'Marko Paşa' Çerkezköy'e geliyor

Çerkezköy Belediyesi, Nejat Uygur'un uzun yıllar başarıyla oynadığı 'Marko Paşa' oyununu Süheyl ve Behzat Uygur Tiyatro'sunun yeni yorumuyla müzikal olarak 1 Haziran'da Çerkezköylü seyirciler ile buluşturacak.

'Marko Paşa' Çerkezköy'e geliyor

Çerkezköy Belediyesi, Nejat Uygur’un uzun yıllar başarıyla oynadığı ‘Marko Paşa’ oyununu Süheyl ve Behzat Uygur Tiyatro'sunun yeni yorumuyla müzikal olarak 1 Haziran’da Çerkezköylü seyirciler ile buluşturacak.

Çerkezköy Bakış - Çerkezköy Belediyesi, Türk Tiyatrosu’nun komedi dalındaki en büyük ustalarından Nejat Uygur tarafından uzun yıllar başarıyla sahnelenen ‘Marko Paşa’ isimli oyununu, günümüz yorumuyla Süheyl ve Behzat Uygur Tiyatrosu tarafından 1 Haziran Pazartesi günü Çerkezköylü tiyatro severlerle buluşturacak.

AMFİ TİYATRODA SAHNELENECEK

Geleneksel Türk Tiyatrosu ekolünde önemli bir yer teşkil eden operetlerinden bir örnek olarak sahnelenecek olan oyun Çerkezköy Amfi Tiyatrosu’nda oynanacak. Ücretsiz olarak tüm vatandaşların izleyebileceği tiyatro saat 1 Haziran Pazartesi saat 20:00’da başlayacak.

15 FARKLI DANS VE ŞARKIYLA ZENGİNLEŞTİRİLMİŞ BİR OYUN

Franz Von Schönthan ve Gustav Kadelburg tarafından yazılan oyun, Nejat Uygur tarafından Türkçe’ye ve geleneksel Türk Tiyatrosu’na uyarlanmış, 15 farklı şarkıyla ve danslarla zenginleştirilerek tuluat ve modern tiyatronun harmanlandığı bir operet tadında seyirciye sunulacak. Yönetmenliği Uğur Babürhan’ın yaptığı müzikal oyunda Süheyl ve Behzat Uygur, Nejla Uygur, Şahnaz Çakıralp, Uğur Babürhan, Leyla Yüngül, Önder Keskin, Burcu Afşin, Ömer Yılmaz rol alıyor.

OYUN NE ANLATIYOR?

1920’li yılların sonunda İstanbul’da varlıklı ve despot bir Paşa ve ailesinin köşküne iç güveysi damat olarak alınan Hayrullah’ın, karısına aşık olmasına rağmen bir türlü aynı evin içinde kavuşamaması. Hayrullah’ı ziyarete gelen eski okul arkadaşı Suat, durumu fark eder ve ona Paşa’nın oğlu Seyfettin’in, eski hocalarından Haydar Beyin kızı Güzin ile birlikte olduklarını, fakat Seyfettin’in Güzin’i kandırıp Fransa’ya gittiğini söyler. Oysa Seyfettin Güzin’e olan aşkı yüzünden, Hayrullah eniştesiyle anlaşıp Fransa’dan kaçarak köşkte Faslı bir kadın hizmetçi kılığında işe başlamıştır. Paşa’nın Küçük kızı Mürvet, Suat’a aşıktır ve onunla evlenmek ister. Tüm bu olayların Paşa’dan gizlenmeye çalışılması ve günün birinde Hayrullah’ın arkadaşı Suat’ın sayesinde evin kontrolünü ele geçirmeye başlamasıyla her şey tersine dönmeye başlamıştır. Hayrullah eline bile dokunamadığı karısıyla balayı planlamaktadır. Avukat Suat, Hayrullah’ın eşi Meziyet’i de ikna etmiştir ve Meziyet tüm o soğuk tavrından vazgeçip kocasına son derece sıcak davranmaya başlayan bir eş olmuştur. Güzin’i Paşa ile tanıştırmaktan başka bir seçenek kalmamıştır. Ev halkı Güzin’i başka asil bir ailenin kızı olarak köşke getirirler ama Güzin tüm dürüstlüğüyle Paşa’ya gerçekleri anlatır. Paşa bütün bu olayların farkında olduğunu ve Paşa’nın karısı Müşerref Hanım’ın destekleriyle gençlerin mutlu olmasına izin vermesiyle oyun son bulur.