Mart kapıdan baktıracak!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre hava sıcaklığı hissedilir derecede azalacak. Baharı beklediğimiz bu günlerde Çerkezköy ve Kapaklı'da mart ayı kapıdan baktıracak. İki ilçede çarşamba ve perşembe günü kar yağışı bekleniyor.

Mart kapıdan baktıracak!

Çerkezköy Bakış - Geçtiğimiz ay son yılların en yoğun kar yağışını alan Çerkezköy ve Kapaklı’nın yeniden beyaza bürüneceği öngörülüyor.
Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre hava sıcaklığı hissedilir derecede düşecek. Yapılan son değerlendirmelere göre; 23 Mart salı günü Akdeniz üzerinden gelen yağışlı sisteme ek olarak, Balkanlar üzerinden gelen soğuk bir sistemin kuzeybatı kesimlerden başlayarak ülkemizi etkilemesi bekleniyor.
23 Mart salı günü Marmara’nın güney ve doğusu, Batı ve Orta Karadeniz, Ege, Akdeniz, İç Anadolu ile Doğu Anadolu’nun güney ve batısında yağışların yer yer kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Genellikle sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak şeklinde görülecek yağışların, zamanla Marmara’nın doğusunun yüksekleri, İç Ege, Batı Karadeniz’in iç ve yüksek kesimlerinde kuvvetli kar yağışı şeklinde görüleceği tahmin ediliyor. Rüzgarın İç Anadolu’nun güney ve doğusu, Akdeniz, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu’nun doğusu ile Doğu Karadeniz’de güney yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına (60-90 km/saat) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.
Çarşamba ve Perşembe günleri ise ülkemizin büyük bölümünde görülecek yağışların, Trakya ile iç ve doğu kesimlerde kar şeklinde etkili olması bekleniyor. Yağışlı sistemin hafta sonu kuzey ve doğu kesimlere çekilerek ülkemizin büyük bölümünde etkisini kaybetmesi bekleniyor. Hava sıcaklıklarının; Salı günü kuzeybatı kesimlerden başlayarak, hafta ortasından itibaren hissedilir derecede ( 6-15 derece) azalacağı tahmin ediliyor.
Meteoroloji, ülkemizde beklenen soğuk hava, yer yer kuvvetli sağanak ve kar yağışları, kuvvetli rüzgar ve fırtınanın oluşturabileceği olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması, meteorolojik tahmin ve uyarıları dikkatle takip edilmesi önerisinde bulundu.