Kaplan: Çiftçiler icralık

İYİ Parti Tekirdağ Milletvekili Enez Kaplan, Tekirdağ'daki çiftçilerin icralık olduğunu belirterek, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye 'Çiftçilerimizin birikmiş borçlarının ödenebilmesi için haciz işlemlerinin durdurulması ile ilgili bir çalışma yapacak mısınız?' diye sordu.

Kaplan: Çiftçiler icralık

Çerkezköy Bakış- İYİ Parti Tekirdağ Milletvekili Enez Kaplan, yaptığı yazılı açıklamada çiftçilerin borçla boğuştuğunu belirterek,  “Çiftçiler, ülkenin gıda ihtiyacını karşılamak için her türlü zorlukla mücadele ederek tarlalarında, bahçelerinde, bağlarında çalışıyor. Çiftçiler mücadele ettikleri ve en çok zorlandıkları konuların başında ise finansman sorun geliyor.” dedi.

“ÇİFTÇİLERİMİZ İCRALIK OLDU”

Kaplan, “Tekirdağlı çiftçilerimizin de son yıllarda artan girdi fiyatları, pazarlama sorunları ve yaşanan doğal afetler nedeniyle ekonomik geliri azalmış ve krediye daha fazla ihtiyaç duymuşlar, covid-19 salgını nedeniyle sorunları da katlanarak artmıştır. Bu nedenle gerek Tarım Kredi Kooperatiflerinden, Kamu Bankalarından, yabancı bankalardan ve gerekse özel bankalardan kullandıkları kredileri geri ödemede zorluk çeken çiftçilerimize haciz gelmiş ve icralık olmuşlardır. Çiftçilerimiz borçlarını ödemek istemekteler. Ancak tüm bankalara ve Tarım Kredi Kooperatiflerine birikmiş borçları vardır” ifadelerini kulandı.
Kaplan, TBMM Başkanlığına Tarım ve Orman Bakanı Bekin Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. “Borçlar, faizsiz ertelensin, haciz işlemleri durdurulsun” diyen Kaplan, Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’ye “Borçların faizsiz olarak uzun vadede yapılandırılması ve çiftçilerimizin birikmiş borçlarının ödenebilmesi için haciz işlemlerinin durdurulması ile ilgili bir çalışma yapacak mısınız?” diye sordu.