Nedir bu gizem!

Seçimler yaklaşıyor, siyasi partilerde de heyecan doruk noktasına ulaşmış durumda…
CHP’de 19 Ekim tarihinde biteceği açıklanan aday adaylığı başvuru süresi 1 hafta uzatılarak 26 Ekim saat 17.00’a çekildi. Bu tarih uzatmanın başvuru sayısının az olmasından dolayı yapıldığı iddia ediliyor.
CHP’nin Çerkezköy’den Belediye Başkan aday adaylığını resmi olarak açıklayan tek ve ilk isim Mehmet Ali Ersoy oldu…
19 Ekim gününe dönecek olursak…
Başvurular henüz uzatıldığının açıklanmadığı anlarda Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, CHP Çerkezköy İlçe Başkanlığını ziyaret etti. Burada Akay, İlçe Başkanı Engin Camcı, Gençlik Kolları Başkanı Uğurcan Avcılar,  Kadın Kolları Başkanı Gülşah İkizoğlu ile birlikte selfie çekerek bu fotoğrafı “CHP Çerkezköy kadın, gençlik kolu ve İlçe Başkanımız ile 19 Ekim hatırası” olarak sosyal medya hesabından paylaştı. Bu fotoğrafı gören herkes “Akay sessiz sedasız aday adaylığı başvurusu yaptı” yorumu yaptı. Bunun üzerine gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Mehmet Akif Aldoğan, gazeteci refleksi ile hemen Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay’ı aradı. Ancak Akay, henüz başvuru yapmadığını sadece ziyaret gerçekleştirdiğini söyledi.
Bilindiği üzere, Akay, 24 Haziran seçimlerinin ardından Muharrem İnce’ye desteğini açık bir dille ifade etmiş, ancak muhalif kesimin istediği olağanüstü kurultay gerçekleşmeyince CHP Genel Merkezi ile arasında soğuk rüzgârlar esmeye başlamıştı. 2 hafta önce Akay, Ankara ziyareti gerçekleştirmişti.
Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Çerkezköy Bakış Gazetesi’nin Bakış TV stüdyosuna konuk oldu ve sosyal medyadan canlı yayınlanan “Siyasete Bakış” programında Çerkezköy Bakış Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Mehmet Akif Aldoğan ve benim yönelttiğim soruları yanıtladı. Genel Merkez ile arasında yaşandığı iddia edilen sıkıntıyla ilgili Akay, aday adaylığı ile ilgili daha değerlendirme safhasında olduğunu belirterek, “Siyaseten atılmış adım bana siyaseten ceza olarak dönecek mi? bunu bilmiyorum, süreç gösterecek. Sürece bakacağız. Partinin böyle bir bakış açısı ortaya çıkarsa ona göre düşünür karar veririz.” diye cevap vermişti.
Gelelim gizem olayına…
Sayın Akay, 4,5 yıldır Çerkezköy Belediye Başkanı…
Eleştirildiği, takdir edildiği çalışmaları var. Gelelim aday adaylığı konusuna. Edinilen bilgiye göre Akay’ın “19 Ekim hatırası” olarak sosyal medya hesabından paylaştığı fotoğraf aslında aday adaylığı başvurusuydu. Genel Merkez ile arasının açık olması nedeniyle Akay’ın aday adaylık başvurusunu gizlediği ve aday gösterilmemesi durumunda “b” planını devreye sokarak “CHP’den aday adayı olmuştu, ancak aday gösterilmedi” yorumlarına göğüs gerebilmek için bir siyasi hamle yaptı. Bakıldığı zaman oldukça da mantıklı. Belki CHP, Akay’ı Belediye Başkan adayı gösterilmeyecek. Ancak şu bir gerçek ki; eğer Muharrem İnce CHP’nin Genel Başkanı olursa 2023 seçimlerinde Akay kesin Tekirdağ milletvekili. Sadece Akay değil elbette. Muharrem İnce’ye büyük destek veren eski CHP Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü’nün de mecliste hatta genel merkezde bile Genel Başkan Yardımcılığı koltuğu hazır. Bu tahminlerimi ben şimdiden buraya yazayım ve tarihe not düşeyim. Allah ömür verirse yaşayıp hep birlikte göreceğiz…
İYİ Parti’deki durum…
CHP’de uzun yıllar siyaset yapan, hatta İlçe Başkanlığı için de aday olan Murat Akay, 2003 yılından bu yana üyesi olduğu CHP’den 24 Eylül günü istifa etmiş ve 5 Ekim günü İYİ Parti’ye katılmıştı. Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay’ın da akrabası olan Çerkezköy’e Gönül Verenler Derneği Başkanı Murat Akay’ın İYİ Parti’den Çerkezköy Belediye Baykan aday adayı olması bekleniyor.
MHP’den ittifak açıklaması…
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TBMM’deki grup toplantısında af konusunda kendilerine destek vermeyen AK Parti’ye atıfta bulanarak “31 Mart 2019 mahalli idareler seçimlerine yönelik herhangi bir ittifak beklentimiz, ittifak arayışımız, ittifak niyetimiz geldiğimiz aşamada artık kalmamıştır.” açıklaması yaptı. Bu açıklama iki parti arasında 24 Haziran seçimlerinde başlayan “Cumhur ittifakı”nın bittiği yorumlarına neden oldu. Bakalım Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tekrar bir araya gelir mi? ilerleyen günlerde göreceğiz.
AK Parti ise Ankara çıkarması yaptı.
Çerkezköy ilçe Başkanı Abdullah Öğe, yönetim kurulu üyeleri ve çok sayıda partili, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapacağı TBMM’deki grup toplantısına katıldı. Toplantıya yoğun katılım sağlayan ilçe teşkilatı deyim yerindeyse TBMM’ye damga vurdu. Grup toplantısının ardından AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Abdullah Öğe, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tablo hediye etti. Bu tablo ise oldukça beğenildi ve tüm basının ilgi odağı oldu.
Kapaklı’daki durum…
4 dönemdir Kapaklı Belediye Başkanlığı görevini sürdüren CHP’li İrfan Mandalı, 4. dönem için CHP’den aday adaylığını açıkladı.
Seçimlere kısa bir zaman kaldı…
AK Parti’de 5 Kasım’da başlayacağı öğrenilen aday adaylığı başvuruş süreci 12 Kasım’da tamamlanacak ve aday adayları siyaset meydanına çıkarak çalışacak. Adaylarının ise tüm partiler için Aralık sonu ya da Ocak ayının ilk haftasında açıklanacağı tahmin ediliyor.

Kalın sağlıcakla

YORUM EKLE

banner265

banner562

banner306

banner510