'Paraşütle aday olmuşsun'

Çerkezköy Belediye Başkanı ve Millet İttifakı'nın CHP'li adayı Vahap Akay, Fevzi Paşa Mahallesi'nde binlerce vatandaşa seslendi. Akay, Cumhur İttifakı AK Parti Çerkezköy Belediye Başkan Adayı Süleyman Kozuva'nın 'Çerkezköy'e hiçbir şey yapmadı' söylemine çok sert tepki göstererek, 'Siyasetin S'sini bilmeden paraşütle aday olmuşsun, Çerkezköy'den haberin yok. Önce bileceksin, sonra konuşacaksın' diye çıkıştı.

'Paraşütle aday olmuşsun'

Çerkezköy Bakış - Seçim çalışmalarını sürdüren Çerkezköy Belediye Başkanı ve Millet İttifakı’nın CHP’li Çerkezköy Belediye Başkan Adayı Vahap Akay, Fevzi Paşa Mahallesi’nde vatandaşlarla bir araya geldi.

“YAN YANA, OMUZ OMUZA HİZMET ETTİK”

Sokağı dolduran vatandaşları görünce duygulandığını belirterek sözlerine başlayan Akay, kendisini yalnız bırakmayan tüm vatandaşlara teşekkür etti. Akay, “Bir Çerkezköy sevdası, bir memleket sevdası, bir Türkiye sevdası diye çıktığımız bu onurlu yolda, bu gururlu yolda her geçen gün kartopu gibi büyüye büyüye meydanları dolduruyoruz, mahallelerimizde buluşuyoruz. Bizleri bu meydanlarda yalnız bırakmayan tüm hemşerilerime sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum. İnsan biriktirmenin ne olduğunu, gönül biriktirmenin ne olduğunu bu 5 yılda sizlerle beraber yaşadık, beraber meydanlarda buluşuyoruz. Allah hepinizden razı olsun. 5 yıldır Çerkezköy’ün tüm sokaklarında kapı kapı, mahallelerinde sokak sokak geziyoruz, dolaşıyoruz, anlatıyoruz. 5 yıl boyunca bu topraklarda sizlerle beraber yan yana, omuz omuza hizmet etmenin onurunu, gururunu yaşadım. Bu 5 yılda sadece ve sadece nasıl bu topraklara yatırım yapabiliriz, nasıl vatandaşlarımız ile buluşabiliriz, nasıl yan yana gelebiliriz, nasıl el ele, kol kola veririz, geleceğimize, çocuklarımıza, gençlerimize nasıl sahip çıkarız, hep bunları düşündük. Bunları düşünürken, gezip dolaşırken, anlatırken sizlerle beraber yan yana geleceği düşündük. Çerkezköy’ün çocuklarını düşündük. Bu beş yılda Çerkezköy’ün altyapısına çok ciddi yatırımlar yaptık. Çerkezköy’ün üst yapısına elimizden ne geliyorsa yapmaya çalıştık.” dedi.

BU MEYDANLARI DOLDURMAK KOLAY MI SANDIN?

Çok duygusal bir gün yaşadığını ve ağlamamak için kendisini zor tuttuğunu belirten Akay, “Bu meydanları doldurmak kolay mı sandın, bu gönüllere girmek kolay mı sandın? Anneleri, ablaları bu meydanlara çağırmak kolay mı sandın? 5 yıl boyunca iyi günde, kötü günde, bir bebek dünyaya geldiğinde, zor zamanda, taziye anında, düğünde ve dernekte, iyi günü-kötü günü paylaşan, dertlenip derman bulmaya çalışan, yalnız yaşayan yaşlısını unutmayan, genç kardeşini unutmayan, spora destek veren, çocukla çocuk olup parklarda buluşan, gençlerle beraber spor yapan ve spor alanlarında buluşan, mahallelerimizde annelerimiz ile, kadınlarımız ile buluşan, bu gönül birlikteliğini biriktire biriktire bu günlere getirmek kolay olmadı. Duygusal bir gece yaşıyorum. Beni ağlatmayın bu akşam.” ifadelerine yer verdi.

“ÇERKEZKÖY’E NE YAPABİLİRİZ ONU DÜŞÜNDÜK”

5 yıllık görev süresinde insan biriktirdiğini söyleyen Akay, her sabah uyandığında Çerkezköy’ün neresine çivi çakabiliriz diye düşündüklerini kaydetti. Akay, “5 yıl boyunca biz insan biriktirerek bu topraklara hizmet etme mücadelesine girdik. Çalıştığımız her an, işe başladığımız her sabah ‘Bugün Çerkezköy’ün neresine çivi çakarız, bu çocuklarımıza, bu gençlerimize bugün ne katarız?’ diye sorduk ve bunları düşünerek geçti günlerimiz. 5 yıl boyunca bugün konuşulanlar gibi, anlatılanlar gibi masallara değil Çerkezköy’de yaşayan tüm vatandaşlarıma, hemşerilerime hizmet etme onurunu ve gururunu beraber yaşadık.
Bu topraklar ani su baskınları gördü. Hemen aşağı mahallede yüzlerce evi ve iş yerini su bastı. Çerkezköy’ün derelerini, dere kenarlarını sular aldı. Bu mahallede çekti, Çerkezköy’de çekti. Bu sorunları, sıkıntıları artık yaşamaz olduk. Derelerine kanalizasyon akmayan, dereleri ıslah edilen bir Çerkezköy var artık. Üstyapısında düğün salonları, spor kompleksleri, parkları bahçeleri ile mutlu bir Çerkezköy var artık. Şimdi bunlar olurken, biz Çerkezköy için mücadele ederken gençlerimizle buluşurken, çocuklarımız için ne yapabiliriz bunları düşünürken seçim zamanı geldi ve çattı.” diye konuştu.

“SİYASETİN S’SİNİ BİLMEDEN PARAŞÜTLE ADAY OLDUN”

Çerkezköy Belediye Başkanı ve Millet İttifakı CHP Çerkezköy Belediye Başkan Adayı Vahap Akay, konuşmasının devamında Cumhur İttifakının AK Partili adayı Süleyman Kozuva’ya yüklendi. Akay, “Çerkezköy’den haberi olmayanlar, 6 yıldır bu topraklarda oda başkanlığı yapanlar ‘Bismillah’ ithal danışman tuttular kendilerine. Çerkezköy’ü tanımayan, bu topraklardan haberi olmayan, 10 yıl evvel unutulmuş, öksüz bir Çerkezköy’de 5 yıl ne mücadeleler verilmiş Çerkezköy’den haberi olmayan ithal danışmanlar adaylarına dediler ki ‘Çık Vahap Akay hiçbir şey yapmadı’ de. Bismillah başladılar böyle. Bakın 2014 yılında seçim çalışması yapıyorum Kızılpınar’ın sokaklarında. 36 yaşında Belediye Başkan adayı Vahap Akay Kızılpınar’ın çamurlu sokaklarında bata çıka seçim çalışması yapıyordu. Şimdi Kızılpınar’ın 250 sokağını, 17 caddesini asfalt, beton yol yaptık, kaldırımlarını bitirdik, altyapısını bitirdik, pazar yerini bitirdik şimdi arkadaşlarımız asfalt yollarda, beton yollarda çok güzel seçim çalışması yapıyorlar.  Şimdi ‘O günleri bilir misin’ diyeceğim, ‘Hatırlamam’ diyecek. Sen bilmezsin, kendi aday olduğun bir partiye bir parça emeğin dahi yok, o yollardan hiç geçmemişsin, siyasetin S’sini bilmeden paraşütle aday yapıldın, bunları bilmezsin ama yanında partililerin var. Sor onlara 2014 yılında Kızılpınar’ı nasıl teslim ettiler, ithal danışmanlarına anlatsınlar.” dedi.

“FUAR YAPTIĞIN YER HAYVAN BARINAĞIYDI”

Başkan Akay, Kozuva’nın Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı iken yaptığı ilk endüstri fuarını 29 Ekim Spor Kompleksinde yaptığını ve o salonun daha önce bakımsızlık nedeniyle hayvan barınağı haline döndüğünü ifade etti. Akay, “Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı olarak Çerkezköy’de fuar yapmak istediler fuar. Çerkezköy’de fuar yapmak için Çerkezköy Belediyesi’nden yer tahsisinde bulundular. Biz de seve seve verdik. Nereyi verdik biliyor musunuz? ÇTSO Başkanı iken ilk fuarı 29 Ekim Spor Kompleksi’ni tahsis ettik. Onlar bıraktığında 29 Ekim Spor Kompleksi alanı hayvan barınağıydı hayvan barınağı. İçinde hayvan barınağı olan alanı Çerkezköy Belediyesi aldı, içerisinde bir kapalı spor salonu, bir futbol sahası, bir güreş sahası ve spor alanları ile spor kompleksi yaptı ve ÇTSO Başkanına tahsis etti, sen de orada fuar yaptın. Şimdi ‘Hiçbir şey yapmadı’ diyorsunuz ya, kendinizi güldürmeyin, güldürmeyin.” ifadelerine yer verdi.

“NE DEĞİŞTİ DE İNKAR EDİYORSUN?”

Akay eleştirilerine şu sözlerle devam etti: Sonra aradan tam 1 yıl geçti, yine fuar yapmaya niyet ettiler. Bu sefer ‘Bunların salonda yapmayalım, reklamı olur, yanlış yaptık’ dediler galiba gittiler yukarıya o döküntü salonda yapmaya çalıştılar. Dedim gerek yok. ÇTSO’nun hemen önünde 10 bin metrekare modern bir pazar yeri var. Gelin bu salonda fuarınızı seve seve yapın, gurur duyarız dedik. Sonra ne oldu, fuar açılışı oldu. 2 bin metrekaresinde fuarlarını yaptılar. Yine ÇTSO Başkanımız çıktı kürsüye ‘Başkanıma teşekkür ediyorum verdiği destekten’ dedi. Ne değişti de şimdi hiçbir şey yapmadı diyorsun. Şimdi ne değişti de inkar ediyorsun inkar. Bunlara gerek yok. Ben 5 yıl evvel gezip dolaşırken köhne bir pazar yerinde seçim çalışması yaptım. Şimdi hep beraber modern bir pazar yerinde güle oynaya bir seçim çalışması yapıyorsunuz. Kafanızı kaldırıp bakmadınız mı bu pazarı kim yaptı diye? Sonra 2014 yılında ben Veliköy’de seçim çalışması yapmaya çalışırken toplantı yapacak hiçbir salon yoktu. Şimdi oraya bölgenin en yakışıklı düğün salonunu yaptık. Veliköy’e söz vermiştik ve çok yakıştı. Daha güzellerini de yapacağız bu dönem. Şimdi ne oldu biliyor musunuz?  Hiç çalışmadı dedikleri Veliköy Düğün Salonu’nu için belediye’den tahsis istediler tahsis, biz de seve seve verdik. O alan bütün Çerkezköy’ün. İnşallah bu akşam toplantı yaparken bir ‘Allah razı olsun’ dersiniz. Derler inşallah.

“VALLAHİ DURUMUNUZ ZOR”

Başkan Akay, “Hani hiç bir şey yapmamıştık, hani hiçbir iş yapmadınız diye başlamıştınız bu işe? Vallahi durumunuz zor. Allah başka keder vermesin, başka bir şey demiyorum. Şimdi biz gezip dolaşırken bu beş yılda Çerkezköy’e verdiğimiz emekleri, Kadir Başkanım ile el ele, kol kola yaptığımız hizmetleri anlatıyoruz. Çerkezköy’ün 118 noktasında yaptığımız park ve bahçe çalışmaları ile Çerkezköy’ü güzelleştirdik. Onların zamanında işletmelere verilen, horoz dövüştürülen parklar vardı Çerkezköy’de. Etrafı kapalı, bir annenin çocuğunu götüremeyeceği park alanları ile teslim aldık Çerkezköy’ü.” dedi.

“KİM HİZMET ETTİYSE ALLAH RAZI OLSUN DERİZ”

Çerkezköy’e hizmet eden herkesten Allah razı olsun diyen Vahap Akay, “Annelerimize, ablalarımıza, çocuklarımıza bir park alanı özgürlüğü gibi insani bir hizmeti yapmış olmanın da gururu ile geziyoruz. Hemen yanı başımızda Muhsin Yazıcıoğlu Parkı’nın halini hatırlarsınız, arkada Bülent Ecevit Parkı’nın darmadağın halini hatırlarsınız. O yüzden ben diyorum ki; ben konuşurken, iş yaparken ağzımdan söz çıkarken hiç kimsenin hakkını yemeden, bütün hakları teslim ederek bu görevi yaptım. Yapan herkesten, milletvekilimiz olsun, iktidar partisi milletvekili olsun, kurumlar olsun yapandan ‘Allah razı olsun’ dedim, yapmayanı da sizlere şikayet ettim. ‘Çerkezköy’ü selden kurtardım’ diyor muşum ben. Evet Çerkezköy 2002 yılında, 2012 yılında, biz göreve geldikten 5 ay sonra sel felaketlerini, baskın risklerini yaşadı. Çerkezköy zodyak botlar ile Ambardere’ye gitti. Çerkezköy o günleri dün gibi hatırlıyor. Şimdi ben her konuşmamda DSİ, Büyükşehir Belediyesi ve Çerkezköy Belediyesi el ele, kurumlar ile beraber mücadele ettik ve ön açma çalışmaları yaparak su baskın sıkıntılarından Çerkezköy’ü kurtardık dedim. DSİ’nin yatırım programına alınması için mücadele ettik, dönemin milletvekili Ayşe Doğan destek oldu, Allah razı olsun dedim. Biz sakınmayız, sakınmayız. Bu topraklara kim hizmet ediyorsa, ettiyse Allah razı olsun demesini biliriz. Sizin gibi değiliz yani.” diye konuştu.

“E O ZAMAN SEN YAPSAYDIN”

Başkan Vahap Akay, eğitim sorununa da değindi. Kendisine yöneltilen eleştirilere kalem kalem cevap veren Vahap Akay, “Şimdi diyorlar ki ‘Sen mi yaptın?’. Arkadaş sen yapsaydın. 10 yıl bu topraklarda Belediye Başkanı yakınıydın, ahbabıydın, dostuydun, yan yanaydın, kol kolaydın. Sen yapsaydın da Çerkezköy bu günleri yaşamasaydı. Şimdi bizler kurumlarımız ile el ele, yan yana bu hizmetleri Çerkezköy’e kazandırmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Sonra Milli Eğitim sorunu varmış, Belediye Başkanı bunun neresinde demiş. Okullar yapılmış, yapılacak diye anlatmaya başlamışlar. 2,5-3 yıldır biz mücadele ediyoruz, Çerkezköy’e hoş geldiniz! Çerkezköy’ün çocukları, Fevzi Paşa Mahallemizin çocukları 1.5 yıl evvel Memur Sokak ve etrafından, ortaokul öğrencilerimiz de 75. Yıl Ortaokulu’na gidiyordu. İlkokula giden kardeşlerimiz Raif Dinçkök İlkokulu’na gidiyordu. Fevzi Paşa Mahallesi’nin tam göbeğinde, Memur Sokak’ta 5 bin metrekare bir Milli Eğitim alanı vardı. 10 yıl boyunca bu alanları görmediler, bakmadılar, sorunu nasıl çözeriz diye uğraşmadılar. Sonra sınıf mevcutları 55-60’ı buldu, Fevzi Paşa’da oturan öğrencilerimizin kıymetli velileri ya servis parası vererek, 75. Yıl Ortaokulu’na göndermek zorunda kaldılar, ya da yürüyerek gitmek zorunda bıraktılar bu kardeşlerimizi. Biz göreve gelir gelmez Memur Sokak’taki alanın kamulaştırma sorununu çözdük. Büyükşehir Belediyemiz ve Belediye Başkanımız Kadir Albayrak 800 bin TL’lik kamulaştırma bedelini ödedi bir. Kamulaştırma sorunu çözüldü sonra Sayın Kaymakamımızın çok büyük emeği var, Metin Seçkin Ortaokulu. Sayın Mustafa Seçkin okulun en büyük hayırseverlerinden biri. İkinci büyük hayırseveri Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, üçüncü büyük hayırseveri Çerkezköy Belediyesi olmak üzere topyekun 45-50 hayırsever ile o alana bir okul yapıldı. İmece ile bir okul yapıldı. Fevzi Paşa’nın ortaokula giden çocukları 75. Yıl’a gitmekten kurtuldu ve Memur Sokak okula kavuştu. Sonra hemen yanında Çerkezköy Belediyesi olarak alanı ikiye böldük, sonra bir hayırsever büyüğümüz ‘Ben Çerkezköy’ün çocuklarına bir şey vermek istiyorum’ dedi. Zeki Algur ağabeyimiz, ellerinden öpüyorum, selamlarımı gönderiyorum. Fevzi Paşa Mahallesi’ne Zeki Algur İlkokulu’nu kazandırdı. Allah razı olsun dedik ve anahtar teslim o okulu kazandırdı. Çerkezköy’ün çocukları okullar için başka mahallelere giderken, 55-60 kişilik sınıflarda okurken sınıf mevcutları düştü, tekli öğretime geçiliyor. Çerkezköy’de bunlar oluyor bunlar. Ne deseler tutturamıyorlar, nereden baksalar bulamıyorlar. Sonra diyorlar ki Büyükşehir’in yaptıklarını ben anlatıyormuşum. Anlatırım arkadaş, bal gibi de anlatırım. Çerkezköy Belediyesi yer teslim etti, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne projeyi teslim etti, zorladı, kazıdı kazıdı, Kadir Başkanın kapısında yattı ve o Kültür Merkezini Çerkezköy’e kazandırdı, bu kadar basit.” dedi

“ZORLA GÜZELLİK OLMAZ”

Akay, konuşmasının sonunda ise şunları kaydetti: Şimdi bakın, ne anlatırsanız anlatın, ne konuşursanız konuşun yalanlarınıza, iftiralarınıza da papuç bırakacak halimiz yok! 5 yıldır bu topraklara, bu millete hizmetkarlık yapan kardeşiniz olarak ben inanıyorum 2014’te olduğu gibi bu millet bizi yeniden 31 Mart 2019’da da bizi bu topraklara, bu millete hizmetkar yapacak hizmetkar. Bu işler toplamalar ile taşımalar ile zorlamalar ile, çalışanları taşımakla, çalışanları zorlayarak meydanlara getirmek ile olmaz. Çalışanla meydanları doldursan ne olur, dordurmasan ne olur? Gönüllere giremedikten sonra zorla güzellik olmaz, olmaz. Beş yıldır bebeklerimize, çocuklarımıza, gençlerimize, yaşlılarımıza, ablalarımıza, annelerimize, hep birlikte memleketimin 7 coğrafyası, 81 ilinden gelen bu topraklarda buluşan tüm vatandaşlarımla kurduğum gönül birlikteliğine gönülden gelen insanlar ile bu meydanlar dolup taşmaya başladı sizlerin sayesinde. Hiçbir ayrımımız olmadı. Herkesi sarıp sarmalayan, iyi günde kötü günde yan yana olan, omuz omuza duran bir Belediye Başkanı kardeşiniz olarak, egosu olmayan, havalarda gezmeyen, milletine inanan ve güvenen bir Belediye Başkanı olarak yeni 5 yıla hep birlikte yürüyoruz.
Konuşmaların ardından Akay, eşi Güliz Akay ile birlikte sahneden vatandaşları selamladı.

Yorumlar 5
Erdoğan Fıçıcı 20 Mart 2019 22:01

Yalanın batsın, Sana arka çıkanlara, o koltukta oturmana bir nebzede olsa sebep olanlara bir merhaba dedinmi şu geçtiğimiz 5 yıldır, Utanmadan gönül biriktirdim diyorsun, Yalan söyleme, Senin nasıl vefasız kibirli insan bile olamayan secereni ben biliyorum, Seni tanımak isteyen bana sorsun...

Hüseyin altan 20 Mart 2019 20:31

Vahap Akay başkanımızla devam diyoruz o park da ise a partili B partili insanlar bir araya gelip konuşup arkadaş olup sonra bir ailece gürüşmeler olduğunu bilirmisiniz peki siz sanirim evli değilsin çocuk da yok o yüzden parkın ne olduğunu anlamaz sın kardeşim keşke diger leri de yapsaydı parkı o parlak lar sayesin de insanlar bir birini taniyıp aile ce görüşmeler olduğunun duygusunu yaşayan lar bilir bunu parktan başka ne yaptı vahap Akay diyenler bilemez ler cünkü onların insan ve cocuk sevgisi farklı sanırım

HASAN 20 Mart 2019 14:40

SENİDE FEDEX LE YOLLAYACAK ADAM HIZLI VAHAP

ahmet 20 Mart 2019 13:48

vahap başkan kimsenin yapmadığı hizmetleri yaptı çerkezköye

Vatandaş 20 Mart 2019 13:00

Vahap başkan siz üniversitede belediye başkanlıgı bölümünümü bitirdiniz .ali ertemde senin yanlışına düştü küçük görme taşları zira atıda dörtnala koşturan nalıdır .tekirdagda parktan heykelden başka bişey yok abartmayın bukadar