“Kalite el kitabı” projesi destek almaya hak kazandı

Malkara Belediyesi Proje Birimi tarafından hazırlanıp Trakya Kalkınma Ajansı 2014 Yılı Teknik Destek Programı Eylül-Ekim dönemine yapılan TR21/14/0040 numaralı ‘’Kalite El Kitabı’’ isimli proje başvurusu başarılı olarak destek almaya hak kazandı.

 “Kalite el kitabı” projesi destek almaya hak kazandı
Çerkezköy Bakış - Malkara Belediyesi Proje Birimi tarafından hazırlanıp Trakya Kalkınma Ajansı 2014 Yılı Teknik Destek Programı Eylül-Ekim dönemine yapılan TR21/14/0040 numaralı ‘’Kalite El Kitabı’’ isimli proje başvurusu başarılı olarak destek almaya hak kazandı.
PERSONELLERİN KALİTE ALGISI GELİŞTİRİLECEK
Teknik destek başvurusuyla kurumsal olarak toplam kalite eğitimini gerçekleştirip, hizmet sunan yerel yönetim birimi olarak da uluslararası standartların yakalanmasını hedefleniyor. Ulaşılacak hizmet standardı ile kalite sertifikası alınıp, sunulacak hizmetin belirli bir standarda oturmuş olmasını ve hizmet sunan birim personellerinin toplam kalite eğitimine alınarak kalite standartlarını kavramaları planlanıyor.
BELEDİYE, İHTİYAÇ OLDUĞUNU GÖRDÜ
Malkara Belediyesi’nden yapılan açıklamada yapılan ön hazırlık çalışmasıyla hizmet kalitesinin arttırılması için Toplam Kalite Yönetimi ve Sisteminin belediye olarak benimsenmesi gerekliliği en önemli ihtiyaç olduğu anlaşıldığı belirtildi.
Yapılan açıklamada ayrıca şunlar kaydedildi;
banner287
“Öncelikli olarak; Belediye içindeki hantal yapının değiştirilerek, pratik ve sistemli bir yapıya dönüştürülmesi, Belediyenin sunduğu hizmetlerin performans kriterlerinin oluşturulup sürekli iyileştirilmesi, Belediye hizmetlerine etki edecek tüm paydaşların belirlenmesi, sürece dâhil edilmesi, belgelendirme ile standardizasyon faaliyetlerinin planlanıp uygulanması, Kalite El Kitabı’nın hazırlanması ve tüm Belediye Birimlerinde uygulanabilirliği için gerekli teorik ve pratik bilgi eğitimlerinin düzenlenmesi, bu kapsamda sistem değişikliğinin kalıcılığının sağlanması ve ISO 9001: 2008 Toplam Kalite Sistemi Standardı için gerekli başvuruların yapılıp Malkara Belediyesi olarak belgenin alınması amaçlanmaktadır.
Teknik destek projesi ile Malkara Belediyesi’nin insan kaynakları kapasitesini ve hizmet kalitesini geliştirerek, yenilik ve iyi örnek uygulamalarını uluslararası kalite sertifikası ile sağlamış olacaktır. Proje ile hizmet standartlarının yükseltilerek kamu kesimi, özel sektör ve sivil toplum örgütleriyle de işbirliğini geliştirmek suretiyle yerel potansiyel harekete geçirilmiş olunacaktır. Hizmete erişim ve kalite standardını yakalayan bir belediye olarak yerel yatırımlar ve girişimler de artmış olacaktır.
İNTERAKTİF UYGULAMALAR GERÇEKLEŞTİRİLEREK
Projedeki hedef grupları; teknik destek kapsamında verilecek eğitimden öncelikle 4 Başkan Yardımcısı, 11 Daire Müdürü, 4 Danışma Personeli, 2 Halk Masası Çalışanı, 5 Tahakkuk Memuru ve 4 İmar Birimi personeli yararlanacaktır. Toplam 30 personelin katılacağı eğitimlerde interaktif uygulamalar gerçekleştirilerek deneyimsel öğrenmeler sağlanacaktır.
Verilecek olan eğitimin sonunda; Toplam kalite yönetim sistemi için gerekli belgelendirme ve dokümantasyon işlemlerinin yürütülmesi, Malkara Belediyesi üst yönetimi ile gerekli düzenlemelerin ve kararların alınması, Kalite El Kitabı’nın hazırlanması, Sistem değişiklikleri ile pilot uygulamaların yürütülmesi,
 Uluslararası sertifikasyon başvurusunun yapılması gerçekleştirilecektir. Bu belirtilen toplam kalite eğitimine yönelik yürütülecek faaliyetlerin sonunda kurumsal kültürün benimsenmesi gerçekleşecektir. Kurum kültürü oluştuğunda Malkara Belediyesi olarak; Malkara Belediyesi’nin vizyon, misyon ve ilkelerine yönelik gerekli değişiklikler yapılmış olacak, Malkara Belediye’nin hizmet kalitesinin arttırılmasına yönelik eksiklikler tespit edilmiş olacak, Malkara Belediyesi olarak Toplam Kalite Yönetimim Sistemine geçilmiş olacaktır. Sosyal belediyecilik uygulamaları ile hizmet alan vatandaşa hak ettiği kalitede hizmet sunmak Malkara Belediyesi’nin öncelikli vazifesidir”.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2014, 14:42

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner306

banner510