2023- 2024 eğitim öğretim yılında ilk ders zilin çalmasına sayılı günler kalırken, öğrencilerin en temel ihtiyacı olan kırtasiye ürünlerinde alışveriş haraketliliği başladı. Geçen yıllara göre kırtasiye ürünlerinde fiyat artışı gözlemlenirken, Ensar AVM İşletmecisi İbrahim Erkan Çalin, fiyatların ürünlerin kalitesine ve alınacak şeylerin çoğunluğuna göre değiştiğini belirtti.

“ÖĞRENCİLER YAVAŞ YAVAŞ İHTİYACI OLAN ŞEYLERİ ALMAYA BAŞLADILAR”

Okulların açılmasına yakın kırtasiye ürünlerinde alışveriş yoğunluğunun başladığını belirten Çalin, “Şu anda bir kırtasiye yoğunluğu başladı okulların açılmasına çok az kalmışken. Öğrenciler yavaş yavaş ihtiyacı olan şeyleri almaya başladılar. Bununla beraber okullar açıldıktan sonra okul tarafından listeler verilecek, biz bu listede yer alan her şeyi bulundurmaya çalışıyoruz.” dedi.

kırtasiye1

“3 YIL İÇERİSİNDE TÜM ÜRÜNLERİMİZDE ARTIŞLAR OLDU”

Geçen yıllara göre fiyatların yüzde 20 civarlarında arttığını belirten Çalin, “Şuanda artan fiyatlar illaki her şeyde olduğu gibi kırtasiye ürünlerinde de var. 2020 yılından bu yana, yani 3 yıl içerisinde tüm ürünlerimizde artışlar oldu. Ancak bu sene öyle söylendiği gibi fahiş fiyatlarda bir artış yok. Geçen seneyle bu seneyi kıyasladığımızda yüzde 20’lik bir artış var. Öyle abartıldığı gibi yüzde 100’lük bir artış yok. Kırtasiye ürünlerinde yok en azından. Geçen sene 72 yapraklı defteri biz 20 TL’ye satarken bu sene de 30 TL’ye satıyoruz. Velilere tavsiyem gezin, farklı yerlerden fiyat bilgisi alın o şekilde alışverişinizi yapın.” diye konuştu.

“HERKESİN BÜTÇESİNE GÖRE ÜRÜNLERİMİZ MEVCUT”

Fiyatların kaliteye ve ürün çoğunluğuna göre değiştiğini ifade eden Çalin, “Üç kademede bu ürünleri bulundurmaya çalışıyoruz. Uygun fiyat, orta fiyat ve yüksek fiyat olmak üzere. Bizde her marka mevcut, her bütçeye göre alışveriş yapabilirsiniz. Şu anda en kabarık liste, anaokulu listesi. Çanta hariç diğer kırtasiye ürünleri bin TL’den başlıyor. Bazı velilerimiz daha kaliteli ürünler tercih ediyorlar. O zaman da maliyet bin 500 TL’ye kadar çıkıyor. İlkokullarda ise 500 TL ile 700 TL arasında değişiyor. Çantalarımız ise 250 TL’den başlayıp 500 TL ile 750 TL’ye kadar gidiyor. Herkesin bütçesine göre ürünlerimiz mevcut. Öğrencilerin vazgeçilmezi olan ve artık ihtiyaç sayılan suluklarımız ise 50 TL, 100 TL ve 200 TL’ye kadar mevcut.” diye belirtti.

“ÖĞRETMENLERDEN RİCAM LİSTE VERİRKEN ÇOK MARKALI ÜRÜNLER KULLANMASINLAR”

Öğretmenlere seslenen Çalin, “Öğretmenlerden de ricam listelere çok fazla marka yazmamanız. Herkes o markaları alamıyor maalesef ki. Öğretmenlerimiz listelere markaları yazınca, ki bildiğiniz gibi markalı ürünler biraz pahalı oluyor, veliler onu almak zorunda kalıyor. Böyle olunca da bu sefer veliler zor duruma düşüyor. Böyle bir ricam var. Bu konuda da öğretmenlerimiz biraz yardımcı olursa çok seviniriz.” ifadelerini kullandı.

Muhabir: Hilal SAVTEKİN

kırtasiye2