Neredesiniz!

31 Mart tarihinde gerçekleşecek olan Mahalli İdareler seçimi için start verildi. Ancak ne belediye, ne meclis üyesi ne de muhtar adaylarında bir hareketlilik yok.
Çerkezköy Belediye Başkanlığı için şuana kadar açıklama yapan isimler işadamı Yılmaz Erkılınç ve Ali Dönmez. Erkılınç ve Dönmez AK Parti’den başkan aday adaylığını açıklayalı 1 aydan fazla oldu. Ardından onu Mali Müşavir Hasan İşcan takip etti. İşcan, bu düşüncesini gazetemizi ziyaret ettiği zaman dile getirdi. AK Parti’de resmi süreç henüz başlamadığı için aday adayları şuan ısınma turları ile nabız yoklamaya çalışıyor. AK Parti’de aday adaylığı başvuruş süresi 5-15 Kasım olarak belirledi. Önümüzdeki haftalarda aday adayları ortaya çıkmaya başlar.

CHP’de durum ise biraz daha farklı…

31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel yönetimler seçiminde aday adayı olmak isteyenlerin başvurularını 1 Ekim tarihinde başladı ve 19 Ekim 2018 tarihine kadar devam edecek. CHP seçim genelgesine göre, aday adayı olmak isteyen il, ilçe ve belde başkanları ile yönetim kurulu üyeleri 12 Ekim günü saat 17.00'ye kadar görevlerinden istifa etmek zorunda. Şuan Tekirdağ’da mevcut Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat ikinci dönem için aday adaylığını açıkladı. CHP Süleymanpaşa İlçe Başkanı İlker Yağcıoğlu da Süleymanpaşa için aday adaylığını açıkladı. CHP Çorlu İlçe Başkanı Yıldıray Arıcı ise yaklaşan yerel seçimler öncesi bulunduğu İlçe Başkanlığı görevinden istifa etti ve “Bu ayrılış bir veda değil, yeni bir merhaba” diyerek Çorlu Belediye Başkan aday adaylığını sinyalini verdi.

Gelelim Çerkezköy’deki duruma…

CHP’de şuana kadar tek girişimde bulunan isim Metin Dönmez oldu. Aday adaylığı sürecinin bitmesine 9 gün var ancak şuana kadar ilçe teşkilatına giderek aday adaylığını açıklayan kimse olmadı.

Tabi bu süreçte en çok merak edilen isimlerin başında mevcut CHP’li Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay var. Akay, 24 Haziran seçimleri sonrası kazan kaldıran muhalif kesimin içinde yer aldı ve Muharrem İnce’ye desteğini açıkladı. Ancak kurultay olmayınca Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu da koltuğunu korudu. Bu da Akay’ın işini oldukça zorlaştırdı. Kılıçdaroğlu’nun sağ kolu olan Parti Sözcüsü Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak ve CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer ile Akay’ın arası oldukça açık. Akay nasıl bir yol izleyecek önümüzdeki günlerde belli olacak. Ancak Akay’a bir Ankara yolu gözüküyor. Bu ziyarette Akay Genel Başkan Kılıçdaoğlu’nun tekrar güvenini kazanmaya çalışabilir. Olmazsa ‘B’ planı devreye girecektir.

MHP ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin yapacağı ‘ittifak’ görüşmesi sonrası yol haritasını çizecek.
Büyükşehirde durum ne?

Mevcut CHP’li Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ın ikinci dönem için de aday adayı olmak istediği biliniyor. Ancak 1 milyonun üzerinde vatandaşın yaşadığı Tekirdağ’da vatandaşlar Albayrak’ı istiyor mu? Bence birçoğu istemiyor. Yani Büyükşehirde Albayrak dönemi bitti gibi gözüküyor. Büyükşehir Belediye Başkanvekili Münir Karaevli,  TESKİ Genel Müdürü Şafak Başa, eski milletvekili Emre Köprülü, Çorlu eski Belediye Başkanı Ünal Baysan ile mevcut Tekirdağ milletvekili İlhami Özcan Aygün’ün de isimleri de Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı için geçiyor. Hatta kulislerde Parti Sözcüsü Faik Öztrak’ın Tekirdağ  Büyükşehir Belediye Başkan adayı gösterileceği konuşuluyor. Bakalım aday adaylığı sürecinin tamamlanmasına 9 gün kaldı. Her şey ortaya çıkacak.

AK Parti’de ise Büyükşehir için aday olmak isteyenler nabız yoklamayı sürdürüyor.  Ancak bu seçim 2014 yılından çok farklı olayacağa benziyor. 2014 seçimlerinde CHP 11 ilçenin tamamını kazanmıştı. Bu seçimlerde ise birçok belediyeyi kaybedeceği konuşuluyor. Seçimlere 6 aydan az bir zaman kaldı. Yaşayıp göreceğiz. Eğer AK Parti, teşkilatın destek verdiği ve halkın istediği kişileri aday gösterirse, birçok ilçeyi, hatta Büyükşehir Belediyesini bile kazanabilir.

Aday adaylığı süreci CHP’de başladı ancak Çerkezköy’de hala bir hareketlik yok. Halk diyor ki: Neredesiniz, çıksanıza er meydanına. Hadi aday adayları meydan sizi bekliyor.

Kalın sağlıcakla…

YORUM EKLE

banner265

banner479

banner306

banner510