"Kore Cumhuriyeti ile Türkiye kardeştir"

Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliği Müsteşarı Dong Woo Cho, Kore ile Türkiye'nin kardeş ülkeler olduğunu bildirdi.

"Kore Cumhuriyeti ile Türkiye kardeştir"

Çerkezköy Bakış - Dong Woo Cho, Kırklareli Üniversitesi'nde düzenlenen, "Kore-Türkiye ilişkileri" konferansında yaptığı konuşmada, Kore'nin de Türkiye gibi 3 tarafının denizlerle kaplı olduğunu söyledi.  Kore ile Türkiye'nin dil ve düşüncelerini birbirlerine çok yakın olarak değerlendiren Cho, iki ülke insanlarının sıcak kanlı ve misafirperverlik duygularının çok yoğun olduğunu vurguladı.  Cho, Kore savaşında Türkiye'nin yanlarında olduğunu hatırlatarak, "Sovyet Rusya ile ABD anlaştı ve Kore ikiye bölündü. Kuzey Kore ve Güney Kore olarak. Kuzey Kore'ye Sovyet Rus askerleri, Güney Kore'ye ABD askerlerini gönderdi. Amaç bölünmüş olan Kuzey Kore'de Sovyet Rusya komünizm rejimi kurmaktı. Sonra Güney Kore Cumhuriyet olunca komünizm bütün Kore'yi ele geçirmek için savaşı başlattı. Bu süreçte Türkiye de dahil 16 ülke Güney Kore'ye yardım etmek için asker gönderdi. Kore savaşında birçok Türk askeri şehit olmuştur. Türkiye her zaman bizim yanımızda oldu ve olmaya devam ediyor. Kore ile Türkiye kardeştir." diye konuştu.
Kore'ye ilk askerin ise Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesindeki birlikten gönderildiğine dikkati çeken Cho, Kore'nin, Türkiye'nin desteğini hiçbir zaman unutmadığını ve unutmayacağını belirtti.  Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Şengörür ise Kore ile Türkiye arasındaki dostluğun her geçen gün ilerlediğini bildirdi.  Kore ile ilişkilerin artması için gayret ettiklerini anlatan Şengörür, Dong Woo Cho'ya da duyarlılığından dolayı teşekkür etti.

KORE KÜLTÜR GÜNÜ ETKİNLİKLERİ

banner287
Kırklareli'nde Kore Kültür Günü dolayısıyla "Kore Geleneksel Müzik ve Dans Gösterisi" etkinliği düzenlendi.
Kırklareli Üniversitesi tarafından kültür merkezinde düzenlenen etkinliğe, Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliği Müsteşarı Dong Woo Cho, Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Şengörür ile kurum müdürleri ve öğrenciler katıldı. Kim Mi Sook Bburi dans grubunun gösterisi ile başlayan etkinlikte, Chorong Lee ritm, Suji Bang, Gayoung Kim grupları gösteri yaptı, Kore'ye ait sevilen şarkıları seslendirdi. Renkli görüntülere sahne olan etkinlikte, Şengörür, Dong Woo Cho'ya çiçek takdim etti.

Şengörür, burada yaptığı konuşmada, üniversite olarak bu tür etkinliklere önem verdiklerini söyledi. Bu tür etkinlikler ile iki ülkenin dostluklarının bir adım daha ileriye taşınacağına inandığını aktaran Şengörür, Kore geleneksel müzik ve dans gösterisini de keyifle izlediklerini anlattı.
Dong Woo Cho da etkinliğe katılanlara teşekkür ederek, Kırklareli'nde bulunmaktan keyif duyduğunu ifade etti. Konuşmaların ardından Şengörür, Müsteşar Cho'ya plaket ve çeşitli hediyeler takdim etti. AA

Çerkezköy Bakış

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner562

banner306

banner510