Mehmet Ceylan Tekirdağ Valisi oldu

Geçtiğimiz yıl Mart ayında Bakanlar Kurulu Kararı ile Tekirdağ Valiliğine atanan Enver Salihoğlu, akşam yayınlanan valiler kararnamesi ile Merkez Valisi oldu. Salihoğlu'nun yerine Tekirdağ Valiliğine Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan atandı.

Mehmet Ceylan Tekirdağ Valisi oldu

Çerkezköy Bakış - Resmi Gazete’nin gazetede yayınlanan Valiler Kararnamesi’ne göre 22 vali merkeze alınırken, 24 ile yeni vali atandı. 26 ilin valisi de kendi aralarında yer değiştirdi.

22 VALİ MERKEZE ALINDI

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan atama kararnamesine göre, Adana Valisi Mustafa Büyük, Afyonkarahisar Valisi Hakan Yusuf Güner, Aksaray Valisi Şeref Ataklı, Antalya Valisi Muammer Türker, Amasya Valisi İbrahim Halil Çomaktekin, Artvin Valisi Kemal Cirit, Bayburt Valisi Yusuf Odabaş, Burdur Valisi Hasan Kürklü, Çankırı Valisi Vahdettin Özcan, Çorum Valisi Ahmet Kara, Denizli Valisi Şükrü Kocatepe, Erzincan Valisi Süleyman Kahraman, Iğdır Valisi Davut Haner, Karabük Valisi Orhan Alimoğlu, Karaman Valisi Murat Koca, Kayseri Valisi Orhan Düzgün, Konya Valisi Muammer Erol, Sivas Valisi Alim Barut, Tekirdağ Valisi Enver Salihoğlu, Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Yalova Valisi Selim Cebiroğlu, Yozgat Valisi Abdülkadir Yazıcı merkeze alındı.

BAZI İLLERİN VALİLERİ YER DEĞİŞTİRDİ

Bazı illerin valileri de yer değiştirdi. Buna göre, Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş Adana Valiliğine, Bursa Valisi Münir Karaloğlu Antalya Valiliğine, Mardin Valisi Ömer Faruk Koçak Aydın Valiliğine, Rize Valisi Ersin Yazıcı Balıkesir Valiliğine, Ardahan Valisi Ahmet Deniz Batman Valiliğine, Kütahya Valisi Şerif Yılmaz Burdur Valiliğine, Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük Bursa Valiliğine, Niğde Valisi Necmettin Kılıç Çorum Valiliğine, Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak Denizli Valiliğine, Kars Valisi Günay Özdemir Edirne Valiliğine, Bartın Valisi Seyfettin Azizoğlu Erzurum Valiliğine, Batman Valisi Azmi Çelik Eskişehir Valiliğine, Kastamonu Valisi Şehmus Günaydın Isparta Valiliğine, Aydın Valisi Erol Ayyıldız İzmir Valiliğine, Isparta Valisi Vahdettin Özkan Kahramanmaraş Valiliğine, Kilis Valisi Süleyman Tapsız Karaman Valiliğine, Malatya Valisi Süleyman Kamçı Kayseri Valiliğine, Hakkari Valisi Yakup Canpolat Konya Valiliğine, Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayir Kütahya Valiliğine, İzmir Valisi Mustafa Toprak Malatya Valiliğine, Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan Güvençer Manisa Valiliğine, Balıkesir Valisi Mustafa Yaman Mardin Valiliğine, Manisa Valisi Erdoğan Bektaş Rize Valiliğine, Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna Şanlıurfa Valiliğine, Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan Tekirdağ Valiliğine, Gümüşhane Valisi Yücel Yavuz Trabzon Valiliğine atandı.

24 İLE YENİ VALİ

Kararnameye göre, 24 ile de yeni vali ataması yapıldı. Mülkiye Başmüfettişi Abdullah Erin Adıyaman Valiliğine, İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Aziz Yıldırım Afyonkarahisar Valiliğine, İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Aykut Pekmez Aksaray Valiliğine, Şişli Kaymakamı Salih Işık Amasya Valiliğine, Sultanbeyli Kaymakamı İbrahim Özefe Ardahan Valliliğine, İçişleri Bakanlığı Personel Genel Müdürü Muhterem İnce Artvin Valiliğine, Keçiören Kaymakamı Nusret Dirim Bartın Valiliğine, İçişleri Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı İsmail Ustaoğlu Bayburt Valiliğine, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdür Yardımcısı Süleyman Elban Bilecik Valiliğine, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müşaviri Mesut Köse Çankırı Valiliğine, Sorgun Kaymakamı Ali Arslantaş Erzincan Valiliğine, İçişleri Bakanlığı Hukuk Müşaviri Okay Memiş Gümüşhane Valiliğine, Mülkiye Başmüfettişi Cüneyt Orhan Toprak Hakkari Valiliğine, Mülkiye Başmüfettişi Ahmet Turgay Alpman Iğdır Valiliğine, İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürü Rahmi Doğan Kars Valiliğine, İçişleri Bakanlığı İdari ve Mali İşler Daire Başkanı Mehmet Aktaş Karabük Valiliğine, Derince Kaymakamı Mesut Yıldırım Kastamonu Valiliğine, İçişleri Bakanlığı Personel Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Aktaş Nevşehir Valiliğine, İçişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Mehmet İlker Haktankaçmaz Kırıkkale Valiliğine, Mülkiye Başmüfettişi İsmail Çataklı Kilis Valiliğine, Salihli Kaymakamı Ertan Peynircioğlu Niğde Valiliğine, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Davut Gül Sivas Valiliğine, Akyurt Kaymakamı Tuğba Yılmaz Yalova Valiliğine, Başbakanlık Müşaviri Kemal Yurtnaç Yozgat Valiliğine getirildi.

SALİHOĞLU MERKEZ VALİSİ OLDU

Geçtiğimiz yıl Mart ayında Bakanlar Kurulu Kararı ile Tekirdağ Valiliğine atanan Enver Salihoğlu, önceki akşam yayınlanan valiler kararnamesi ile Merkez Valisi oldu. Salihoğlu’nun yerine Tekirdağ Valiliğine Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan atandı. Balıkesir Sındırgı ilçesinde doğup büyümüş bir bürokrat olan Mehmet Ceylan 1965 doğumlu genç bir vali olarak Tekirdağ'a atandı. 64 yaşında olan ve yaş haddinden emekliliği yaklaşan Tekirdağ valimiz Enver Salihoğlu'da Merkez Valisi oldu.

VALİ SALİHOĞLU KİMDİR?

1954 yılında Trabzon’un Akçaabat İlçesinde doğdu. 1976 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdi. Bir süre İçişleri Bakanlığı’nda Mahalli İdareler Kontrolörü olarak çalıştıktan sonra 1978 yılında Maiyet Memurluğuna (Kaymakam Adaylığı) başladı. Erzincan’ın Tercan, Ağrı’nın Patnos ve Giresun’un Keşap İlçelerinde Kaymakam, Ağrı’nın Patnos İlçesinde Belediye Başkanı olarak görev yaptı. 1988 yılından 2003 yılına kadar Mülkiye Müfettişliği ve Mülkiye Başmüfettişliği yaptı. 2003-2006 Rize Valiliği, 2006-2011 Gümüşhane Valiliği, 2013-2015 yılları arasında İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 16.02.2015 tarih ve 2015/7295 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla Tekirdağ Valiliğine atanmış, 16.03.2015 tarihinde bu görevine başlamıştır. Çeşitli mesleki dergilerde kamu yönetimi ve özellikle yerel yönetimler üzerine çok sayıda makale ve incelemesi yayınlandı. “Belediye Başkanlarına Cep Rehberi” adlı kitabı 2000 yılında, “Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması” isimli kitabı 2003 yılında, “4483 Sayılı Kanun ile Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Öncesi Aşamaya İlişkin Usul ve İşlemler” (Dr. Selami DEMİRKOL ile birlikte) adlı kitabı 2005 yılında, “Sorularla Belediye” adlı kitabı 2009 yılında, “İl Özel İdaresi” adlı kitabı 2012 yılında, “İl Özel İdaresi ve Belediyelerde İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatları” adlı kitabı 2013 yılında yayınlandı.  Sınıf Öğretmeni Sabiha Hanımla evli ve 2 çocuk babasıdır. Fransızca bilmektedir.

VALİ CEYLAN KİMDİR?

17 Ocak 1965 yılında Balıkesir Sındırgı ilçesi Armutlu köyünde doğdu. İlkokulu Armutlu köyünde, orta ve lise tahsilini Sındırgı ilçesinde tamamladı. Yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünde 1987 yılında tamamladı. 25 Ekim 1989 tarihinde Kars Kaymakam adayı olarak göreve başladı. Adaylık döneminde 1 yıl süre ile İngiltere'de bulundu. Ayrıca 1991-1992 yılları arasında 11 ay süre ile Afyon-Bayat Kaymakam Vekilliğinde bulundu. 13 Mart 1993 tarihinde Ordu-Gölköy Kaymakamlığına atandı. Daha sonra sırası ile Muş-Malazgirt Kaymakamlığı, Batman Vali yardımcılığı, Kırşehir-Çiçekdağı Kaymakamlığı, Uşak-Eşme Kaymakamlığı ve Sapanca Kaymakamlığı görevlerinde bulundu. İstanbul İli Sultanbeyli Kaymakamı iken,Bakanlar Kurulunun 03.05.2013 tarihli ve 2013/4699 sayılı Kararı ile Nevşehir Valiliğine atanan Vali Mehmet Ceylan 22.05.2013 tarihinde Nevşehir Valiliği görevine başlamıştır. Vali Mehmet Ceylan evli ve 3 çocuk babasıdır. İngilizce bilmektedir