banner265

banner579

banner306

banner578

Atatürk Kültür Merkezi sanatseverlere kapılarını açtı

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından Çerkezköy Otogarı’nın yanında 27 milyon TL’lik yatırım ile yapımı tamamlanan Çerkezköy Atatürk Kültür Merkezi düzenlenen “19'dan Çok Önce 23'ten Sonsuza Senfonik Destan” ile sanatseverlere kapılarını açtı.

Atatürk Kültür Merkezi sanatseverlere kapılarını açtı

Çerkezköy Bakış - Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan ve 31 Mart yerel seçimlerinden kısa bir süre önce tam anlamıyla bitmemesine rağmen hizmete açılan, ancak kapılarını bir türlü etkinliklere açamayan Çerkezköy Atatürk Kültür Merkezi tamamlandı. Merkezin eksiklikleri giderildi ve ilk etkinliğe ev sahipliği yaptı.
Çerkezköy Atatürk Kültür Merkezi’nin sanatseverlerle buluştuğu geceye Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban, CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygün, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Marmara Ereğlisi Belediye Başkanı Hikmet Ata, Çerkezköy Cumhuriyet Başsavcısı Bayram Örenci, Çerkezköy İlçe Emniyet Müdürü Sertan Topkaya, Çerkezköy İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Volkan Torun, AK Parti İlçe Başkanı Ümit Kök, CHP İlçe Başkanı Ayfer Dönmez, İYİ Parti İlçe Başkanı Yasemin Altın Erseçkin, Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Mustafa Seçkin, TESKİ Yönetim Kurulu Üyesi Fehmi Altayoğlu, Belediye Meclis Üyelerimiz, mahalle muhtarlarımız, sivil toplum örgütü temsilcileri ve sanatseverler katıldı.

BU AKŞAM O GÜZEL BAŞLANGIÇLARDAN BİR TANESİ OLACAK

Sanatseverlerin yoğun ilgi gösterdiği gecenin açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Vahap Akay, Çerkezköy Atatürk Kültür Merkezi’nin Çerkezköy’ün uzun yıllarının bir özleminin olduğunu ifade ederken, uzun yıllardır Çerkezköy’ün böylesine güzel ve önemli bir yatırımla buluşma heyecanı içerisinde olduğunu belirterek, “Nüfusumuz aşağı yukarı 175 binlere dayandı. Anlatacağım hikayeyi iki defa anlattım ama 3 defe ve son kez burada anlatacağım. Çerkezköy’ün böyle güzel alanlara ihtiyacı var, kültürle buluşmaya ihtiyacı var, sanatla buluşmaya ihtiyacı var. Belki de bu akşam o güzel başlangıçlardan bir tanesi olacak diye umut ediyorum” dedi.

HALK EĞİTİM MERKEZİ UZUN YILLAR ÇERKEZKÖY’ÜN YÜKÜNÜ ÇEKTİ

Daha sonra hikayesini anlatan Belediye Başkanı Vahap Akay, Cumhuriyet İlkokulu’nda okuduğunu belirterek, “Sene 1983, 1984. İlkokul öğrencisi iken bize kıymetli hocam sıraya dizer, Cumhuriyet İlkokulu’ndan çıkartıp, üst geçitten geçirerek Halk Eğitim Merkezi’ne çocuk tiyatrosuna giden bir öğrenciydim. Sonra gün oldu, yıllar geçti. Allah kısmet etti Çerkezköy Belediye Başkanı oldum. Bu sefer tiyatrolar getirmeye başladım. Bu sefer Halk Eğitim Merkezi’ne tiyatrolar getirmek zorunda kaldım. Yani Halk Eğitim Merkezimiz Çerkezköy’e çok uzun yıllar hizmet etti” ifadelerini kullandı. 

KADİR BAŞKANA TEŞEKKÜRLERİMİ VE ŞÜKRANLARIMI SUNUYORUM

Yıllardır Halk Eğitim Merkezi’nde ufak salonda, yoğun katılımla, vatandaşların sığamadığı alanlarda tiyatro, kültür gösterileri yapılmak zorunda kalındığını vurgulayan Belediye Başkanı Vahap Akay, “790 koltuklu büyük salonu ile, 3 sineme salonu ile, 2 tane çok amaçlı kullanabilen tiyatro ve nikah salonları ile, bir büyük sergi salonu ile ve bir çok kültürel etkinliklerin gerçekleşebileceği kültür alanları ile bir büyük yatırımı kazandı Çerkezköy. Bu yatırım için Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Kadir Albayrak’a bir kere daha huzurlarınızda teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

BİR MASA ETRAFINDA TOPLANABİLECEĞİMİZİ DÜŞÜNÜYORUM

Çerkezköy’ün, hatta Tekirdağ’ın bir araya gelmesini istediğini ve arzuladığını ifade eden Akay, “Siyasi partilerimizle, yöneticilerimizle, Belediye Başkanlarımız ile Tekirdağ hak ettiği yatırımları kazansın, bu topraklarda yaşayan, nefes alan herkes daha iyi alanlarda hizmet görsün istiyoruz. Bakış açımız bu. Bu anlamda şanslı olduğumuzu düşünüyorum. Siyaseti bir kenara koyarak bir masa etrafında toplanabileceğimizi düşünüyorum.  Tekirdağ’ın çıkarları için siyaseti kenarda tutarak, bu bölgenin 11 Belediye Başkanının, 1 Büyükşehir Belediye Başkanının ve 7 milletvekilinin aynı masa etrafında oturabileceğini hayal ediyorum. İnşallah bu hayalim gerçekleşir ve Tekirdağ’ımız, bölgemiz daha iyi hizmetlere ile kavuşur. Çerkezköy’ün şanslı olduğunu ifade etmiştim. Bu ifademi somut bir durum ile netleştireyim.”dedi.

KAYMAKAM ABBAN’A ÖVGÜLER

Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban’a övgüler yağdıran Akay, “Sayın Çerkezköy Kaymakamımız 3 yıl önce burada göreve başladı. 3 yılda Çerkezköy’de bir devrimi gerçekleştirerek ilklere imza attı. Tabi ki siyasilerimizin de, hayırseverlerimizin de desteği var. Ancak bu topyekun mücadeleyi gerçekleştirerek, Çerkezköy’ün eğitim anlamındaki o karanlık günlerinin ufkunu ve önünü açtı. Önce bunun için bir alkış rica edeyim. Sonra da bunu gören bakanlığımız, Sayın Çerkezköy Kaymakamımızı ‘Yılın İdarecisi’ olarak seçti ve bir alkışta bunun için rica ediyorum” dedi.

EMEĞİ GEÇENLERDEN ALLAH RAZI OLSUN

Akay, “Umut ediyorum bütün kurumlar bu salonları Çerkezköy’ün çocuklarına, Çerkezköy’ün büyüklerine, vatandaşlarına hizmet etmek için kullanırlar. Bugün bu güzel salonun kapılarını açma gecesi. Çok güzel bir programla bu akşam başlangıç yapıyoruz. Ben bir kere daha bu güzel gösteri ve bundan sonraki buluşmalar için tüm hemşerilerime buranın hayırlı olmasını temenni ediyorum. Emeği geçenlerden Allah razı olsun.” İfadelerini kullandı.

KADİR BAŞKAN KONUŞMA YAPTI

Akay’ın ardından kürsüye gelen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Atatürk sevdalısı Çerkezköylüler. Adını verdiğimiz böylesine güzel bir yer olan adını da Çerkezköy Atatürk Kültür Merkezi’nin bu güzel ve görkemli açılışında sizlerle beraber olmanın ve biraz sonra çok coşkulu bir şekilde seyredeceğimiz Senfonik Destanı izlemenin ve güzelliklerle sizleri Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı olarak sevgi ve saygıyla selamlıyorum” diyerek sözlerine başladı.

KÜLTÜREL ETKİNLİKLERDE BERABER OLACAĞIZ

Sadece tiyatro için değil tüm kültürel etkinlikler için Çerkezköy Atatürk Kültür Merkezini yaptıklarını kaydeden Albayrak, “Bu akşamdan itibaren çok etkili ve yoğun bir şekilde Belediye Başkanımızın talepleri doğrultusunda yeni kültürel etkinlikler ile beraber olacağız” dedi.

VAHAP AKAY ÇERKEZKÖY İÇİN BİR ŞANS

Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay’ın Çerkezköy için bir şans olduğunu vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Benim için de bir şans. 5 senedir beraber çalışıyoruz. Tek amacımız ben Tekirdağ’ın kaderini değiştirip, Tekirdağ’ın Kadir abisi olarak en güzel hizmeti yapmak için uğraşıyorum, o da benim kardeşim olarak Çerkezköy’e en iyi ve güzel hizmeti yapmak için uğraşıyor. Sosyal demokratların en büyük özelliği de halka hizmet hakka hizmet etmektir arkadaşlar” ifadelerini kullandı.

“KAPAKLI’NIN NOKSANLARI TAMAMLANDI”

1919’dan çok önce, 1923’ten sonsuza kadar Senfonik Destanı Süleymanpaşa’da izlediğini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Biraz sonra sizlerin de çok coşkulu bir şekilde izleyeceğine emin olduğum bu konseri Çerkezköy’de izletmek istediğimi belirtmiştim. Onların da programını da ayarlayarak bu akşama geldik. Şimdi Kapaklı’da bir Kültür Sarayı yaptık, onun da bütün noksanları tamamlandı ve orada da bu oyunu izletmek istiyorum. Ergene Kültür Sarayımız açıldı. Saray Kültür Sarayımızı da 6 ay gibi zamanda tamamlamış olacağız. Tekirdağ’ın sanayi vizyonu, tarım vizyonu, turistik vizyonu, lojistik vizyonu, üniversite vizyonu derken Tekirdağ’ın 6. vizyonu emin olun kültür vizyonu olacaktır bu Kültür Saraylarının katkıları ile” diye konuştu.

"MUSTAFA KEMAL ATATÜRK BU ÜLKENİN KALBİDİR”

“Ben tekrar bu güzel geceye bu güzel katılım için tüm Çerkezköylülere çok teşekkür ediyorum, şükranlarımı sunuyorum. Hoş geldiniz diyorum” diye sözlerine devam eden Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Ama şu son cümleyi söylemeden ayrılmak istemiyorum. Şunu herkes bilsin ki Mustafa Kemal Atatürk bu ülkenin kalbidir. Ve bu kalp Türkiye Cumhuriyeti var olduğu müddetçe ebediyen atmaya devam edecektir. Ne mutlu Türküm diyene!” diyerek sözlerini tamamladı.
Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygün ise Kültür Merkezinin yapılmasında emeği geçenlere teşekkür eti. 

SENFONİK DESTAN ÇERKEZKÖY’Ü BÜYÜLEDİ

Konuşmaların ardından Çerkezköy Atatürk Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen; özgün müziklerini şef Musa Göçmen'in bestelediği, anlatı metnini Devlet Tiyatrosu sanatçısı ve müzisyen Boğaçhan Sözmen'in kaleme aldığı “19'dan Çok Önce 23'ten Sonsuza” Senfonik Destan adlı eserde, Cumhuriyet fikrinin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün zihninde 1919'dan çok önce oluştuğu ve 1923'ten sonsuza kadar uzanacağı, destansı dille ve dönemin şahitlerinin anılarından yola çıkılarak anlatıldı.  Şef Musa Göçmen'in yönettiği senfonik orkestra konserinde ayrıca, dramatik anlatıya özgün bestelerin yanı sıra Bülbülüm Altın Kafeste, İzmir'in Kavakları, Bu Gece Gelem Size Yar, Kimseye Etmem şikayet gibi dönem şarkıları da seslendirildi. 
Senfonik Destan Orkestrası uzun süre ayakta alkışlandı. Sanatseverlerin büyük bir beğeni ile izlediği ve hayran kaldığı konser sonunda, Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban, Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve Belediye Başkanımız Vahap Akay tarafından Senfonik Destan Orkestrası’na çiçek takdim edildi.

Kaynak: Çerkezköy Bakış
banner287
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 29 Ocak 2020
İmsak 06:56
Güneş 08:28
Öğle 13:18
İkindi 15:37
Akşam 17:58
Yatsı 19:24
banner574
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 19 41
2. Fenerbahçe 19 37
3. Başakşehir 19 36
4. Trabzonspor 18 35
5. Alanyaspor 19 35
6. Galatasaray 19 33
7. Beşiktaş 19 30
8. Göztepe 19 29
9. Malatyaspor 18 24
10. Gaziantep FK 19 24
11. Çaykur Rizespor 19 24
12. Denizlispor 19 22
13. Gençlerbirliği 19 21
14. Konyaspor 19 18
15. Antalyaspor 19 17
16. Kasımpaşa 19 15
17. Ankaragücü 19 13
18. Kayserispor 19 11
Takımlar O P
1. Hatayspor 19 40
2. Erzurum BB 19 34
3. Bursaspor 19 33
4. Keçiörengücü 19 29
5. Adana Demirspor 19 28
6. Akhisar Bld.Spor 19 28
7. Ümraniye 19 28
8. Menemen Belediyespor 19 28
9. Altay 19 27
10. Giresunspor 19 27
11. Fatih Karagümrük 19 24
12. Balıkesirspor 19 24
13. İstanbulspor 19 20
14. Altınordu 19 20
15. Osmanlıspor 19 17
16. Adanaspor 19 14
17. Boluspor 19 14
18. Eskişehirspor 19 10
Takımlar O P
1. Liverpool 23 67
2. Man City 24 51
3. Leicester City 24 48
4. Chelsea 24 40
5. M. United 24 34
6. Tottenham 24 34
7. Wolverhampton 24 34
8. Sheffield United 24 33
9. Southampton 24 31
10. Arsenal 24 30
11. Crystal Palace 24 30
12. Everton 24 30
13. Burnley 24 30
14. Newcastle 24 30
15. Brighton 24 25
16. Aston Villa 24 25
17. West Ham 23 23
18. Bournemouth 24 23
19. Watford 24 23
20. Norwich City 24 17
Takımlar O P
1. Real Madrid 21 46
2. Barcelona 21 43
3. Sevilla 21 38
4. Getafe 21 36
5. Atletico Madrid 21 36
6. Real Sociedad 21 34
7. Valencia 21 34
8. Villarreal 21 31
9. Athletic Bilbao 21 31
10. Osasuna 21 28
11. Granada 21 27
12. Real Betis 21 27
13. Levante 21 26
14. Deportivo Alaves 21 23
15. Eibar 21 23
16. Real Valladolid 21 22
17. Mallorca 21 18
18. Celta de Vigo 21 17
19. Leganés 21 15
20. Espanyol 21 15
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
banner573
banner575
banner576
banner577