'Neden müdahale ettiniz?'

Çerkezköy Belediyesi'nin Şubat ayı olağan meclis toplantısında konuşan AK Parti Grup Sözcüsü Dr.Remzi Garip, geçtiğimiz ay gerçekleştirilen Denetim Komisyonu seçimlerine değindi.

'Neden müdahale ettiniz?'

Çerkezköy Belediyesi’nin Şubat ayı olağan meclis toplantısında konuşan AK Parti Grup Sözcüsü Dr.Remzi Garip, geçtiğimiz ay gerçekleştirilen Denetim Komisyonu seçimlerine değindi. Garip, geçen ay yapılan Denetim Komisyon Üyeliği seçiminde ismi olmadığı halde Üyeliğe seçilen AK Partili Meclis Üyesi Şükrü Dumanlar’ı CHP grubunun seçtirdiğini savunarak “Sayın Başkan, neden bizim grubumuza müdahalede bulunuyorsunuz?” diye sordu.

Çerkezköy Bakış - Çerkezköy Belediyesi Şubat ayı olağan meclis toplantısının ilk oturumu tamamlandı.
MECLİS DÜN TOPLANDI
Belediye Meclis Toplantı Salonu’nda dün saat 14.00’da başlayan toplantıya açılış ve yoklama ile başlandı. Toplantıyı AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Abdullah Öğe, MHP Çerkezköy İlçe Başkanı Koray Önsel, Anadolu Partisi Çerkezköy İlçe Başkanı Dr.Nurtekin Erol da izledi. Belediye Başkanı Vahap Akay başkanlığında yapılan toplantıya meclis üyeleri Nihat Mıstık ile Ali Dönmez mazeret bildirerek katılmadılar.
“TEHLİKELİ İLE KARŞI KARŞIYAYIZ”
Gündem öncesi kısa bir değerlendirmede bulunan Başkan Akay, önceki gün etkili olan yağışlar sonrasında Çerkezköy’ün felaketle burun buruna geldiğini söyledi. Akay “İki gündür yağan yağışlar sonrasında çok ciddi sıkıntılar ile karşı karşıyayız. Çorlu Deresi ile Pınarça Deresi’ndeki su seviyesi sınırda ilerliyor. Aylardır DSİ’ye konunun aciliyetini aktardık, anlattık. Bugün yine aynı sıkıntı ile karşı karşıya kaldık. 130 bin nüfuslu Çerkezköy’ün birçok yeri risk altındadır. Önümüzdeki günlerde DSİ ile sıkıntımızı paylaşacağız. Maalesef aynı sıkıntılar ile karşı karşıyayız.
Çerkezköy adına planların projelerini hızlandırmalarını gerektiğini bir kez daha ifade etmek istiyorum” diye konuştu.
GÜNDEM MADDELERİ GÖRÜŞÜLDÜ
Akay’ın konuşmasını tamamlamasının ardından Belediyede münhal bulunan bir adet kadroda unvan ve derece değişikliği yapılması müzakeresi görüşüldü. İlgili gündem maddesi yapılan bilgilendirme doğrultusunda oy birliği ile kabul edildi. Gündemin üçüncü maddesini teşkil eden Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nın Cumhuriyet Mahallesi Cengiz Topel Caddesindeki binayı kreş yapmak için on yıl süre ile tahsis talebi oy birliği ile kabul edildi.
BAZI KONULAR KOMİSYONLARA HAVALE EDİLDİ
Dördüncü gündem maddesinde plan ve proje müdürlüğünün Kızılpınar 1/1000 ölçekli uygulama imar planına plan notu eklenmesi talebi görüşüldü. Yapılan bilgilendirmenin ardından ilgili talep görüşülmek üzere İmar Komisyonu’na havale edildi. Çerkezköy İlçesi sınırları içersindeki münferit parsellerdeki belediye hisselerinin satış talebi ile 1698 ada, 1 nolu parselde 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği yapılması talebi yapılan bilgilendirmenin ardından görüşülmek üzere İmar Komisyonu’na havale edildi.
HASAN SAKALLI DEPREM TEHLİKESİNİ SORDU
Toplantının dilek ve temenniler bölümünde söz alan MHP’li Meclis Üyesi Hasan Sakallı, Başkan Akay’a, olası deprem tehlikesine karşı Belediye’nin herhangi bir önlemi olup olmadığını sordu. Başkan Akay, Sakallı’nın sorusuna “Büyükşehir Belediyesi deprem komisyonunu geçen ay kurdu. Gerekli bilgileri aldıktan sonra sizlerle paylaşacağız” şeklinde yanıt verdi.

MECLİS SALONU BODRUM KATA TAŞINACAK
Hasan Sakallı’nın AK Parti Grup Sözcüsü Dr. Remzi Garip söz aldı. Garip, meclis salonunda bir kürsü bulunmadığını söyleyerek, kürsü istedi. Vahap Akay’da Meclis Salonu’nun Belediye’nin bodrum katına taşınacağını ve kürsü sorununun da yeni salonda giderileceğini ifade etti.
GARİP: “BİRLİKTE ÇALIŞALIM”
Dr. Remzi Garip, şiddetli yağış sonrasında derelerin yükselmesi konusunda da değerlendirmede bulundu. Garip “Çerkezköy’ün yıllardır süregelen sel tehlikesinin hepimiz farkındayız. Bu konu ile ilgili grubumuzdan yardım isterseniz birlikte çalışabiliriz. Siz yerelde iktidardasınız, ancak biz Türkiye’de iktidarız. Topu DSİ’ye atarak bu sorunu çözemezsiniz” ifadelerini kullandı.
“TÜM ÇERKEZKÖY’ÜN SORUNU”
Garip’in ifadelerinin ardından konuşan Belediye Başkanı Akay, sel tehlikesinin tüm Çerkezköy’ün sorunu olduğunu belirterek; “DSİ 2012 yılında yaşanan sel felaketinin ardından dere ıslah çalışmasını ivedi bir şekilde yapacağını beyan etmiş ancak Büyükşehir yasası çıkınca topu taca atmıştır. Ben bu konu hakkında farkındalık oluşturmak için bu açıklamayı yapma gereği duydum. Sorun tüm Çerkezköy’ü ilgilendirdiği için bu işin siyaseti yapılmaz. Tüm siyasi partiler elini taşın altına koyacak ve bu sorunu çözeceğiz” diye konuştu.
“NEDEN GRUBUMUZA MÜDAHALE EDİYORSUNUZ?”
Dr. Remzi Garip, geçtiğimiz ay gerçekleştirilen Denetim Komisyonu seçimlerine de değindi. Garip, geçen ay yapılan Denetim Komisyon Üyeliği seçiminde ismi olmadığı halde Üyeliğe seçilen AK Partili Meclis Üyesi Şükrü Dumanlar’ı CHP grubunun seçtirdiğini savunarak “Sayın Başkan, neden bizim grubumuza müdahalede bulunuyorsunuz? Biz, sizin adaylarınız için oy kullandığımız halde neden siz neden bizim grubun adayları için oy kullanmadınız?” diye sordu.
AKAY “GİZLİ OYLAMA YAPILDI”
Garip’in bu sorusuna Başkan Akay ise; “Remzi Bey, geçen ay yapılan seçim, gizli oylama usulü ile yapıldı. Dolayısıyla kimin kim için oy verdiğini bilemeyiz. Meclis’in iradesi bu yönde tecelli etmiş. Buna yorum yapmamız doğru olmaz. Ayrıca Denetim Komisyonu’na seçilen meclis üyenizin istifa etme gibi bir hakkı vardı, neden kullanmadı?” şeklinde cevap verdi.
“ALTYAPI OLMADAN YOL YAPMAMIZ MÜMKÜN DEĞİL”
Dilek ve temenniler bölümünde konuşan Seyithan Caferoğlu ise Başkan Akay’a, Kızılpınar’da yolların çamur içinde olduğunu ve Belediye’nin bu yollara nasıl bir çözüm üreteceğini sordu. Caferoğlu’nun sorusu üzerine Başkan Akay; “Kızılpınar’da şu an yol çalışması değil, mevcut yollara yama yapıyoruz. Alt yapı çalışmaları tamamlanmadan yol yapmamız mümkün değil” diye konuştu.

Yorumlar 2
Garip yaveri Dumanları aklamak istedi olmadı. 03 Şubat 2015 11:43

Remzi Garip yaveri Şükrü dumanları aklamaya çalışıyor ama bunu beceremeyecek,ak parti ak'ın içine karışmış bu çöpü temizleyecek,kimse mazlumu oynamasın... Remzi Garip Şükrü Dumanlara mazlumu oynatmayı bırak bundan vazgeç,herkes biliyor Dumanların CHP meclis uyeleriyle oylama oncesi gorustuğunu.

aydın 03 Şubat 2015 10:41

ne kadar saçma laflar bunlar? 10 sene boyunca çerkezköyü ülkede iktidar olan akp yönetti bunca sene hiç birşey yapmadılar ki her yağmurda sel tehlikesi yaşanıyor. şimdi çıkıpta beraber çalışalım diye işgüzarlık yapıyorlar. çalışmaya çok hevesiniz varsa buyrun yapın, iktidarın gücünü kullanmanız için belediyeden izinmi almanız lazım? belediye topu dsi ye atmıyor beyler, belediye sizin sürekli saha dışına attığınız topu yeniden sahaya sokmaya çalışıyor.10 sene yönettiğiniz çerkezköydeki çözümsüzlük ortada. zırt pırt yasa çıkarıp bütün akarsuları kanunen dsi ye bağlayan sizsiniz(iktidar) adamlarda sorumluluğunuzu yerine getirin diyor.