Kozuva: Nitelikli iş gücü ancak mesleki eğitim ile mümkündür

Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Süleyman Kozuva, dünya standartlarında ve rekabet ortamında üretim için teknik bilginin önemine değinerek, mesleki eğitimin, iş dünyasının en önem vermesi gereken stratejisi olması gerektiğine vurgu yaptı. Kozuva, 'Nitelikli iş gücü ancak mesleki eğitim ile mümkündür' ifadelerine yer verdi.

Kozuva: Nitelikli iş gücü ancak mesleki eğitim ile mümkündür

Çerkezköy Bakış - Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Süleyman Kozuva, Nisan ayında gerçekleştirdikleri faaliyetleriyle ilgili bilgilendirmede bulundu. Kozuva, yaptığı yazılı basın açıklamasında dünya standartlarında ve rekabet ortamında üretim için teknik bilginin önemine değinerek, mesleki eğitimin, iş dünyasının en önem vermesi gereken stratejisi olması gerektiğine vurgu yaptı.

“ARTIK KAÇINILMAZ BİR GERÇEKTİR”

Kozuva, açıklamasında şunları kaydetti: “Nisan ayında üyelerimizin bugünü ve geleceğiyle ilgili faaliyetlerimizi aksatmadan sürdürüyoruz. Geçtiğimiz günlerde Tekirdağ Valimiz Sayın Aziz Yıldırım’ın, Arçelik ve BSH firmalarının, içerisinde odamız üyelerinin de bulunduğu tedarikçi firmalar ile bir araya geldiği toplantıda “Ürünlerimizi ne kadar çok kendi sanayicimiz tarafından üretebilirsek dışarıya bağımlılığımız o derece de azalacaktır. ‘Bu marka, Türk markası ve siz buna güvenebilirsiniz’ dedirteceğiz.” ifadelerini çok önemsiyoruz. Bunun yolunun da sanayide üretim faktörleri arasında, iş dünyasının yatırımları ile birlikte üretim faktöründe ön plana çıkan ‘teknik bilgi’ ve bunu sağlayacak insan kaynaklarının yetiştirilmesinden geçtiğinin farkındayız. Bunun da yolu elbette ki mesleki ve teknik eğitimden geçmektedir. Bu önem, önümüzdeki yıllarda bugünkünden çok daha büyük derecede kendini hissettirecektir. Ülkemizin dünya standartlarında üretim yaparak, küresel rekabette boy gösterebilmesi ve dünya pazarlarında yer edinebilmesi için insan kaynaklarını mesleki ve teknik eğitim ile nitelikli eleman ve donanımlı teknik kadro haline getirmesi artık kaçınılmaz bir gerçektir. Bu anlamda Çerkezköy TSO olarak düzenlediğimiz, Tekirdağ Valimiz Sayın Aziz Yıldırım, Çerkezköy ve Kapaklı Kaymakamlarımız, kıymetli protokol ile değerli üyelerimizin katılımlarıyla gerçekleştirdiğimiz geleneksel iftar yemeğimizin sonraki haftasında odamızı ziyarete gelen kardeş odamız Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan ve Mersin TSO ekibini ağırladık. Ardından kardeş odamızın heyetiyle birlikte Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Eyüp Sözdinler’i ziyaret ettik. Bu bakış açısıyla ‘Mersin İlinde Mesleki Eğitim Entegrasyonu ile İş Dünyasının Değişen İhtiyaçlarının Karşılanması Projesi’ kapsamında Özel ÇOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Endüstri 4.0 Laboratuvarını da gezdik. Mersin İlinde Mesleki Eğitim Entegrasyonu ile İş Dünyasının Değişen İhtiyaçlarının Karşılanması Projesi hakkında görüş alışverişi yaptığımız verimli bir toplantı gerçekleştirdik. Bu görüşmelerimizin ve gayretlerimizin iş dünyamızın ve sanayicimizin ve ülkemizin ihtiyacı olan Mesleki Eğitim konusuna katkı sunması en samimi arzumuzdur. Diğer yandan iş dünyamızın mevcut kadrolarının kendini yenilemesi ve güncellemesine yönelik olarak eğitimlerimiz ise pandemi sonrası kısıtlamaların esnemesi ile birlikte yüz yüze eğitime döndü. Odamız, üyelerimizin de katılımıyla “Performans Değerlendirme ve Yönetimi” eğitimi gerçekleştirildi. Bu tür eğitimlerimiz elbette ki devam edecek. Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası olarak her zaman olduğu gibi üyelerimizin hem ülke çapında hem dünyaya entegrasyon hedefinde kendini ve çalışanlarını her alanda yenilemesi ve geliştirmesi için yeni imkanlar ve fırsatlar oluşturma hedeflerinde yayında ve hizmetindeyiz.”