Özel İdare İlkokulu'nda kan bağışı toplandı

Özel İdare İlkokulu'nda kan bağışı kampanyası düzenlendi.

Özel İdare İlkokulu'nda kan bağışı toplandı

Özel İdare İlkokulu Müdürlüğü ile Çorlu Kızılay Kan Merkezi işbirliğinde Özel İdare İlkokulu’nda kan bağışı kampanyası düzenlendi. Gün boyu düzenlenen kan bağışı kampanyasına okul öğretmenleri ile öğrenci velileri yoğun ilgi gösterdi.

Çerkezköy Bakış - Özel İdare İlkokulu’nda kan bağışı kampanyası düzenlendi.

KAN BAĞIŞI KAMPANYASI DÜZENLENDİ

Özel İdare İlkokulu Müdürlüğü ile Çorlu Kızılay Kan Merkezi işbirliğinde gerçekleştirilen kan bağışı kampanyasına öğrenci velilerinin yanı sıra okul öğretmenleri de ilgi gösterdi.

“BU YIL İKİNCİSİ DÜZENLENDİ”

Okul Müdürü Esat Aktaş, kan bağışının önemine değinerek “Geçtiğimiz yıl da okulumuzda kan bağışı kampanyası düzenlenmişti. Bu yıl ikincisi düzenleniyor.
Her damla kan hayat kurtarırken, bizde okul olarak bu kampanyada yer almak istedik. Veliler ile öğretmenlerimiz duyarlılıklarını gösterdiler. Kan bağışlayan velilerimiz ileride hayata kurtardığında aynı şekilde çocukları da bu örnek davranışı tekrarlayacaklardır.” şeklide konuştu.

TEŞEKKÜR ETTİLER

Çorlu Kızılay Kan Bağışı yetkilileri de hem öğretmenler ile öğrenci velilere teşekkür ederek “Büyük duyarlılık gösteren öğretmen ve öğrenci velilerimize çok teşekkür ediyoruz. Kan ihtiyacı olan Türkiye’de sayısı belli olmayan hastalarımız var. Hayat kurtarmak sosyal sorumluluk çatısı altındaki en büyük sorumluluklarımızın başında geliyor. Unutulmamalı ki bir gün bizim de verilecek bir ünite kana ihtiyacımız olabilir” dediler. Kan bağışı gün boyu sürdü.

KAN BAĞIŞINI KİMLER YAPABİLİR?

18-65 yaş arasındaki sağlıklı birey yılda 4 kez (erkekler), 3 kez (kadınlar) kan bağışlayarak tanımadığı insanların hayatlarını kurtarabiliyor. Türk Kızılay’ı gezici kan bağış ekiplerinde görev yapan hekimler tarafından gelen tüm gönüllü başvurular değerlendirilerek kan bağışına uygun olup olmadıklarına karar veriliyor. Bağışlanan kanlar gerekli testlerden geçirildikten sonra Tekirdağ’da bulunan hastanelerde tedavi gören ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor. Bağışlanan bir ünite kandan üç ayrı ürün edilerek üç ayrı hastaya kullanılıyor.

HİJYENİK ŞARTLARDA KAN ALINIYOR

Kişinin kan bağışçısı olup olmayacağını öğrenmek için Bağışçı Bilgi Formu’nu doldurması gerekiyor. Görevli doktorlar doldurulan formu değerlendirerek bağışta bulunan kişiyi kısa bir muayeneden geçiriyor. Uygulanan testler ve alınan bilgiler sonucunda şartlar uygun ise kan alma aşamasına geçiliyor. Uzman hemşireler özel tasarlanmış yataklarda hijyenik şartlarda ve tek kullanımlık malzemelerle kan alma işlemini gerçekleştiriyor.