Liseliler Mehmet Akif Ersoy'u andı

İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Akif Ersoy, ebediyete irtihalinin 82. Yıldönümünde Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Anadolu Lisesi öğrencileri hazırladıkları oratoryo gösterisi ile anıldı.

Liseliler Mehmet Akif Ersoy'u andı

Çerkezköy Bakış - Çerkezköy Halk Eğitimi Merkezi’nde düzenlenen anma etkinliğine Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş, Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Anadolu Lisesi Müdürü Fahrettin Karaman, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

“MİLLETİN GÖNLÜNDE MÜSTESNA BİR YERE SAHİPTİR”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından programın açılış konuşmasını Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Anadolu Lisesi Müdürü Fahrettin Karaman yaptı. Karaman, İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Akif Ersoy’un milletin gönlünde müstesna bir yere sahip olduğunu ifade etti. Karaman, “İstiklal Marşımızın ve Safahat'ın unutulmaz şairi Mehmet Akif Ersoy, değerlerine ve davasına sımsıkı bağlılığıyla aziz milletimizin gönlünde müstesna bir yere sahiptir. Fikir, sanat ve kültür hayatımızın sembol şahsiyetlerinden olan Mehmet Akif, dün olduğu gibi günümüzde de büyük bir ilgiye, engin bir sevgiye mazhar olmaya devam etmektedir.” dedi.

“VİCDANLARIN SESİ OLMUŞTUR”

Karaman konuşmasının devamında, Ersoy’un şiirleri, yazıları ve vaazlarıyla milli mücadelenin manevi ve fikri cephesini inşa ederek, milletimize moral, cesaret ve ümit aşılamış, istiklal ruhunun iliklerimize kadar işlemesini sağladığını söyledi. Karaman, “İstiklal Marşı'yla da, milletimizin karakterini, duygu ve ruh dünyasını, hürriyet ve özgürlük tutkusunu, milli ve manevi değerlerini en güzel şekilde ifade ederek, vicdanların sesi olmuştur. Milli mücadeleyi destanlaştıran, aziz milletimizin değerlerini en veciz biçimde özetleyen İstiklal Marşı, ay-yıldızlı bayrağımızla birlikte milletimizin en önemli müştereklerinden biridir. Mehmet Akif İstiklal Marşı'nı Safahat'a almayarak, millete armağan etmiş; "Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın" derken de, istiklal mücadelesinin ve ödenen bedellerin büyüklüğünü dile getirmiştir. Mehmet Akif Ersoy, bizlere bıraktığı eserleriyle, fikirleriyle, bugünlerimizi aydınlatmaya, hepimize ilham kaynağı olmaya devam etmektedir.” diye konuştu.

“AKİF’İN İDEALLERİNİ, DAVASINI VE İSTİKLAL MARŞI RUHUNU AŞILAMAK GÖREVİMİZDİR”

“Bugün bizler, Mehmet Akif'in ışığından ve düşüncelerinden feyz alarak, onun ideallerini, davasını ve İstiklal Marşı ruhunu gençlerimize aşılamanın, milli ve manevi değerlerimizle sahip çıkmanın önemli bir görev olduğunu düşünüyoruz” diyen Karaman, “Mehmet Akif'in, mütevazı hayatı, mücadelesi, şahsiyeti, asil duruşu, ortaya koyduğu gençlik modeliyle, yeni nesiller için bu konuda emsalsiz bir örnek teşkil etmiştir.” dedi.

Karaman, “Akif'in mirası olan İstiklal Marşı, bugün en çok ihtiyaç duyduğumuz milli mutabakatı karşılayacak genişlikte, kapsayıcılıktadır. Gençlerimizin Safahat'ı okumaları, o ruhu, o inancı taşımaları, Akif'in özlemini duyduğu Asım'ın neslinin hayat bulmasına vesile olacaktır. Ebediyete irtihalinin yıl dönümünde Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy'u hürmet, rahmet ve şükranla yad ediyorum.” diye konuşmasını sonlandırdı.

ÖĞRENCİLERİN GÖSTERİSİ TAM NOT ALDI

Okul Müdürü Fahrettin Karaman’ın konuşmasının ardından okul öğrencileri ve öğretmenleri tarafından hazırlanan ‘Mehmet Akif Dönüyor’ adlı oratoryo gösterisi izleyicilerden tam not aldı.