Bu konudaki açıklama Milli Eğitim Bakanlığından geldi. 

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre okullar 11 Eylül 2023 Pazartesi açılacak. MEB, 2023-24 eğitim öğretim yılına ilişkin yeni kararları yayınladı. Bakanlığın aldığı karara göre okul kıyafetlerinde zorunlu durumlar haricinde kıyafet değişikliği yapılmayacak.

OKUL KIYAFETİ KALKTI MI? 

Milli Eğitim Bakanlığı, 11 Eylül'de başlayacak yeni eğitim öğretim yılı öncesinde okullara genelge gönderdi. Velilere maddi yük olmaması için okul kıyafetleri bu yıl da aynı kalacak.

Okul kıyafeti zorunluluğu bir kez daha gündeme geldi. Okul kıyafeti zorunluluğunu kaldıran ve serbest kıyafet dönemine geçişi sağlayan Milli Eğitim Bakanlığı, kıyafet standardı bulunan okullar için ise yeni bir yazı yayımladı.

KIYAFETLERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMAYACAK

Bakanlık tarafından yayımlanan yazıya göre velilere maddi külfet oluşturmamak adına okul kıyafetlerinde değişiklik yapılmayacağı belirtildi.

Okullarda serbest kıyafet yönetmeliği devam ediyor. Bazı okullarda tek tip kıyafet sisteminin kullanılma kararı devam ederken, bakanlık yıllık olarak kıyafet değişikliği konusuna da önemli bir hususa imza attı.

OKULLARDA HANGİ KIYAFETLER GİYİLECEK?

MEB tarafından alınan karara göre okullarda, OKUL Aile Birliği kararıyla önceden belirlenen kıyafetler tercih edilecek, velilere maddi külfet oluşturmamak adına değişikliğe gidilmeyecek.


Öte yandan azınlık ve yabancı okullar hariç, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda, yönetmelikte belirlenen sınırlamalar dışında okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde kılık ve kıyafet serbest oldu. Öğrenciler, okul, sınıf ve şubelerde tek tip kıyafet giymeye zorlanamayacak

2023-2024 MEB Kıyafet Yönetmeliği Son Hali

MEB, 2023-2024 eğitim öğretim yılı için okul kıyafetleri konusunda yeni bir yönetmelik yayınladı. Bu yönetmelik, okul kıyafetlerinin serbest olduğunu ve öğrencilerin okula kendi kıyafetlerini giyebileceklerini belirtiyor. Ancak, bazı kıyafetler yasaktır. Yasak olan kıyafetler şunlardır:
•    Aşırı dar veya bol kıyafetler
•    Transparan kıyafetler
•    Dekolte kıyafetler
•    Süslü kıyafetler
•    Renkli kıyafetler
•    Küpe, kolye, yüzük gibi takılar
•    Saç boyama ve dövme

Öğrenciler, okul kıyafet yönetmeliklerine uymak zorundadır. Bu yönetmeliklere uymayan öğrenciler, okuldan uzaklaştırılabilir.

2023-2024 eğitim öğretim yılında okul öncesi eğitim ile ilkokul 1. sınıfa başlayacak öğrenciler için 4-8 Eylül 2023'te uyum eğitimleri gerçekleştirilecek. Okullar 11 Eylül 2023 Pazartesi açılacak.

Birinci dönem ara tatili, 13 Kasım 2023 Pazartesi başlayacak ve 17 Kasım 2023 Cuma sona erecek.
Yarıyıl tatili, 22 Ocak 2024 Pazartesi başlayıp 2 Şubat 2024 Cuma tamamlanacak.
İkinci dönem, 5 Şubat 2024 Pazartesi başlayacak ve 14 Haziran 2024 Cuma sona erecek. İkinci dönem ara tatili ise 8 Nisan 2024 Pazartesi ile 12 Nisan 2024 Cuma tarihleri arasında yapılacak.