Kendimize benzetme hakkımız yok...

Geçen akşam haberleri izliyorum.
Önce kısa kısa bakıyoruz yurdumuzun değişik illerine ne olmuş ne olmamış diye...
Yurdumuzun üç hadi bilemedim 5 büyük ve değişik ilinde haber turumuzu attıktan sonra, biraz siyasete, biraz da haberleri izlerken halktan hiç kimsenin bir şey anlamadığı ekonomiye göz atıyoruz.
Liderler tartışmış yine, altın düşmüş-yükselmiş, borsa isyanlarda vs. vs.
‘Yaşama dair’ haber veriyorlar bir güzel bütün kanallar!.. Ne kadar ‘insanca’ olan şey varsa hepsini haberlerde bulmak mümkün!..
Hırslarımızı, para tutkumuzu, ben güzelim sen çirkini, o kötü ben iyiyi ve hatta onu alma beni alı!..
İnsanca olan tüm duygular tüm rekabet bütün çıplaklığıyla yansıyor aslında bir güzel, o büyülü beyaz cama. Karşısında gözlerimizi dört açmış izliyoruz bizde, büyük insanlığın son gündemini; tabii ne de olsa, biz de o büyük insanlığın bir parçasıyız ya!..
Haberlerin ilerleyen dakikalarında yine gözlerimi dört açmış izlerken büyük insanlığın başına gelenleri, birden fark ediyorum ki bir güzellik yarışmasına gitmişiz.
Bi dakika ne oluyor demeye kalmadan haberi okuyor bir ses, hem de görülmemiş bir ciddiyetle;
“Bu yazın en güzel köpekleri seçildi...
Güzellikte birbiri ile yarışan köpeklerin yarışması kıyasıya bir rekabete sahne oldu...”
Böyle uzayıp gidiyor haber ve en sonunda içlerinden birisi günün yıldızı ve köpeklerin en güzeli seçiliyor.
Yadırgamadınız öyle değil mi? Ben de başta yadırgamamıştım, ama beynimizi hipnoz eden o beyaz camdan azıcık uzak durup düşününce yadırgamamız gerektiğini anladım.
Şöyle bir düşünün; doğanın doğal döngüsü dışında, hayvanlar arasında var mıdır bir rekabet? Onlar da para için hırs için güzellik için yarışırlar mı birbirleriyle?
Ya da hiç tanımadıkları insanları sırf biraz toprak biraz da para kazanmak için dünyanın öteki ucundan gelip öldürürler mi?
Birbirinin yaşadığı toprakları tamiri mümkün olmayan şekilde yok eder, ailelerini yıkar, topraklarını parçalarlar mı?
Biz tek eşliyiz diyerek her gün sayıları üç beş arasında değişen eşleriyle boy boy fotoğraf verirler mi?
Yalan söylerler mi ufak bir çıkar ya da elde edilecek bir mevki için?
Sahi hayvanlar bunları yaparlar mı?
İnanın hiç yapmadılar ve bence asla da yapmazlar. Çünkü dünyada hep tek olduğunu sanan, hatta dünyanın onunla var olduğunu düşünen ve bütün kaynakları, güzellikleri kendisi için kullanan sadece insanlar var yeryüzünde!
Kendimizi ne kadar haklı ilan etsek de, ne kadar en akıllı kendimizin olduğu gerçeği ortada dursa da, hiçbir varlığı kendimize benzetmeye hakkımızın olmadığını düşünüyorum.
Hele ki kendi zevklerimiz ve eğlencelerimiz için bir köpeği alıp, tüylerine fön çektiriyorsak, kurdelalarla süslüyorsak, bu da yetmezmiş gibi uzun ince bir podyuma çıkarak çevresinde toplanmış anlamsız kalabalığa boy göstermesini istiyorsak, çoktan durumu aşmış oluyoruz bence.
Hırslarımız, zevklerimiz, tutkularımız sadece bize özel, sadece ‘büyük insanlık’ için...
Biz en akıllı olabiliriz, dünyayı yönete de biliriz; ancak unutmayalım ki kurduğumuz dünyanın nasıl bir yer olduğu ortada!..
İnanmıyorsanız açın bakın haberlere; bakmayı bilirseniz anlatacaktır size “Büyük insanlık” tutkumuzun nelere malolduğunu…
Yine de gülümseyin!
YORUM EKLE

banner265

banner479

banner306

banner510