Bir süre önce Çerkezköy Yeni Karma Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi başkanına seçilen Mehmet Keleş, Çerkezköy Dekor Düğün Salonunda gerçekleşen kahvaltıda, kooperatif üyeleri ile bir araya geldi. Kahvaltıya Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Erkan Zümbül’de katıldı.

 “KOOPERATİFİN KASASI KALABALIK GRUBA NAZARAN BOŞ”

Kooperatif üyelerine seslenen Keleş, “Hepimizin ortak yararı için kurulan bu kooperatifi bugünlere kadar getiren kurucu üyelerimize ve Tevrat Kocaoğlu’na hepiniz huzurunda teşekkür ederim. Kooperatifi devraldığımız gün itibari ile başlattığımız hummalı çalışma ilk olarak mevcut ortaklarımızın değerlendirilmesi, kooperatif mali gelir gider tablolarının düzenlenmesi, ödeme tablolarının düzenlenmesi ve alınan personele eğitimi verilmiştir. Bu süreci takip ederken aynı zamanda resmi kurumlar ile görüşmelere başlanmıştır. Resmi kurumlardan ilk ziyaretimizi kaymakamımız Nazmi Günlü’ye yaptık. Ziyaretimizin detayında kaymakamımız kamu yararına açılması planlanan lokasyonun nerde tıkandığını, nasıl yollar izlenmesi gerektiğini ve devam eden süreçte kooperatifimize ve sürece tam destek vereceğini tarafımıza iletmiştir. Askeriye arkasında planlanan bir alanında olduğunu, fakat lokasyon olarak ve geçiş güzergâhı pozisyonunda en doğru alanın bu alan olduğunu belirtmiştir. Bir diğer ziyaretimiz Çerkezköy Belediye Başkanımız Vahap Akay ile olmuştur. Vahap bey, kaymakamımız Nazmi bey ile aynı fikirde olduğunu, çalışılacak alanın maliyet ve altyapı olarak daha uygun olduğunu tarafımıza iletmiştir. Sonra sırası ile Erkan Zümbül, Mustafa As ve Muzaffer Yaztepe ile görüştük esnaf odası, esnaf kefalet ve şoförler birliği başkanları da yapılacak olan bu çalışmada bizim destekçimiz olduğunu tarafımıza iletti. Son resmi ziyaretimizi Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Çetin’e gerçekleştirdik. Ahmet bey Çerkezköy’ün il olması noktasında oto sanayisinin stratejik öneme sahip olduğunu ve bu sürecin daimi olarak hem destekçisi hem de takipçisi olacağını tarafımıza iletmiştir. Yaptığımız tüm görüşmelerin ana konularından bir tanesi ve en önemlisi çıktığınız yolda kalabalık bir kitle ile devam edildiğidir. Fakat kooperatifin kasası, kalabalık gruba nazaran boş” dedi.

“ÖDEMELERİ TAMAMLAMAYANLAR İÇİN HUKUKU SÜREÇ BAŞLATACAĞIZ”

Aidatlarla ilgili bir artırım yapmak istediklerini dile getiren Keleş, “Önceliğimiz olarak tüm yerel amirler ve başkanların üzerinde durduğu bir konu. Güçlü iş yapmak için güçlü bir bütçeye sahip olmak gerekmektedir. Bu yapılacak olan çalışmanın çok maliyetli olacağı ve her geçen gün bu maliyetin değiştiği aşikârdır. Bu noktada kooperatifin öz malının olmasının kooperatifimizin yararınadır. Bundan dolayı belirli ara ödemeler ile kooperatif dükkân arsaları yapılana kadar mevcut mal varlığımızı koruyup büyütmek için mal alımı yapılacaktır. Nitekim bugün içerisinde 2 kritik konuda sizlerle oy birliğine varıp ilerlemek isterdim ama yeterli çoğunluk sağlanamadığı için bunu gerçekleştiremedik. Birinci konu aidatı 500 TL’den 2 bin TL ye çıkartılmasını istiyoruz. ikinci konumuz ise bekleme süresinde yatırımlık arazi alımı için genel oylama yapılacaktı. Nitekim bazı noktalarda sizlerin katılımı olmaması kooperatifimizin büyümesini gelişmesini ve üretken olmasını etkilemektedir. Toplantıda alınan 30.12.2023 tarihine kadar tüm geçmiş borçların ödenmesi gerekmektedir ödemeleri tamamlamayanlar için hukuku süreç başlatacağız.” dedi.

“İLLA Kİ BİRLİK BERABERLİK OLUR AMA PARAYLA ÇÖZÜLÜYOR BU İŞLER”

Mehmet Keleş’ten sonra konuşmasını gerçekleştiren Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Erkan Zümbül, “Daha önceki yönetimdeki arkadaşlarım da bayağı bir mücadele ettiler. Birlik ve beraberlikle oluyor bu işler. Tabii politikası da var bu işin ama önemli olan kendini bir yeri olması. Ama şu an Çerkezköy sınırlarında devletin veya belediyenin bir kooperatife al bu arsa senin olsun, burası senin diyebileceği bir yer yok. Bunu da bilmeniz lazım. Yani şimdi Mehmet başkanım diyor ki ben bir yer alacağım. Tamam, bu öz malı için bir yer olacak. Yarın öbür gün bu kooperatifin bir temeli olsun diye. Biz arkadaşlarla birçok yere gittik ve hepsinin söylediği şu. Kooperatifin ne kadar parası var? Yani bu iş 1 milyonluk bir iş değil. 300 milyonluk bir iş değil. Bu işler milyarlık işler. Çünkü altyapısı olması gerekiyor, tarım arazisinden çıkarılması gerekiyor. Arazilerin kamulaşması gerekiyor ve bu kamulaşma işini sadece Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı'nın imzasıyla oluyor. Şuan cezaevinin olduğu yerden bahsediliyor. Burası tamamıyla şahıslara ait bir yer. Kendi tarlası ve tarım arazisi. Ondan dolayı birden olacak bir iş değil. Hani birlik beraberlikle bunu illa ki çözeriz ama önemli olan para. Bu kooperatif olarak 50 dönüm 100 dönüm bir dükkan alalım. Burasını kendi imkanlarımızla çevirelim. Belediye zaten söz verdi. Vahap başkanımız, Büyükşehir Belediye Başkanımız, iktidar partisi vekillerimiz, bakanlarımız diyor ki siz yerinizi alın ve biz size imar durumunu halledeceğiz. Ondan sonra dükkanları kendimiz illa ki yaparız. Böyle düşünüyoruz, böyle görüşmeler yaptık. İnşallah birlik beraberlikle bu işi çözeriz diye düşünüyorum. Ama Mehmet başkanıma da sahip çıkalım. Yani işin sonunda para var. Ne olursa olsun işin sonunda para var. İlla ki birlik beraberlik olur ama parayla çözülüyor bu işler. Onu da bir yere yazmak gerekiyor. Teşekkür ederim. Afiyet olsun.” dedi.

Muhabir: Tuba TURHAN

Mehmet Keleş (5)

Mehmet Keleş (4)

ÇTSO meclisi toplandı ÇTSO meclisi toplandı

Mehmet Keleş (2)

Mehmet Keleş (1)