AK Parti seçim sonuçlarına itiraz etti

AK Parti, Çerkezköy Belediye Başkanlığı, meclis üyesi aday listesi ve Büyükşehir Belediyesi seçim sonuçlarına itiraz edip geçerli ve geçersiz oyların yeniden sayılmasını istedi. İlçe Seçim Kurulu tarafından geçerli oylar yeniden sayılıp, alınan oy rakamlarında düzeltmeye gidilirken, geçersiz oyların yeniden sayılması itirazı ise reddedildi.

AK Parti seçim sonuçlarına itiraz etti

Çerkezköy Bakış - Edinilen bilgiye göre, kesin olmayan sonuçlara göre Çerkezköy Belediye Meclis Üyesi aday seçiminde CHP 42 bin 229, AK Parti ise 41 bin 951 oy aldı. Aradaki fark ise 278 oy olarak belirlendi. Bu sonuçlara göre 3 kişilik kontenjan üyeyi CHP kazandı. Bu kapsamda başkan hariç, kontenjan üyeler dahil Çerkezköy Beldeyi Meclisi, Millet İttifakı CHP listesi 17, Cumhur İttifakı AK Parti listesi 14 üyeden oluştu.
Meclis listesindeki oy farkının az olmasından dolayı AK Parti kontenjan üyeleri kendi listesinden sokabilmek için meclis seçimine Çerkezköy İlçe Seçim Kurulu’na başvurarak itiraz etti. İtirazı değerlendiren İlçe Seçim Kurulu, geçerli oylar yeniden sayılıp, alınan oy rakamlarında düzeltilmeye gitti. Yeniden yapılan sayım sonrası 278 olan aradaki fark 113’e düştü.  

banner287
31 Mart yerel seçimlerinde Çerkezköy’de Millet İttifakının CHP’li Adayı Vahap Akay ise 46 bin 572 oy, Cumhur İttifakı AK Parti Çerkezköy Belediye Başkan Adayı Süleyman Kozuva ise 41 bin 290 oy almış, Akay, 5 bin 282 oy farkla yeniden belediye başkanı seçilmişti. İtiraz sonrası yapılan sayımda 149 oy Kozuva’ya eklendi. Böylelikle Akay’ın aldığı oy 46 bin 423’e düştü, Kozuva’nın aldığı oy 41 bin 493’a çıktı. Aradaki fark ise 4 bin 930’a düştü.
Büyükşehir Belediyesi seçiminde Çerkezköy’den Millet İttifakı CHP adayı Kadir Albayrak’a 43 bin 572, Cumhur İttifakı AK Parti adayı Mestan Özcan’a ise 43 bin 571 oy çıkmıştı. Albayrak 1 oy ile Çerkezköy’ü önde tamamlarken, itiraz sonrası yapılan sayımda Özcan 36 oy öne geçti.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2019, 17:52

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
YORUMLAR
ali ihsan
ali ihsan - 7 ay Önce

Yerinde karar :)

şaibe
şaibe - 7 ay Önce

kaybaedince ağlayacaksanız özhaseki size kızar ama ağlaklar

Herkes kendine çalışmış
Herkes kendine çalışmış - 7 ay Önce

Seçimde görülüyor ki Ak partinin meclis üyeleri kendine çalışmış Süleyman bey sanırım bu üyeleri gerektiği gibi doğru belirlememiş hadi hayırlısı etme bulma dünyası

SIRADAKİ HABER

banner265

banner562

banner306

banner510