. Karagözgölü Deremizde de çalışmalar tamamlandığında oraya Cumhuriyet Parkı projemiz var.” dedi.

“YOLLARDA BİR ÖNCELİK SIRALAMASI VAR”
Köy yolları konusunda çalışmaların devam ettiğini ifade eden Gürcün çalışmaların süreç içerisinde tamamlanacağını ve bir öncelik sıralamasının olduğunu belirtti.

YÜZDE 52’Sİ TAMAMLANDI
TESKİ Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Feyzi Ünal da konuşmaların ardından yaptığı açıklamada TESKİ olarak Kapaklı’ya 49 milyon lira yatırım yaptıklarını ve şuanda işlerin tamamlanma seviyesinin yüzde 52 olduğunu ifade etti. Ünal, 2018 yılının Kapaklı olduğunu ifade ederek, çalışmaların 2019 Haziran ayına kadar devam edeceğini belirtti.
Tüm konuşmaların ardından tekrar söz alan Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı toplantıya katılanlara teşekkür ederek, toplantıyı sonlandırdı.


 

Çerkezköy Bakış

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306