Karaağaç Mahallesi'nde bu yıl mayıs ayında ekilen fideler, özenli ve zahmetli bir bakım sürecinin ardından olgunlaştı ve mahsul verdi.

GÖLGEDE KURUTULUYOR

Tarladan toplanan ve iplere dizilen biberler gölgede kurutuluyor.

Kurutulan biberler, restoranlarda tava ciğeriyle buluşuyor.

Biber üreticisi Tunahan Ule, bu yıl 97 dönüm alanda tescilli Karaağaç biberi yetiştirdiklerini belirtti.

DEDELERİNDEN KALMA ATA TOHUM KULLANILIYOR

Dedelerinden kalma ata tohumu kullandıklarını belirten Ule, "15 Mayıs'ta diktiğimiz biberleri 16 Temmuz'da toplamaya başladık. 20 Temmuz'da da evimizin bahçesindeki kurutma tesisimize biberlerimizi asarak kurutmaya başladık. Çok meşakkatli zor bir iş. Dikiyoruz, çapalıyoruz, topluyoruz, iğneyle ipe dizip kurutuyoruz." dedi.

Ule, bu sene 20 Temmuz'da astıkları ilk mahsul biberlerin 1 Eylül'de kuruyacağını söyledi.

"Bu sene bir kilo kuru biberin fiyatı 900 lira"

Yazın 1,5 ay olan kuruma süresinin, sonbaharda 3 aya çıktığını ifade eden Ule, "Bir ton yaş biberden 70 kilo kuru biber elde ediyoruz. Bu sene bir kilo kuru biberin fiyatı 900 lira. Bu biber tava ciğerin yol arkadaşıdır. Ciğerciler, çorbacılar tercih ediyor. Edirne dışına da satıyoruz. Biberin en büyük özelliği ince kabuklu olmasıdır. İnce kabuklu olmazsa biber kesinlikle kurumaz. Bu sene 250 ton biber yetiştirmeyi planlıyoruz." diye konuştu.

Ule, temmuz ayında başladıkları kurutma işleminin Kasım'a kadar devam edeceğini, tarladan toplayacakları son kırmızı biberlerle acı sos yapacaklarını kaydetti.

Muhabir: Hilal SAVTEKİN

BİBER1-1

BİBER2-1