LGS öğrencilerinin mağduriyeti gideriliyor

Liselere Giriş Sınavının (LGS) yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından puanı yüksek olan fakat çeşitli kriterlerden dolayı ya da istediği okula yerleşemeyen öğrencilerin mağduriyetleri gideriliyor. Mili Eğitim Bakanlığı' Yerleştirmeye Esas Nakil Kılavuzu'nu yayımladı. Buna göre, okulda bulunuşluk maddesi tamamen kaldırıldı ve öğrencilerin istediği okula nakil işlemini başvurular yarından itibaren başlıyor.

LGS öğrencilerinin mağduriyeti gideriliyor

Çerkezköy Bakış - 30 Temmuz’da Liselere Geçiş Sınavı’nın açıklanması ile birlikte bazı öğrenciler istediği okula yerleşemedi, yada açıkta kaldı. Çocuğunun puanının ve yüzdelik diliminin iyi olduğunu belirten veliler, AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Abdullah Öğe ile İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş’e giderek sıkıntılarını dile getirmiş ve destek istemişti. Öğrenci ve velilerin yaşadığı bu sorunun çözümü için düğmeye basıldı.
Merkezi Yerleştirmeye Esas Nakil, sınavla öğrenci alan Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, proje uygulayan eğitim kurumları ile Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin Anadolu teknik programlarına tercihler doğrultusunda Merkezi Sınav Puanı üstünlüğüne göre yapılacak. Yerel Yerleştirmeye Esas Nakil, okulların türü, okulların kontenjanı, öğrencilerin ikamet adreslerine göre oluşturulan ortaöğretim kayıt alanı, ortaokul başarı puanları (OBP), devam, devamsızlık ve yaş kriterleri göz önünde bulundurulacak. Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara yerleştirmeye esas nakil işlemi, ortaöğretim kurumlarındaki boş kontenjanlara göre yapılacak. Yerleştirmeye esas nakil tercih işlemleri, Milli Eğitim Bakanlığının http://www.meb.gov.tr veya https://e¬okul.meb.gov.tr internet adreslerinde yayımlanan tercih listelerine göre, öğrenci velisi tarafından yapılacak.  Veya mezun olduğu okuldan ya da herhangi bir resmi ortaokul müdürlüğünden de yapılabilecek.
YARIN BAŞLIYOR
Buna göre;  Ortaöğretim kurumlarına yerleştirmeye esas nakil takvimi: 06-10 Ağustos 2018 Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Tercih Başvurularının Alınması ve 13 Ağustos 2018 Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Sonuçlarının İlanı, 13-17 Ağustos 2018 (Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Tercih Başvurularının Alınması,19 Ağustos 2018 Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Sonuçlarının İlanı, 27-31 Ağustos 2018 (Yerleştirmeye Esas 3. Nakil Tercih Başvurularının Alınması, 03 Eylül 2018 Yerleştirmeye Esas 3. Nakil Sonuçlarının İlanı, 03-06 Eylül 2018 Yerleştirmeye Esas 4. Nakil Tercih Başvurularının Alınması, 08 Eylül 2018 Yerleştirmeye Esas 4. Nakil Sonuçlarının İlanı ile devam edecek. Veliler ve öğrenciler, https://odsgm.meb.gov.tr/www/yerlestirmeye-esas-nakil-kilavuzu/icerik/334 adresinden Yerleştirmeye Esas Nakil Kılavuzu’na ulaşabilir.
Öte yandan, Milli Eğitim Bakanlığı’nın Anadolu Liselerinde kontenjan artırımı çalışmasının devam ettiği öğrenildi.

Yorumlar 1
Ülker Mollaoğlu 05 Ağustos 2018 18:55

İnşAllah her şey adil ve adaletli olur milli eğitim bakannından ümitliyim