Polis, savcı, asker telefonda para istemez

Çerkezköy İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından Müftülük personeline ve mahalle muhtarlarına eğitim verildi.

Polis, savcı, asker telefonda para istemez

Çerkezköy İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından İlçe Müftülük personeli ve mahalle muhtarlarına yönelik eğitim programı yapıldı. Düzenlenen eğitim programında telefonda dolandırıcılık konusunu ele alan emniyet personelleri, askerin, savcının veya polisin telefonda kişilerden para talep etmeyeceğini vurguladılar.

Çerkezköy Bakış - Çerkezköy İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından Müftülük personeline ve mahalle muhtarlarına eğitim verildi.
POLİSEVİ’NDE DÜZENLENDİ
Dün saat 10:00’da Çerkezköy Polisevi’nde düzenlenen eğitim programına İlçe Müftüsü Yusuf Tuna, mahalle muhtarları ve çok sayıda müftülük personeli katıldı. Düzenlenen bilgilendirme toplantısında İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amiri Komiser Mehmet Demir, hazırladıkları kısa film ve slayt gösterileri ile bilgilendirmede bulundu.
TELEFONDA PARA TALEP ETMEZLER
Son zamanlarda vatandaşların sıkça karşılaştığı dolandırıcılık konusuna ilişkin yapılan eğitim seminerinde Komiser Mehmet Demir, telefonda askerin, polisin veya savcının para istemeyeceğini vurguladı. Demir daha sonra yaptığı konuşmada ise, “Dolandırıcılık suçu en genel anlamıyla bir kişiyi çeşitli hilelerle aldatarak, kendisine ya da başkasına menfaat sağlamak amacıyla yapılan kasıtlı eylemlerdir. Dolandırıcılık suçu türlerine göre farklılık göstermektedir. Ülkemiz genelinde en yaygın olarak karşılaşılan dolandırıcılık yöntemi “Kontör/Para Dolandırıcılığı” şeklinde gerçekleştirilen ve telefon yoluyla yapılan dolandırıcılıktır. Telefon yoluyla dolandırıcılık olaylarında; şüpheliler, gelişen teknolojik imkânları kullanarak, mağdurları telefon ile arayarak kendilerini polis, asker veya savcı olarak tanıtmaktadırlar. Bu kişiler bir takım gerçek dışı vaatler ile kurgu olaylar inşa edip, vatandaşlarımızın iyi niyetleri ve yardımseverlik duygularını istismar ederek dolandırmaktadırlar.” dedi.
EN SIK KULLANDIKLARI YÖNTEMLER
Dolandırıcıların telefonda en sık kullandığı yöntemleri de anlatan Demir, “Kendilerini polis, asker, savcı gibi sahte unvanlarla tanıtan dolandırıcılar, telefonla aradıkları şahıslara; terör örgütü veya bir suç şebekesi tarafından banka hesabının boşaltılacağı, terör örgütü veya suç şebekesi tarafından telefon hattının kullanıldığı, bir olayda suçlu olarak isminin geçtiği, hesaplarındaki paraların çekilerek devlet güvencesi altına alınacağı, şüphelilerin tespiti ve yakalanması amacıyla soruşturma başlatıldığı, gizli operasyon yürütüldüğü, deşifre edilmesi durumunda gözaltına alınacağı, ikamette bulunan altın ve ziynet eşyalarının hırsızlık olayında ele geçen eşyalar arasında olduğundan bahisle bir poşet veya çanta içerisine konularak belirtilen yere bırakılması gerektiği, banka hesabının terör örgütü tarafından kullanıldığı öğrenildiğinden, banka hesabındaki paranın güvence altına alınması için verilecek hesap numarasına paranın aktarılması gerektiği, operasyon bitimi parayı iade edecekleri gibi söylemlerde bulunabilirler.” dedi.
“DİKKAT ETMEK LAZIM”
Dolandırıcılık yöntemlerinden de bahseden Demir “Bunların yanı sıra dolandırıcı şahıslar kullandıkları çeşitli bilgisayar programları sayesinde vatandaşlarımızın telefon ekranında 155 Polis imdat tarafından aranıyor gibi gözükecek şekilde arama yaparak güvenlerini kazanmaktadırlar. Hatta polis ekiplerini, sahte ihbarlarla aradıkları vatandaşın ikamet bölgesine yönlendirip senaryolarının inandırıcılığını sağlamaktadırlar. Daha sonraki aşamalarda ise verdikleri hesap numaralarına paranızı havale etmenizi ya da para ve altınlarınızı çöp kutuları, park veya sokaklara bırakmanızı istemektedirler. Bu yöntemler dışında, vatandaşlarımızın telefon numaralarına “hediye kazandınız” ya da “çekiliş kazandınız” gibi SMS’ler atarak, vergi veya kargo ücreti adı altında para talep etmektedirler. Ayrıca dolandırıcılar telefonla sizi arayarak sağlık veya hayat sigortanızın yenilenmesi için para yatırmanızı isteyerek de dolandırabilmektedirler.” ifadelerini kullandı.
155 POLİS İMDAT’I ARAYIN
Son olarak Asayiş Büro Amiri Mehmet Demir olası bir dolandırıcılık olayı ile karşı karşıya kalındığında vatandaşların mutlaka Polis’i araması gerektiği ifade ederek, “Telefon yoluyla dolandırıcılık suçunun mağduru olmamak için Polis, Jandarma, Cumhuriyet Savcısı veya herhangi bir kamu personeli, hiçbir şekilde vatandaşlarımızdan elden ziynet eşyası, para teslimi veya havale-EFT yapılmasını katiyen talep etmez. Sizi telefonla arayarak kendisini Polis, Savcı, Asker olarak tanıtıp, bankaya para yatırmanızı veya bir yere para, altın bırakmanızı isteyenlere asla inanmayın. Telefon görüşmeleri esnasında arka plandan gelen telsiz seslerine ve korku, panik yaratma amaçlı senaryolara katiyen itibar etmeyin. Telefonunuza gelen SMS metinlerinde aramanızı istedikleri numaraları kesinlikle aramayın. Kimlik ve kredi kartı bilgilerinizi sakın paylaşmayın. Böyle bir durumla karşılaşmanız halinde lütfen hemen155 POLİS İMDAT hattını arayın ya da en yakın Emniyet Birimine müracaat edin. “ şeklinde konuştu.